bugün

efsane dizidir. ne güzeldi be. evet.
internetten full bütün bölümlerini izledim. Evet.
Şimdiki Halleri;

https://onedio.com/haber/...un-simdiki-halleri-769530
türkiyenin gelmiş geçmiş en güzel dizisi. hala izlerim mesela.
türk televizyon tarihinin açık ARA en kaliteli televizyon dizisidir...

külttür, efsanedir...
Yıllar geçse de eskimeyen, tadına doymayan dizi. Dummkhof halis favorimdir.
"öpim mi teyzecim yumuşak yumuşak"
çocukluğumuzda pazar akşamlarının efsanesi olan diziydi. gündüz kalkılır çizgi filmlere bakılır, ailece kahvaltı edilir sonra pazar gezmesi veya piknik olurdu. banyo edilir, ödevler tamamlanır, akşam yemeği yenir ve bizimkiler izlenirdi. trt'den star'a geçtikten sonra bizimkiler biter star'da parliament pazar gecesi sineması yayınlanırdı. güzel günlerdi ama insanın içinde garip bir burukluk olurdu çünkü yarın okul vardı, ders vardı of keşke hep tatil olsaydı...

özetle çocukluk günlerimizin güzel bir anısıydı.
(bkz: )küçükken bu diziyi dizi sanmazdım. tamam pamuk şeker pamuktan değildi onu anlamıştım ama bu diziyi insanların aynı apartmanda yaşadığı ve hayatlarını gösteren bir program sanıyordum. şimdi yıllar sonra bu diziye dönüp bakınca o doğallık ve samimiyetten dolayıymış diye düşünüyorum.

(bkz: sevim koş katil geldi)
(bkz: dumpkof)
(bkz: benim adım cemil)
(bkz: vatandaşa cart curt yok)
(bkz: internetten cızzz)
(bkz: cıvık müdürüm afedersin)
(bkz: halil pazarlama)
harika bir diziydi ama zamana yenildi tabi. bir yandan kadroda da vefatlardan eksikler oldu.

güzel bir renkti bilhassa doksanlara dair.

ara sıra okuyorum insanlar nasıl hatırlıyor diye, hemen hemen hep güzel şeyler söylenmiş.

gelgelelim klasik yeni türkiyeli olarak ''20 sene çekmişler, tek kare namaz yok. hırsızlık, üçkağıt var'' diyen de var.

bunun sebebi aslında belli ama biz düşünmeye üşendiğimiz için çok da süzemiyoruz.

o günden bugüne değişen şey, o gün hırsızlıklar bağıra bağıra konuşulur, otoriteden korkulmazdı. karakterler üzerinden bir nevi siyasal eleştiriydi durum, siyasete çok girmeden.

ibadetse propaganda malzemesi yapılmayacak kadar kıymetliydi. boşuna dememişler parayla imanın kimde olduğu belli olmaz diye.

bugün noldu peki? herkes namazını niyazını 10 bin liralık telefonlarıyla gözümüze sokup, dolara falan el hak isyan ediyor. namazın şovu, allah'a secde etmekten daha tatlı geldi herhalde insanlara.

hırsızlıklar mı? ağzını açamıyor kimse ama aynen aynı yerdeler.

bu ters yüz olma hali aslında dizinin bittiği yıllardan bugüne her şeyin özeti aslında.

meraklısına not: dizide dindar karakterler de vardı halil efendi ve davut usta gibi. daha laisist takılan ama bayramdan bayrama anasını babasını kabrinde ziyaret etmeyi ihmal etmeyen şükrü beyler de vardı.

aynı şekilde belli dini ve milli günlerde herkesin ortak bir ruh takınması da farkedilen bir şeydi.

yani objektif bir şekilde sosyolojimiz başarıyla temsil ediliyordu.
50. bölümünden başladığım eski türk dizisi.

kaçıncı sezonu bilmiyorum direkt açıp izledim. anladım ki ben ihtiyarladığımda tıpkı sabri bey gibi olacağım haha
bizim evin orda çekilirdi.

(bkz: acıbadem)
belli başlı bir olay örgüsü olmayan, sürekli kendini tekrar eden dizi.

aynı dönemde çekilen kaygısızlar, baskül ailesi gibi dizilerin yakınından bile geçemez kalite olarak.

bu kadar tutulmasının sebebi bir döneme ışık tutması, her eve bir şekilde girebilmesidir.

bizimkiler dendiğinde diziden ziyade dizinin hayatımızda olduğu günler gelir aklımıza.

aslında aynı minvalde bir dizi bugün çekilse, her yerde romantizmini yapan insanlardan biri bile izlemez.
"Ben sosyal alkoliğim sevim" i ile akıllara kazınan cemil karekteri.
http://www.hurriyet.com.t...osyal-alkolik-cemil-20059
ayla teyzecim ne tatlı bakıyorsun öyle yumuşak yumuşak.
(bkz: cıvık müdürüm afedersin)
hayatımın en güzel günleri çocukluğumda yer almış dizidir. hala bazen ara sıra internetden açar izlerim. ne güzel günlerdi o günler.
görsel
Sevim koş katil geldi. Evet.
koca 2015 ve 2016 senemi youtube'dan bizimkiler bölümlerini izleyerek geçirdim diyebilirim.

güzel günlerdi.

aynı kadroyla bir de yazlıkçılar vardı onu da tavsiye ederim.
türk dizi tarihinin aralıksız en uzun soluklu dizisidir. kemal sunalın kapıcılar kralından esinlenilmiş ve o filmden yola çıkarak dizi ete kemiğe bürünmüş haline gelmiştir.
oyunculukları oldukça başarılı bir çok isim bu dizi ile halkın gözünde tanınırlığını arttırmıştır.
ciddi manada yeri dolmayan über dizi.
zamanla nasıl vasatlaştık ki, tv'lerden kitaplara, sinemadan dergilere her şey vasatın altında seyrediyor.

zamanının ötesinde bir diziydi, hep özlenecek.
YouTube dan izlemeye başladım. Bölümler 40 dakika. Bu kadar sade ve doğal bir dizi yok. Çok hoşuma gitti.
(bkz: ruknettin bey)

görsel

apartman yöneticisi sabri bey, eşi ayla hanım ve ayla hanımın annesi suna hanımın birlikte yaşadıkları dairede duvarda asılı olan, sözde suna hanımın rahmetli eşidir.

birkaç sene önce bir yerde okuduğum kadarıyla (kaynağı bulamam şu an ama yanlış hatırlamıyorsam diziyle alakalı bir instagram sayfası falandı) dizi çekilirken o fotoğraf o dairede zaten varmış. yani diziye özel koyulmuş bir obje değilmiş, bey amca o dairede yaşayan insanlardan kalma bir fotoğraf. muhtemelen babaları/dedeleri falandı.
buharlı banyodan çıkılmış, annenin ütü yaptığı, okul gömleğini hazırladığı, kanal d'de şahane pazarın, show tvde ise bu dizi gösteriliyordu. hazır bugün pazar diye anımsadım birden.
görsel