80: li yılları düşünüyorum. son 7 senesine yetiştim ama o zaman her şey daha renkli ve huzurluydu. hayatımızda zaten gelecek kaygısı, güzel kadın tribi falan da yoktu. komşular birbirine rahatça gelir, kalırdı.
artık 40 yaşındayım. insanlara güvenim azaldı, azalmaya devam ediyor. kadınlara haklı olarak öfkeliyim. depresyon ve okb yaşıyorum. komşularımı tanımıyorum. içimden uzaklara gitme isteği daha çok geliyor.
çocukluk ve ilk gençliğimde kalmak isterdim. o zaman kesinlikle daha mutlu olurdum. öncelikle annem hayatta olurdu.
haklı bir sözdür.hemen hemen her insan için böyledir hatta.
dünyanın eskiden daha güzel bir yer olduğunu anlatan şarkı sözü.

(bkz: telli telli)
Yok! Kirliydi dünya ve biz büyüdük.
https://galeri.uludagsozluk.com/r/red-kit-272637/
Gerçekten ya keşke böyle aklımın ermediği zamanlara geri dönüp sadece oyuncaklarla oynayabildiğim gibi kalsaydı hayatım.Büyüdük,insanları tanıdık gerçek yüzlerini er veya geç gördük,çeşitli kazıklar yedik dersler aldık,sorumluluklarla boğuşmayı öğrendik.Belki devam edicek bu hayat mücadelesi ama galip gelen kirlenen dünya mı olacak yoksa biz mi ?
şarkıyı (bkz: telli telli) dinlerken yazma isteği geldi birden.
(bkz: yeni türkü) tarafından seslendirilen nadide parçalarımızdan birisinin içinde bulunan en etkileyici dizedir kendisi.
"biz büyüdük ve kirlendi dünya.", geniş olarak düşündüğümüzde ne kadar etkili değil mi?

bu güzel dünyamızı kullanıyormuşcasına içinde bulunmak. birçoğumuz bunun farkında değil veya farkında olmak bile istemiyor. herkes kendi yolunu bulma peşinde koşuyor. bazısı aşk peşinde, bazısı meslek, bazısı para herkesin bir amacı var bu dünyaya baktığımızda.

peki kendinize sordunuz mu o amacı? aynanın karşısına geçip "benim amacım ne bu dünyada?" diye sordunuz mu hiç?

amacınızı biliyorsunuz dersek peki o amaca hangi yolla ulaşacaksınız? dış varlıkları kullanarak mı yoksa kendi güç ve kuvvetiniz ile mi?

dış varlıkları kullanmak. kendimizi temizlemek adına bu dünyayı kirletmek. para kazanmaktan bahsediyorum, kendinizi temizlemeniz için para kazanmak lazım değil mi? bağlı nokta da burası. örnek vermek gerekirse para kazanmak adına kurulan o fabrikalar. evet, bir hava filtresi almayı çok gören o fabrikalardan bahsediyorum. çok acizsiniz çok.

insanlar o kadar pis, o kadar bencil bir varlık ki dünyanın halini düşünmeyi bırak bir başkasını bile düşünmez olduk bu zamanda. "ne vardı ki o çöpü yere değil de 3 metre yürüyüp çöp kovasına atsan?" diye sorsan ters bir bakış yemen muhtemel artık.

son zamanlarda çok harcanmaya başlayan o uzay projeleri vs. hakkında düşünecek olursak, amaçları insanlığı geniş çevrelere yaymak değil mi? fakat insanlığımız gereği orası da kirlenecek. genel olarak bu kirliliği her tarafa yaymak olacak bu konu. belki de bundan 100 yıl sonra mars'ta da yaşam olacak ve marsta doğup büyüyen insanlar olacak. fakat hala bu insanların bencilliği yüzünden aynı fikir devam edecek (bkz: bir mars kalmıştı kirletmediğiniz).

hatırlatmak istemiyorum ama, geçenlerde olan insanlık dışı bir olaydan haberimiz oldu. (bkz: fasta kafası kesilerek öldürülen iki dağcı kadın) dan bahsediyorum. bu güzel dünyamızı yeniden geriye doğru götürecek bu olayın sahipleri 3 adet eğitimsiz dünyada hiçbir vasfı olmayan amaçsız insan. insan dememek lazım aslında onlara ama, öyleler. herneyse bu olay hakkında pek yorum yapmamak lazım başkası tarafından bunlara yaptırılmış da olabilir ancak bu sonuç düşünceyi değiştirmez yine de.

sonuç olarak bu güzel dünyamıza iyi bakalım sevgili sözlük kullanıcıları ve misafirler, size sesleniyorum en azından bir farkındalık yaratmış olalım.

bu yazıyı belki de şuanda bakıp okumadan geçen var. tabiki de güzel bir yazı yazdığımı düşünmüyorum. yazmak benim her zaman amacım olmuştur ama yazamadığımı düşündüğümden hep çekinmişimdir.

ancak en azından aklınızda küçük bir farkındalık oluşturduysam ne mutlu bana.
Haklı olsa da bakış açısı yanlış söz, biz büyüyünce dünya kirlenmedi, büyüdükçe dünyanın kirli olduğunu anladık.
tamamen doğru bir sözdür.
görsel
Yeni türkü-telli turna şarkısının sözlerinden bir kupledir. Ne de güzel söylemişlerdir. Yıllar geçse de çalınca keyifle dinlenir.
biz büyüdük diye mi kirlendi dünya,yoksa dünya kirli olduğu için mi büyümek zorunda kaldık?
Bencil, kendini üstün gören model söylemi ve işin ilginç yanı bu modellerden değil mi dünyanın şu hali? Beyinleri büyürken gönülleri küçülüyor bunların daha çok hesap daha fazla kazanma hırsı daha az vicdan daha az insanlık...
ne kalır yarına bizden sonraya her şey binip gitmiş uçurtmalara.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/heidi-20587/
*
Biz büyüdük ve dünya hala banyo etmiyor. Ayrıca vals de boklara basılmasın diye yapılmış bi dans..
kirlendi, zaman geçtikçe de kirleniyor. geçen otobüste yer vermediğin tutunamadığı için yere düşen dede vardı ya hani vuhaa nasıl düştü la demiştin o saf, temiz, dürüst güzel insanlar yaşlandılar. biz yeni nesil yaşlıları tanımayız, saygı göstermeyiz, fikirlerine önem vermez, konuştuklarını dinlemeyiz işte öyle her şeyden bihaber yaşadığımızı sanıp ot gibi yaşayıp gidiyoruz. sonra kirlendi dünya, kirlendi tabi dahada pisleşecek.
büyürken kirletti anılar dünyamızı. belki de sevdiklerimiz.
farkında değildik sadece, zaten kirli olan da dünya mıdır orası tartışılır. nasıl büyüdükçe kirleniyorsa dünya gün gelir ölürüz, temizlenir böylece. ölünce tekrar iyi biri oluruz belki de.
dünya hep aynı büyüdükçe kirlenen biziz.
Aslında biz küçükkende dünya kirliydi. Ancak büyüdüğümüzde dünyanın ne kadar boktan, insanların ne kadar iğrençleşebileceği gerçeğini kavrayabildik ve bu cümleye hak verdik.
kendimden utandıran sözdür.
bizbüyüdük, bizi büyütenlerde kirletmiş olabilir nihayetinde, büyükbuhranı yaşamadık, yokluk çekmedik, paramızda var oh eller havaya metromuz bile var lan, bir bir halt yapmadı karkadaş, kim ne yapmışsa öncekilerdir biz elimizi sıcak sudan soğuk suya sokmadık daha.
gelecek nesillerin "biz de büyüdük ve öldü dünya" diye değiştireceği söylem.
dünya nüfusunun artmasının sonucu. doğa anayı zorlarsanız o da sizi zorlar.
globelleşme sonucunda ortaya çıkan durum.

nüfus çoğalıyor, sanayileşme artıyor kirlenme de buna bağlı olarak artıyor.

(bkz: duygusal olmaya gerek yok)