(bkz: bu sabahların bir anlamı olmalı)
hiç de hayra alamet olmayn sıkıntıdır. bu sıkıntıların altından kesin berbat bir haber gelir.
işte sebebi ; ahmet altan'ın bu yazısı hayata bakışımı , anlamlandıramadığım içsıkıntıma cevap olmuştur.

durduğunda

Perdeleri açtım.
Sakin, huzurlu bir ışık, balkonun kenarına dizili çiçeklerden sekerek girdi içeri.
Halıya, koltuklara, parkelere yayıldı.
O çiçeklerin uzun yeşil saksılarına siyah benekli küçük bir sığırcık sürüsü kondu.
Minik sıçrayışlarla saksıdan parmaklıklara, parmaklıklardan saksılara atlıyorlardı.
Elimdeki gazete tomarını koltuğun üzerine bıraktım.
Balkona çıktım.
Uçuk mavi denizle aynı renkteki gökyüzü birbirine karışmış gibiydi, ufuk çizgisi yok olmuştu, belli belirsiz bir pembelik, ince bir toz gibi yayılıyordu maviliğin içine.
Beyaz bir sonbahar güneşi vardı.
Güzel bir sabahtı.
Balkondaki koltuğa oturdum.
Bacaklarımı uzatıp ayaklarımı balkonun kenarına dayadım.
Kendimi fark ettim birden.
Bedenimi, ruhumu, şu koskoca yeryüzünün bir kenarında duran yaşlı adamı
Artık son parlaklığını ve ılıklığını yaşayan bu sonbahar gününün ışıkları altında kendi sonbaharını sürdüren bu eski dostun içindeki sükûneti hissettim.
Sakindim.
Minik dans adımlarıyla sıçrayan kuşlarla neşeli, sadece bir yaz yaşayacağını söyledikleri halde iki yıldır her mevsim zarif bir dirençle açan çiçeklerle sevinçli, beni ısıtan güneşle huzurluydum.
Sessiz, ışıklı bir boşluğun içindeydim ve varolmanın o tuhaf hazzını duyuyordum.
Hızla akan bir nehirde yüzerken bir anlığına karaya çıkmış biri gibiydim, aniden her şey durmuştu.
Ve ben, beni saran sessizliğin içinden, gürültüyle akıp giden hayata bakıyordum.
Kısacık bir sürede birbirimize yabancılaşmış gibiydik.
Milyarlarca insanın yaşadıklarından oluşan hayat dediğimiz o rengârenk kaosun içinde olanlar birden anlamsız gözüktü.
O öldürme hırsı, o para kazanma tutkusu, o kümelere ayrılma merakı, o övünme arzusu, o bitmeyen öfke ve nefret, o iliklerine işleyen korku...
Bütün bunlar bizi kendimizden koparıyordu, varlığımızı, bedenimizi, ruhumuzu fark edemez oluyorduk, büyük bir kazaya dönüyordu hayat ve biz dalgalarla boğuşan kazazedeler gibi bazen öfkeyle, bazen nefretle, bazen hırsla, bazen acıyla kurtulmaya çabalıyorduk.
Hem hayattan kurtulmaya hem hayata tutunmaya uğraşıyorduk.
Kurtulmaya çalıştığımız şey, tutunmaya çalıştığımız şeydi.
Biz böyle anlamsızca çırpınırken zaman bizi her an biraz daha eskitiyordu.
Bazen ılık bir güneşin altında sessizce durmak gerekiyor.
Işıklı bir boşluğun içinde kendini hissetmek...
Varlığını, ruhunu, bedenini...
Önemini ve önemsizliğini...
Hayatı ve ölümü...
Yaşamak denen bu kısa yolculuğun anlamını...
Gerçekten de bir anlamı var mı acaba?
Belki de yok.
Belki de bunun için böyle çılgınlar gibi çırpınıyoruz, belki de bir an durmanın bize anlamsızlığı göstereceğinden korkuyoruz, belki de sorular sorabileceğimizi seziyoruz.
Hayatın bir anlamı olduğuna inanabilmek için hayatla ilgili sorular sormamanın zorunluluğunu hissediyoruz belki de.
Sorular sormamalıyız.
Hayat, sorulara dayanamayabilir.
Ama hayatın anlamsızlığını görmeden, ölmek için doğmanın tuhaflığını didiklemeden, bu gerçekleri kendimizden saklamak için kendimize kutsal değerler yaratarak koşturmanın aslında sadece kendi kendimizi kandırmak olduğunu fark etmeden yaşamak, bütün hayatımızı bir aldatmacaya döndürmüyor mu?
Aldatıyor muyuz kendimizi?
Hiç soru sormadan koştuğumuz, hayatın hiç bitmeyeceğine inandığımız, yaşadığımız günlerin sonsuza kadar devam edeceğini sandığımız ve her şeyi ciddiye aldığımız sürece aldatıyoruz.
Durunca aldatma bitiyor.
Kenara çekiliyorsun.
Işıklı bir boşluktan bakıyorsun hayata.
“Ne kadar anlamsız diyorsun, ne kadar anlamsız bu yaşananlar.
Işıklı bir sonbahar gününde bunu gördüğünde acele etme, dur biraz, anlamsızlığı görmenin yarattığı huzuru hisset, kendini, varlığını, bedenini, ruhunu hisset...
Büyük bir anlamsızlığın küçük ve önemsiz bir parçası olduğunu hisset.
Hayat anlamsız ve sen önemsizsin.
Tadını çıkar bunun.
Kırmızı, sarı, mor, eflatun çiçeklere bak.
Sıçrayan küçük kuşlara...
Gökyüzüne karışmış denize, beyaz güneşe.
Onlar gibisin ve onlar gibi ol, sadece bir canlısın, büyük bir kaosun parçasısın, o kadar.
Sonra sorarsın o sorunu:
Peki, ben bu hayatı anlamlı kılmak için ne yapmalıyım?
O zaman hergelece bir gülüş ve şaşırtıcı bir cevap beklerim senden.
Önce pantolonunu giyde mesela.
Sonra düşün, hayatın ve insanların yaptıklarının anlamsızlığını görerek yaşamayı sürdürürsen, hayata bir anlam katmak için ilk adımı atmış olursun.
insanların yaptıklarının anlamsızlığını fark etmek ve o anlamsızlıkları tekrarlamamak hayata bir anlam katabilir çünkü.
Onlar gibi yapmazsın, bir kümeye ait olup bir başka kümeye öfkelenmezsin, düşmanlık etmezsin, zaten çözemediğin hayatı başkalarını öldürerek çözemeyeceğini anlarsın.
işte o zaman bir daha sorarsın:
Başkalarına kızmadan, düşman olmadan hayata nasıl anlam katarım?
Ve, belki her şey bu soruyla başlar.

edit : Farid Farjad - Taghtam Deh müziği eşliğinde okunması tavsiye edilir.
sıcak bir yaz günü içinize sanki taş oturmuş gibi uyanmanıza sebep olur. sanki insanın içinde karadelik varmış da insanın tüm yaşama sevincini içine çekiyormuş gibi hissettirir.
kişilerin kendi içlerinde bitiremediği yada bir sonuca ulaştıramadığı sorunların neticesinde ortaya çıkar ve sonlandıramadığı müddetçe de geçmeyecek olan sıkıntı biçimi.

dışarıdan bakıldığında ulan bunamı sıkıyorsun canını tarzında yaklaşımlara mağruz kalınabilir takmayınız bunları.
yenmenin çeşitli şekilleri vardır tabi kişiye veya sorununa görede değişebilir bu ama en garanti yöntem olarak zihni doğru düşüncelere teşvik edebilmektir.

dün yaptığın hatalar için bugünü heba etmenin yanlış olması.
geriye dönüp değiştirebilme ihtimalinin olmadığı konular üzerine hala kafa yorup sorun haline getirmeme.
eğerki yapılan bir hatanın sonucunda bu sıkıntı ortaya çıktıysa, her hata insanı bir kademe daha olgunlaştırır.
zamana bırakmanın yanlışlığı da vardır. üzerine gidip sorunlar ile savaşmak gerekmektedir.
(#5538748).
selavat getirilerek geçirilecek olaydır. (allahta bizden bıktı gerçi ya!)
hele birde nedensizse insanı depresif bir moda sokan, en iyi ilacı uyku olan his.
içinizde bir yerde sindiremediğiniz bir şeyler olunca ne sıkıntı geçiyor nede zaman...
sebebi olmaz, sonucu da.
Geldi mi eritir insanı öyle gider.

Gider.
Evet gidecek bu sıkıntı da.

pek iyi değilim bu gece.
Sebebi mi?
Yok sanırım, bulamıyorum.

Böyle olur ya insan bazen yalnız kalır yüzlerce insanın arasında.
Dışından gülümserken içine akan göz yaşlarını belli etmemeye çalışır .

Öyle oldum ben de.

yaşamım olmasını istediğim gibi.
Ama ben göremesem de ters giden bir şeyler var.
Muhakkak.

iç huzurum yok.
Görülenin aksine mutlu değilim ben, hatta mutsuzum.
Ağlıyorum bile, ağlayabiliyorum artık.

Zevk almıyorum yaşamaktan.
şu hayat yolculuğunda yüklüyorum duyguları boynuma, taşıyamayacağımı bilerek.
Hızlıca.

Taşıyamıyorum da düşündüğüm gibi.
Bırakıyorum tüm hissettiklerimi, değer verdiklerimi yarı yolda.
Duygusuz oluyorum ve duygusuzluğuma ağlıyorum bu sefer de.

iç huzuru yine bulamıyorum.
Düşündükçe batıyorum.
içime oturan yumruğu kendi ellerimle besleyip büyütüyorum.

Nefes alamıyorum, içim sıkılıyor.

Dua ediyorum sürekli, elimde gelen tek şey.
Bir gün kabul olması ümidiyle yapılmış binlerce dua.

Hepsinde eski huzurumu tekrar istiyorum.
eski ben olmak istiyorum.

Her gece yastığa başımı koyduğum anda Allah'a teşekkür eden ben.
Hayat üzülmeye vakit bulamayacak kadar kısa diyen ben.

Eski ben.
sıkı can iyidir çıkmaz.denemiştir. doğrudur. üstelik atalar da öyle demiştir. demişlerse bir bildikleri vardır.
-bana zamanla geçmeyen bir‎ şey söyle
+sen
insanın içine öküz oturmasıdır. sürekli olarak, velisinin okul toplantısından gelmesini ve azarlanmayı bekleyen çocuk gibi hisseersiniz. bi sıkıntı vardır ama nedenini veya geçiceği zamanı bilemezsiniz.

ek olarak (bkz: içine öküz oturmak)
Bir aydır başıma musallat olan şey. Bir türlü geçmiyor içimi kemiriyor neyi düşüneceğimi şaşırdım, hangisine oturup ağlasam diye düşünüyorum. dertlerimi sıraya koyup ağlama gecesi yapıcam onlar için. Cidden hayatımın en boktan bir ayıydı bu. Anlık mutlu olsam da bir yerlerden başını kaldırıp ben burdayım diyor bunlar, lütfen salın beni mutlu olmak istiyorum. Bir aydır tanıdığımın birinin bana "omen sen neden Mutlu olamıyorsun" diye sorması da ayrı yıktı beni. Ne bileyim işte bin tane neden var hangisini sayayım hangisinden başlasam.
hayattan beklentiler ve elde edilebilenler arasındaki orantı ile doğrudan bağlantılıdır.