aslı (bkz: bu da mi gol degil ha soyleyin bunu da mi atamadim) olan $ukela oy alamayan yazar serzeni$i*
sadri alışık ın mahkeme salonunda söylediği repliktir.o kadar içtendir ki normal olan bir insan evladının gözleri dolmaktadır.
filmde ofsayt osmanın en sonunda bağıraak kullandığı soru.
G.o.r.a nın bir sahnesinde, arka plandaki televizyondan gelen Sadri Alisik in hafızalara yerlesen, derin anlamlar içeren repliği.
- bu da mı gol değil hakim bey?
+ hakem diyecektin herhalde..
- hocam sorma ya, bu hafta karıyı boşadım. hala etkisindeyim, mahkemeler felam. onu boşverde ofsayt yoktu be hoca
+ kurtulmuşsun ondan iyi olmuş, bende boşamayı düşünüyorum
- neyse hocam geçelim pozisyona, maça devam hadi
+ yaa hangi avukata gittin sen?
- hocam sardın haaa, maçtan sonra konuşalım
+ nasıl çok para koparabildi mi?
- hoca bırak beni gideyim
+ al ulan kırmızı kart
- oh bee..
gol evladım gol diyerek biten ve bizi baya hüzünlendiren sadri alışık repliğidir.
sadri alisik'ın oynadığı türk filmde geçen içler acısı repliktir.

--spoiler--
bu da mı gol değil ha söyleyin bunu da mı atamadım.
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=j6lRgM7yu2Q
öğrentmenle hoca benzeşmesine örnek teşil edecek durum hakem ve hakim.
(bkz: #3178135)
(bkz: şakayla karışık)
- bu da mı gol değil hakim beyy!
+ değil tabi lan, direğin üstünden gitti.
- gol değil; boruu laan.
- bu da mı gol değil hakim bey ?
+ hiç kıvırma oğlum, beş kişiyi kestin idamla yargılanıyorsun her celsede konuyu değiştirmeye çalışma, anlat artık!!
- o değil de hakim bey bir ilhan mansız vardı ne oldu ona ?
(bkz: vurursa gol olur)
(bkz: bu da mı gol değil hakem bey)
(bkz: hakeme gol dedim anama küfretti)
hakim bey'in 'gol oğlum gol' yanıtını verdiği sadri alışık sorusudur.

zor zamanlarda bırakıp gitmemeyi , emek olmadan yemek olmayacağını , imkansızın çok çalışarak üstesinden gelineceğini bize öğreten konuşmadır.
ince bir sızı kaplar beni o sahneyi o cümleyi hatırlayınca. harbiden ya hiç biri mi gol olmadı. hepsi mi yalandı.
(bkz: sadri alışık)
şakayla karışık filminde sadri alışık'ın mükemmel oyunuyla simgeleşen cümledir. boğazınıza bir yumruk düğümlenir bu sahneyi izlerken. bu sahneyi bu kadar etkili yapan tek şey sadri alışık'ın doğallığı ve inandırıcılığıdır. büyük bir oyunculuk dersi gibidir bu sahne. o kadar bizdendir ki üstat, isyanı o kadar güzel dökülür ki dudaklarından duygulanmamak elde değildir.
"yani herşey iyi güzelde ben mi gel dedim sana? sen geldin ben sadece karşıladım, sonra birden gidince gideceğini bile açıkça söyleyemeden, sen öyle çıkıp gidince." hayata karşı haykırış olarak söylenebilecek sözdür.
sadri alışık ın canlandırdığı "ofsayt osman" karakterinin mahkemede hakime göz yaşları içinde sorduğu sorudur. Sahne GORA filminde de kullanılmıştır.
sadri alışık'ın, en baba sinema akademilerinin bile dikkatini çekmesini gerektiren ustalıkta oynadığı, hissederek izleyenin gözlerini çeşmeye çevirebilecek kadar mükemmel rol yeteneğini gözler önüne seren ofsayt osman tiplemesi ile, tiplemenin olduğu filmin sonundaki mahkeme kısmında hakime; "bu da mı ofsayt hakimim, söyle bana, bu da mı gol değil?" diye, kelimeler kifayetsizdir o an. akabinde ve detayında hakim "gol!" der, o anda izleyicinin içinden bir şeyler kopuverir.
(bkz: bu da mı gol değil hakim bey)

(bkz: buda)
biriktirilmişlerin haykırılarak vücut dışına kusulmasıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=j6lRgM7yu2Q