insan kendi iradesi ile orucu tuttuğu için dışarıda başkalarının yediği yemeği canının çekmesi , hadi canının çekmesi söz konusu olabilir ama yea bu niye burda yiyor demesi söz konusu olamaz. oruç, sabır işi irade işidir. oruç tuttuğum zaman, milletin ne yediğine vs karışmadım oruç tutan kadar tutmayana da saygı gösterilmeli dini inançları vs farklı olabilir. isteyen istediği yerde yiyip içebilir bence.
Terbiye durumuna bağlıdır bana göre yenmemelidir.
erzurum'da ramazan ayında uygulanan bir yasaktır. yasak bizzat halk tarafından uygulanır ve uymayana cezası şiddetle verilir. askerken ramazanda her çarşıya çıkışımızda az uyarılmıyorduk rütbeliler tarafından dışarıda kesinlikle bir şey yiyip sigara içmeyin, bu bir emirdir diye. ama buna rağmen dışarıda yiyip ve içtiği için tartaklanan askerlerin haberleri az gelmiyordu ramazanda birliğe.
Kendimi bildim bileli oruç tutuyorum.
Oruç tutup saygı beklemek, yiyip içenlere de çemkitmek kadar aptalca ve bencilce bir şey yok dünyada.
Senin oruç tutma Hakkın ve tercihin varsa, tutmak istemeyen insanların da diledikleri gibi yiyip içme hakları vardır.
Bu kadar basit.

Oruç tutana saygı duyulması gerekliliği inancı tam manasıyla fantazi. Ulan yemek içmekten bahsediyoruz, en hayati ihtiyaçtan bahsediyoruz. Sen oruç tutuyorsun diye elalem selama mı duracak? Her gördükleri yerde elini ayağını öpsünler bi' de istersen.
işte dindarlık ile dini-darlık buralarda ayrılıyor.
insanlıkla bencillik buralarda gösteriyor kendini.
ibadet kişi ile Allah arasındadır. Allah bile karışmazken kuluna, sen kimsin ki saygı adı altında saygısızca ve bencilce yasak koyuyorsun? iki oruç tuttun diye Peygamber mi oldun da kafana göre esip gürlüyorsun? Bu ne cürettir, Bu ne haddini bilmezliktir anlamak gerçekten çok zor.
Bi' de oruç tutmak ihtiyaç sahiplerini anlamaktır diyorsunuz normal zamanda dışarıda yemek yerken önünüzden geçen garibanlara niye arkanızı dönüyorsunuz? Açlıklarına saygı mı duyuyorsunuz?
Saygı bekleyenlere stabil oruç alanları yaratalım öyle hiç acıkmadan Canları bir şey çekmeden rahat rahat tutsunlar.
isteyen yer isteyen tutar. Herkes kendi günahından sorguya çekilir sonuçta. Ama bu eylemi yapan kişi ya saygısından yapıyodur ya da ters bakışlara maruz kalmamak için.
(bkz: respect)
Yeni nesil saygı diye bir erdemden bihaber midir nedir?
saçmadır. bir insan oruç tutuyorsa kendine tutuyor senin yemek yiyip yememen onu ilgilendirmez istersen alır eline doldurmanı yalaya yalaya sokaklarda gezersin ister sigaranı pöfürdeterek içersin kimse de bir şey diyemez.
Çocukluğuna inince evet "Temel insan hakları" boyutunda haklısınız.
Bu aynı mini etekliye bakma muhabbeti gibi, birileri yapacak ve saygı duyacaksın.
Saygı duymak zorundasın biz nasıl sen jartiyerle gezerken şerefimizle edebimizle rahatsız etmeden günlük hayatta yaşayıp gidiyorsak ben oruç tutarken sende bana saygı duyacaksın otobüs durağında sıcağın alnında aç susuz otobus beklerken gelip dibimde o siktiğimin sigarasını yakıp dumanını yüzüme üflemeyeceksin ki muasır medeniyetler seviyesine çıkabilelim.
Işidin anasını sen sikesin biz kabına sığan yerinde Müslümanlarız kafa kesmek linç etmek bunlar abes şeyler.

Edit: Hepinizi bu ramazan erzuruma bekliyorum
oruç tutanlara daha iyi sınanma şansı vermemektir. böylelikle oruçları rahat geçer ve daha az sevap kazanırlar. doğru bir davranıştır.
oruç tutmayan adam dışarıda yerde içerde. senin oruç tutman onunda tutması demek değildir. bende tutardım baktım açlıktan tutamıyorum tutmuyorum artık kardeşim istersemde dışarıda gider yerim.
böyle bir durum olmamalı. çünkü kendi adıma oruç tutan biri olarak, lütfen yiyin ben rahatsız olmam diyeceğim. bu durumda karşı tarafta; ben rahatsız olmam dedi , ama yine de çok göz önüne sokmadan yiyeyim bari diyeceğini düşünüyorum. hayır yani demese de olur yapmasa da olur da. demek istediğim şu. saygı duymanın , saygı getireceğine inanan biriyim.
o değilde bir hint filmine denk geldim kanal yedide kadınlar kocaları için oruç tutuyor akşam oluncada oruçlarını eşlerinin elinden su ve yemek yiyerek açıyorlar böylece eşleri uzun ömürlü olup daha fazla başlarında durabilecek.ne inanışlar var dünya üzerinde.
saygı denilen bişey vardır yenmemesi gerekir .
gercek anlamda oruc tutanlarin kesinlikle karismayacagi bir durumdur , zaten orucun anlami da bu degilmi , nefsine hakim olma ...
yakın arkadaşlarım ve ailem varsa tolerans gösteriyorum(ki onlardan daha böyle bir talep görmedim) ama dışarıda yo dostum hayır inadına yerim gerekirse kagva çıkar dayak atar , dayak yerim ama özgürlüğümden taviz vermem.kudurunnn.
...... huzur bilimde.....
Herkes istediği hayatı yaşamakta özgürdür .ben de orucumu tutan bir insanım fakat Oruç tutanlar buna zerre karışamaz .
Arkadaşım zaten oruç tutan bir insan dönüpte tenezzül bile etmez yani. Son yıllarda herkez imam kesilmiş vallahi, Sen oruç tutuyorsun diye dışarıdaki bütün lokantalar kapanacak diye bir şey yok arkadaşlar. Madem canın çekiyor madem kendine hakim olamıyorsun hiç tutma daha iyi başkalarının kalbini kırmaktansa.
Gerekli değildir.

Oysa dışarıda yeme içme olayı, Oruçlu kişinin iradesini güçlendirir, fakirin, açın halinden anlamasını sağlar.
Tabi akşam evde sığır gibi yemiyorsa.
Saçmalıktır. Saygı duyacaksınızcılar önce tutmayana saygı duysun. Yakında başlar sokakta simit yedi, sigara içti dayakları.
saçmalığın somutlaşmış hali. neymiş birileri oruç tutuyormuş... eee? oruç tutan insanların olduğu yerde yemek yenmezmiş... bana ne lan, bana mı tutuyor? birileri bir şeyler yapıyor diye en temel hakkım olan 'beslenme hakkım' kim tarafından elimden alınacak? sokakta yemek yiyen, su içen birini gördüğünüzde oruç tutamıyorsanız, oruç tutmaktan alıkoyuluyorsanız tutmayın o zaman kardeşim. tutuyorsanız da evden çıkmayın o zaman. oruç tutmanıza eyvallah ama oruç tutuyoruz diye millete bir şey yedirip, içirmemeniz net çomarlıktır.

asıl saygı oruçlunun yanında yemek, içmek değildir. asıl saygı; oruçlu insanın 'ben tutuyorum ama başkası dilediğini yapabilmesidir' demesidir.