1. 1.
  Bruksizm, uyku sırasında dişleri sıkmak,gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Uyku sırasındaki diş gıcırdatma o kadar sesli olur ki, kişi uyanıkken aynı sesi çıkaramaz. Stresin diş gıcırdatmanın en önemli nedeni olduğu söylenmektedir.

  Bruksizmin belirtileri
  -Dişlerde aşınma,
  -Dişlerde ve dolgularda kırıklar (özellikle ön dişlerde),
  -Gece uyurken, partner tarafından duyulan gıcırtı sesi,
  -Yüzdeki kaslarda ve eklem yerinde ağrı,
  -Eklemde açma kapama sırasında çıkan sesler,
  -Baş ağrısı,
  -Dişlerde sallanma ve aralanma,
  -Dişlerde hassasiyet.

  Çözümü stresi ortadan kaldırmak veya dişleri korumaya almaktır. Dişlerin korunması için; ağıza, kişiye özel yapılan, silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağı takılması tavsiye edilir. Bu koruyucu sayesinde şikayetlerin azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.
  7 ... narsistheidi
 2. 2.
  aynı odayı paylaştıgınız kişileri uykularından uyandıracak kadar yüksek ses ile diş gıcırdatma rahatsızlığı.
  tedavisi için verilen plağa verdiğiniz hasarı görünce gözlerinize inanamadığınız, sabahları baş ve çene ağrısı ile uyanmanıza sebep olan garıp durumdur.
  3 ... myxomatosis
 3. 3.
  tüm teşhislere rağmen çoğu hastanın kötü gözle bakılacağı endişesiyle reddettiği problem. oysa ki stres yaşamın bir parçası; sadece etkileri farklı zamanlarda farklı şekillerde ortaya çıkıyor. reddettikçe ortaya çıkan sonuç sağlam dişlerin kaybına kadar götürebilir.
  4 ... naringergedan
 4. 4.
  (bkz: brukerizm)
  ... laz vegas
 5. 5.
  Bruxism, uykuda veya sizin kaygılı veya gergin olmanıza neden olan durumlarda ortaya çıkan dişleri birbirine sürttme, gıcırdatma ve çeneyi sıkma olaylarıdır. Bruxism, hafif ve sadece bir kere gerçekleşebilir, yada şiddetli ve sık sık ortaya çıkabilir. Bruxism genellikle geceleri olur. Dişleriniz veya çeneniz zarar görene kadar dişlerinizi gıcırdattığını ve çenenizi sıktığınızı farkedemezsiniz. Dişlerini gıcırdatan insanlarda ayrıca horlamaya ve uyku apnesine de sık rastlanmaktadır.
  *
  7 ... iremim
 6. 6.
  (bkz: karizmatik hastalık isimleri) doğrudur.
  1 ... gege
 7. 7.
  şahsımda bulunan ve çocukluğumdan beri peşimi bırakmayan, sesi duymadığım için bana bir zararı olmayan ama yanımda, etrafımda, aynı odada yattığım birileri olduğu takdirde öldürülme riskimin bulunduğu durum. bunun devamı olarak diş kenetleme de gelebilir, sırayla yer değiştirebilir. çene ağrısı, baş, boyun ve sırt ağrılarına neden olmaktadır genellikle. çoğunlukla psikolojik ve genetiktir.
  2 ... m ilginc olsun istedim
 8. 8.
  toplumda görülme yüzdesi sanılanın aksine çok çok yüksek olan bir rahatsızlıktır.. çoğu kişi diş sıktığını farketmez bile.. kliniğime diş şikayetleri ile gelen 5 hastadan birinde bu rahatsızlık vardır ve şahsım da dahil çoğunun bundan haberi dahi yoktur..

  işin kötü yanıysa hastaların %90'nın tedaviyi reddetmesidir..
  2 ... makuse
 9. 9.
  günlerdir çektiğim dayanılmaz çene ağrılarını 20 yaş dişinin çıkmasına bağlayıp kontrol için diş hekimine gittiğimde şahsımda bulunduğunu bugün öğrendiğim hastalık. gerçi var mı yok mu yine bilmiyorum. gece başıma nöbetçi dikeceğim. allah' tan dişlerde bir şey yok... bir şekilde önlemini almam lazım. çok şaşırdım, çok!
  ... viyolasiyla sevisen kiz
 10. 10.
  diş hastalıkları içinde en karmaşık, en yıkıcı etkiye sahip ve en yaygın olarak görülenidir.

  http://www.pratiksaglik.o...kmagcrdatma-bruksizm.html
  ... jorge lois borges