bugün

Tabi ki akp hükümeti.
iletişimsizlik, dinlememek, empati eksikliği, maddi şartlar, dışarıdan yapılan yorumlar, müdahaleler, doyumsuzluk.

Birkaç örnek. Adam iflasın eşiğine gelmiş bayan hâlâ benim istediklerim alınmıyor diye adamın başının etini yiyor. Nasıl bir kafa yapısına sahipse artık bayan.

Bayan evde çocukları için fedakarlıkta bulunurken erkek sosyal medyada, dışarıda gözü dışarıda. Kürekle ağzına vurulası gerekenlerden. Kimsenin boşanması üzerine yorum yapacak, engelleyecek veya gaza getirecek değilim. Ancak herkes rol yaptığını biliyor, karşı taraf da bu rolün farkında değilmiş gibi o da rolünü oynamaya devam ediyor.
avukat vekalet ücretlerinin boşanma davası+döner ayran 2 lira olması nedeniyledir.
tüketim toplumu olmamızdan kaynaklanıyor. herşeyi hızlı tüketmeye alıştığımızdan evliliklerde bundan nasibini aldı maalesef. hiçbir şeye tahammülü kalmadı insanların. mükemmelliği ararken mutsuz oluyorlar farkında değiller.
bencillik, saygı eksikliği, tahammül sınırının azalması ve en önemlisi maddi sıkıntı.
toplumların bi çeşit içsel çöküşler yaşadıklarında genellikle başına gelen bir fenomendir.

topluma hakim olan "psikolojik iklim" türkiye´de son derece olumsuz. ayrışma, kopma tedirginlikler had safhada. bunlar şu an bütün topluma yayılmış durumda. evlerdeki özel hayata da yansımaması diye bişey düşünülemez.

70´lerde de avrupa da öyle olmuştu, şimdi gene toparladılar. türkiye de toparlar kendisini. ama önce adamların gitmesi, açılan yaraların iyileşmesi lazım.
evlenme öncesi 5 sene beraber her haltı yediklerinden, yiyecek bir kalmamıştır.
bir yere kadar artık.
Ruhen, bedenen ve maddi yönden Hazir olmadan evleniyorsunuz sonra bedeli coluk çocuk ödüyor.
Flört zamanı kadın-erkeğin olduğu gibi davranmaması ve bu durum evlendikten sonra sorun oluyor ardından şiddetli geçimsizlik,şiddet vs vs sonuçlanıyor. O yüzden olduğumuz gibi görünelim.
1- insanların sabır, hoşgörü, anlayış, empatiyi unutması ve sadece kendini düşünmesidir. evlilik demek biz demek iken günümüzde evlenenler ben dediği sürece boşanma kaçınılmaz son olacaktır.

2- modern toplumda kadın-erkek sosyal hayatında birbirlerini konumlandıramama. (rol belirsizliği) neoliberalizm sonucu kadınların da iş hayatına geçmesiyle yüzyıllardır aynı rolleri oynayan insanoğlunu özellikle evde x işini kim yapacak? belirsizliğine yitmekte. evde iş bölümü yapamaz hale gelmişlik, tartışmalara sebep oluyor ve şiddetle, boşanmayla sonuçlanabiliyor.
(bkz: tahammülsüzlük)
(bkz: erken boşanma)
Para, eşlerin ailesi ve cinsellik diyorum. Tahammülsüzlük. Sürekli gezip tozma mutlu olma isteği.
Zorluklar karşısında hemen pes etme.
Evlenmiş hala gözü dışarda daha iyisini bulabilir miyim.
Evlenmiş hala tek başına yaşıyormuş gibi davranma.
Evlilik sürecinde aşırı borca girme.
Evlenmiş hala internette geziyor hala eski çevresi ile bağı var.
Gerçeklik algisinin dizilerle filmlerle haberlerle bozulması.
erken boşanma.
günümüz çiftlerinin en büyük sorunu.
Uzun süre yaşanan flört. ne gerek var 3 yıl boyunca flört ediyorlar sonra evlenince yapacak bir şey bulamayıp bir de ayrılalım bakalım o nasılmış diyerek ayrılıyorlar. gereksiz şeyler.
Tüketim arsızlığı diyorum ben de. Artık her şeyi o kadar çabuk tüketiyoruz ki almak için uğraş vereceğimiz bir şey zaten kalmıyor. Gelin evine herkes hediye götürürken tabak çanak götürüyor. onun istemediği kadar tabağı var zaten, tozlanacak rafta. Artık gelin evlerinde öyle eksiklikler geride kaldı. Al kitap götür, meyve götür daha makbule geçer eminim. Aynı zamanda kendimizi ve karşımızdakini de tüketiyoruz. Sinir stres sıkıntı birbirini yiyorlar.

Sonra bu evlilik işini uzatmak da birnevi tüketme. 3 sene sevgili 1 sene sözlü 1 sene nişanlı ohoooo..
Ben senin malın değilim.
Sen benm sahibim değilsin
Benim hayatıma karışamazsın
Ben kazanıyorum o zaman harcarım
Aldıysan köpek gibi bakacaksın.
Beni ilgilendirmez nasıl yaparsan yap.
GÖt sikme merakı. (bu şaka değil)
Senin ananın evi ben gelmiyorum.
Akşam gecikirim belki gelmem.
Al yersen bunlar var yoksa o da yok hayde.
Kölen yok senin bu evde.
+ikinciyi alacağım
-Almazsan adam değilsin
Kalk kendin al.
Ben istemiyorum.
Tankut karısına tek taş almış.
Gerizekalı
Salak
Aptal
Öküz
Hayvan.
Dişilerin eline biraz koz geçmesinden kaynaklı olsa gerek.

Yadsınamaz gerçek.

Bu toplum çok yozlaşmış. Ar duygusu yok.
Evlenmelerdir. Evet.
Birçok farklı etkeni mevcut, lakin en önemli etkeni tahammülsüzlük.

eşler artık birbirine tahammül etmiyor. En ufak bir sıkıntı da hemen sorun çıkıyor. Evlenirken edilen "iyi günde kötü günde" yemini bir çırpıda unutuluyor.
Sistem öyle evrildi 20 yıl sonra hiç kalmayacak.
1- ekonomik nedenler.
2- yüksek beklentiler
3- eşlerin birbirine olan cinsel isteğinin kaybolması ( kadın tarafının dile getirmese bile boşanma kararının en büyük nedenidir)
4- tahammülsüzlük

Ekonomik nedenler açık ara ön planda yer alıyor.
Çünkü yıl 2022 oldu.
Evlenmek.
En başta, akıllı telefon bilgisayar, internet, sosyal medya ve hesaplar.