bugün

can yücel'e ait önerme ötesi cümle.
(bkz: gerçeği suratına çarpma)
basbayağı yanlış önermedir...
zira memleket tarihi götlerle doludur ama bir allahın kuluda çıkıp bir kelime edememiştir...
chosen'ın iş güç sloganında yazan gerçeklik.
(bkz: turkiye)
sağlam tespit *
her aklıma gelişinde beni yaran bir can yücel bombası.
--spoiler--
YAZILARINDA "GÖT" KELIMESINI AÇIK AÇIK KULLANDIGI IÇIN MAHKEMEYE VERILEN
CAN YÜCEL, MAHKEMEDEKI SÖZLÜ SAVUNMASINI
"NE DIYEYIM HAKIM BEY."BIZIM KÖYDE GÖTE GÖT DERLER' DIYE BITIRIR,
ANCAK ÖNCESINDE BIR DE FIKRA ANLATIR MAHKEMEDE.
BIR KÖYDE ATESLI BIR HASTA VARDIR, KASABAYA DOKTORA GETIRIR HASTAYI KÖYLÜLER.
KOCA DEVLETIN KOCA DOKTORUNA.DOKTOR HASTAYA FITIL VERIR VE KÖYE DÖNDÜKLERI GIBI
HASTAYA FITILI ANÜSTEN VERMELERINI SÖYLER KÖYLÜLERE.
KÖYLÜLER TABI 'TAMAM DOHTOR BEY' DIYIP KÖYE GIDERLER.
KÖYDEKI HERKESE SORARLAR, EN BILGELERE BILE,AMA KIMSE ANÜS NE DEMEKTIR BILEMEZ.
BU NEDENLE BIR TÜRLÜ ILACI DA VEREMEZLER HASTAYA.
HASTANIN DURUMU DA GITGIDE KÖTÜLESMEKTEDIR.BUNUN ÜZERINE KÖYLÜ,DOKTORA;
KOCA DEVLETIN KOCA DOKTORUNA TELEFON ETMEYE KARAR VERIR AMA KIMSE BUNA YANASMAZ.
NE CÜRET DI MI DOKTORU ARAYACAK BI KÖYLÜ. NEYSE DURUMUN VAHAMETI ÜZERINE
MUHTAR ARAMAYI KABUL EDER.BÜTÜN KÖYLÜ TOPLANIR SANTRALE, MUHTAR ARAR,
"BIZ NE YAPACAAMIZI BILEMEDIK DOHTOR BEY" FALAN DER ISTE.
KARSIDAN DOKTOR BISILER SÖYLER.MUHTAR DÖNER ARKASINA:
"MAKATTAN VERIN DEDI DOHTOR" DER.
YINE TÜM KÖYE SORARLAR, KOMSU KÖYLERE BIRILERINI YOLLAYIP SORDURURLAR FELAN,
AMA MAKAT NE BILEN YOKTUR YINE.HASTA ISE GITTI GIDECEK,ATESLER IÇINDE KIVRANIYO BAYA.
IHTIYAR MECLISI TOPLANIR. SON ÇARE,DOKTORUN BIRKEZ DAHA ARANMASINA KARAR VERILIR.
YINE KIMSE ARAMAK ISTEMEZ DOKTORU.NIHAYETINDE YINE BIRI KANDIRILIR, TELEFONUN
BASINA GEÇER, AMA BI YANDAN SÖYLENMEKTEDIR:
"ÇOK KIZACAK DOHTOR ÇOK!!!" DIYE.SONUNDA TELEFONU AÇAR, DURUMU ANLATIR,
DOKTOR BISILER SÖYLER YINE.TELEFONDAKI KÖYLÜ, YÜZÜ ALLAK BULLAK,ARKASINI DÖNER:
ÇOK KIZACAK DEMISTIM; GÖTÜNE SOKUN DEDI!"
(C. YÜCEL BU DAVADAN BERAAT ETMISTIR.)
--spoiler--
ibne değil gay diyenlere denilesi cümle. yok popoymuş yok kıçmış. kibarlık budalaları sizi.
bir can yücel klasiğidir.vakt-i zamanında bir mahkemeye çıkar, mahkemeye çıkmasının sebebi dönemin başbakanı olan kişiye istinaden göt imasında bulunmasıdır. mahkemede sorarlar "başbakana neden şey dedin". can yücel cevap verir çekinme hakim bey göt de. bizim memlekette göte göt denir.
bizim oranın insanları harbidir, bir adam nasılsa, dobra dobra yüzüne söylerler manasına gelen sözdür.
(bkz: bizim memlekette göte göt demek göt ister)
gs fb maçıyla gündeme oturan organa yurdum insanının hitabıdır.
(bkz: annem bana popo dedi)
ingiltere de göte ass denir. bu ne lan. kıç, popo, karpuz da deniyor aga onlar ne olacak. ama böyle başlık açmak ta bir şey ister ona da bir şey deniyordu ama unuttum, neydi yaa!!!
kukuya am, alete de yarak dendiği elimize geçen son haberler... gelişmeleri aktaracağız.
eskiden geçerli olan cümle zira artık harbi göt olanlara övücü sıfatlar yakıştırılmakta.
(bkz: bu memlekette ama am denir)
can babanın ağzından çıkmış müthiş söz.(bizim köyde göte göt derler hakim bey.)
laga luga yapılmamasını, dobra dobra, cesur bir şekilde gerçeklerin söylenmesi gerektiğini hatırlatan sözdür.
uludağ sözlük'te ("sözlüğümde" kelimesini kullanmak isterdim bu noktada ama henüz öyle hissetmiyorum, o yüzden samimi olmaya gerek yok) geçerli olmayan söz.

zira bu sözlükte göte göt dediğiniz anda eksi yağmuru almış başını gidiyor. hee bu benim umurumda mı? hayır değil, ben yazarım fikrimi, eğer ortada götlük bir durum varsa o duruma "göt" derim, isteyen beğenir istemeyen beğenmez! umurumda olmaz... böyle bir durumda canımı sıkan ne peki? biliyorum merak ediyorsunuz... anlatayım;

bir entry'mi eksileyen yazarlardan bir tanesini özel mesaj atarak durumu izah etmiş sağolsun... kısaca demiş ki mesajında; "bence fikirlerini küfürle değil de daha değişik daha modern bir dille anlatırsan iyi olur, hem bu kadar eksi oy almazsın..."

peki dedim, sence de böyle bir durumda bu eylemi yapan kişi sikilmesi gereken bir kişi midir?

evet bu eylemi yapan kişi bu söylediğini hak etmiş ama...

aması yok işte sevgili yazar! bu ülkede yüz yıllardır iyiye kötü, kötüye iyi dendiği için kaybettik... "meyve veren ağacı taşlarlar" diyen atalarımız var, ne saçma di mi?! meyve veren ağacı harbiden taşlıyoruz! aksine bir boka yaramayacak olan ağacı adam etmeye, sürekli sulamaya çalışıyoruz... bu ülkenin hali... sözlüğün sıkıntısı da yazarlarının lümpen olma sevdasından geliyor sevgili yazarlar... lümpen olma sevdasına, göte göt diyeceğiniz yerde bunu söyleyen insanlara "aa ama çok ayıp ona göt deme popo de" diyorsunuz ve ardından gülünç duruma düştüğünüzü fark etmiyorsunuz bile...

ve bu durum, bu sözlüğe itici bir hava veriyor. samimiyetten uzak, soğuk bir ortam...

ve samimi söyleyeyim şu durumda ben böyle bir sözlükte yazmak istemem. sırf lümpen olmak uğruna kişiliğinden vazgeçen onlarca insanın arasında bilgimi paylaşsam ne olur, fikrimi anlatsam ne olur?

ben yine göte göt derim, kendi hayatında bir bok olamamış elemanın teki gelir "coğayıb! popo o!" der... sinirlenirim... gerek var mı? bence yok...
(bkz: o göte bülbül öte)
bir can yücel sözü. mükemmel bir sözdür herşeyi ortaya serer. sadece sormamız gereken bişey var, madem bu ülkede göte göt deniliyor, neden şakirt diyoruz? hep ilgimi çekmiştir.
hayat felsefesi yapılabilecek motto. kardeşim bu memleket böyle bir memleket. senin ne dediğini anlamıyor işte diğeri. onun anlayacağı dilden konuşsana göt.
ite it demenin hakaret sayıldığı memlekette, kürde kürt demenin faşizanlık olduğu memlekette, artık göte göt diyemezsiniz.
birisi apo mu dedi?