bugün

şu çok konuşulan, çekilemeyen noam chomsky röportajına babalar gibi imzasını çakmış gazetecidir. öyle ki bilmem kaç bin liralık çantasıyla ayakkabısıyla gezerken antiemperyalist, halkçı, emekçi tweetler atan ece temelkuranı bile kudurtmuştur kendisi. tebrik ederiz, güzel iş.

işin iç yüzünü bilen birisi olarak çok tartışılan, yalan olduğu iddia edilen röportajla ilgili de biraz konuşmak isterim:

burcu bulut yeni şafakta çok iyi işler yaptıktan sonra yaklaşık 3 ay kadar önce işine son verilmiş bir gazetecidir. aynı zamanda daha önce de başarılı ingilizce röportajlar yapmış bir kişidir. bu kısa ayrılık süresinde eksikliği hissedilmiş ve yaklaşık 15 gün kadar önce geriye çağrılmıştır. bu durum, hem gazetenin hem de burcu bulutun menfaatlerini okşamıştır. durum böyleyken, bir süre işsiz kaldıktan sonra yeniden iş bulan burcu bulut, işine yalan katacak kadar aptal değildir, böyle bir işe niyetlense bile bunu chomsky röportajında değil de kahtalı mıçı röportajında yapmayı düşünebilecek kadar da zekidir.

başka bir açıdan bakalım: burcu bulut, gündemi gazetesinin bakış açısıyla yorumlamak, birilerine yaranmak amacıyla bu ilaveleri yaptı diyelim mesela. bunu ilkinden daha net bir şekilde reddedebilirim. Çünkü burcu bulut ve yeni şafak hayata kesinlikle aynı pencereden bakmamaktadırlar. Burcu bulut profesyonel bir şekilde işini yapmaktadır, yeni şafak da bunun bilincindedir. yani yine karşılıklı menfaatler söz konusu.

son olarak: kipling'in "adam olmak" şiiri vardır. bu şiirin de farklı farklı çevirileri vardır ve bunların birçoğunun aynı şiir olduğunu anlamak zordur. çeviri böyle bir iştir. tamam söyleşilerde şiir gibi anlam farklılıkları olur demiyorum ama, farklılıklar mutlaka olacaktır. kaldı ki burcu bulut da anlam bütünlüğü içinde kalarak söyleşiyi uzatmıştır. kesinlikle yalan katmamıştır işine. chomsky kendi sitesinde sadece ilk metni yayınlayarak, ulusalcı medyanın popülizmine alet olmuştur.

çok konuştum. metinlerin aslı ve tamamı yeni şafakın internet sitesinde yayınlandı, dileyenler bu açıklamaya bakabilir.

edit 1: ben bunları yazdıktan sonra hem burcu bulut, hem yeni şafak yapılan hatayı kabul etti. benim bu entry de taca çıkmış oldu, zaten ne üstüme lazımsa... demek ki yanlış düşünüyomuşum, yine de ibret-i alem için silmiyorum.

edit 2: burcu bulut bunu niye yaptı bilmiyorum ama kesinlikle başbakana yaranmak gibi bir niyeti olamaz, eğer bunu isteseydi daha önce defalarca yapabilirdi. kaldı ki başbakanın ne seçmenidir, ne sempatizanıdır.
noam chomsky ile yaptığı röportajı alakası olmayan bir şekle sokup yayınlaması bazı kişileri şaşırtmış. oysa bunun benzerini daha 2 ay önce takvim yapmadı mı?

olay şu ki, akp medyasına yakışır bir harekettir bu yapılan. akp medyası için halka propagandada etik ve dürüstlük aranmaz. yalan dolan iftira hepsi akp için meşrudur. akp'li medyanın can damarıdır yalan ve iftira, o yüzden burcu bulut'a yaptığı bu hareketten dolayı saygı duyuyorum ben. sahiplerinin iftiracılık ve yalancılığına kendi iftiracılığı ve yalancılığı ile devam ettirmiştir. akp medyası budur, fazlasını bekleyen aptaldır.
e- mail üzerinden yaptığı chomsky röportajında uzun sorular sorup kısacık mesajlar almış ancak yeni şafak ta yayınlanan yazıda ise " genişletme" yapmış yandaş.

soruya bak.

" Silahsız insanların bu şekilde katledilmesi sizde ne gibi duygular uyandırdı"

hesapta cevaba bak.

" Bunu yapanlar da yaptıranlar da bedelini çok acı bir şekilde ödeyecekler. Vahşeti yapanlar kadar sessiz kalanların da sonları hiçbir zaman iyi olmamıştır. Tarihte pek çok örneğini göstermek mümkün. Özellikle ihvan Sözcüsü El Baltagy'nin katledilen kızı Esma'nın dramı unutulacak gibi değil. 'Bence artık Mısır'da darbeden de askerden de ölümden de korkan kimse kalmayacak. Mısır Ordusu 'Bu direnişe devam ederseniz hepiniz sonu böyle olacak' demek için keskin nişancıları ile gencecik bir kızın hayatını söndürdü. Bu olay korkunç bir trajedi olsa da direniş içgüdüsünü kamçılayan bir ivme de oldu. Mısır halkı özgür bir ülkede yaşayabilmek için geri adım atmadan sonuna kadar çarpışacak"

ulan bir insan yalan söylerde bu kadar da yalan olmaz ki anasını satayım.

kendi çalmış kendi oynamış, sözde chomsky üzerinden bakın bu adam bile canım başbakan gibi düşünüyorsa diyerek yeni şafak gazetesinin zaten cezbelenmiş olan ve cezbelenmeye hazır okurlarını provake etmeye çalışmış u minik beyniyle. ama comsky durur mu yapıştırmış cevabı "hanım kız kıçından element uydurmuş"
sahtekarlık yapıp ardından mağdur olmayı başarabilen güruhtan birisidir.
tipsiz kadın ıykk.