bugün

Müdür yardımcısının aniden sınıflara girip kulaklıkları toplayıp götürmesi ve bahane olarak da "bunlarla arkadaşlarınızı boğabilirsiniz" demesi. Kurşun Kalem ve pergellerle gözleri oyma potansiyeli de var şimdi. Kalemleri de toplasaymış madem.
Okulun arka bahçesinde yaklaşık 20 kişilik grupla sigara ayini düzenlerken (bkz: btml) bilenler bilir arka bahçeyi.
öğretmenler ve müdür yardımcıları tarafından kuşatılmak.
Siper alın okulu yakanlar gelecek.
Kopya çekerken yakalanmak.
Kağıdın üzerine büyük harflerle "kopya" yazılır ve:
+ çık dışarı, sınav bitene kadar kapının önünde beni bekle!
son sınıf öğrencilerinin hepsini içerideki büyük avluya topladıktan sonra kıdemli müdür yardımcılarından birinin gözünde güneş gözlüğü takılı olmak suretiyle en üst kattan yaklaşık 15 dakika boyunca öğrencilere el sallaması. öğrencilerin ise dumur olmuş vaziyette "ne yapıyor ulan bu?" bakışlarıyla avluda aralarında dedikodu yapmaları.
Çalışmayan asansörün kapısını kırmak.
okulun su borusunu patlatmak.
okul başkanı oldum,salak gibi sigara içme yeri yaptıracağım dedim ve linçlendim. 550 erkek 11 kız olan okula.
Bos bi derste 10.sinifin tum erkeklerini bi sinifta toplamisti hocalar, takilin kendi basiniza demisti. 40-50 erkek aralarinda bi kurban bulup kerkinmislerdi sakasina da olsa cocugun ayakkabi corap forma her seyini cikarmislardi, ayakkabisini cop kutusuna atmislardi, bacak omza yapmislardi cocuga aq. Bi diger cocuga da yapmak istemislerdi cocuk var gucuyle kalorifer borusuna sarilmisti da gotu kaybetmemisti. Zor gunlerdi.
polis baskını yedik. evet. biri uyuşturucudan tutuklanmıştı. bilmem kaç dikiş kırmızı suratlı bir keko.
sene 2013 mayıs civarı (gezi olayları yeni başladığı sıralar) sınıftan bir arkadaşım yumurta poşetine benzer bir poşetin içinde kırmızı toz serpmişti sınıfa. kimse fark etmemişti tabi, herkesin boğazlar kitlendi öksürenler, tıksıranlar, gözlerinden yaş akanlar.... biber gazına benzer bir şey dökmüştü manyak, sınıfın camlarını açıp bahçeye çıkmıştık.
19 mayıs gösteri çalışmaları için okula misafir olarak gelen beden eğitimi öğretmenine aşık olmak. karşıdan güldüğünde bile dünyayı aydınlatan gülüşünü görmeniz mümkündü. konuşmak için yanına gittiğinizde peltek olduğunu duymanız.
uzun eşek oynarken zaten kıçta zor duran pantolonun mabad bölgesinden veritical bir şekilde cartlaması.
ayar olunan hoca asansöre bindiğinde asansörün şalterini indirmek. evet yaptık bunu.
Pazartesi sabahı istiklal marşı okunduktan sonra okul müdürünün fotokopi paralarını toplayamayan 11 fen sınıf başkan yardımcısı haslanmispatates’i tüm öğrencilerin önünde azarlarken takma dişinin fırlaması .... neyse ki düşmeden tuttu...
Tuvalette sigara içerken hoca geliyor klişesine aldırmayıp devam edip gerçekten de hoca gelince ki o durum.

Not:ben sigara içmiyordum orası ayrı.
elektrik kesilince teneffüsün bitişini elindeki kampanayı çalarak bahçedeki öğrencilere haber eden nöbetçi öğrenci talihsizliği.
yer: lise
gün: coğrafya sınavının olduğu bir gün
an : sınavdan iki saat öncesi

dersimiz boş. müdür de başımızda bir hoca olsun diye iki saat sonra bizi sınav yapacak olan hocayı yollamış. hocamız gelir gelmez aklınıza takılan sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz der ve masasına kurulur. bazı kız arkadaşlar derhal hocaya akar ve hocam şurdan çıkar mı burdan çıkar mı diye sormaya başlarlar. ben de en önde oturan iki arkadaşımın yanına geçerim maksat bir saat geyik çevirmek. ama hocanın masasının etrafı çevrili olduğundan sandalyenin arkasından geçmeye çalışırım ve o da ne?!!

çok saygıdeğer hocamızın iki saat sonra yapacağı sınavın aslı çantadan dışarı fırlamış öylece açıkta duruyor. derhal üç soruyu ezberleyişim ve koşa koşa sırama dönüşüm. ardından kalan 7 soruyu da almamız ve beş dakikadan daha kısa bir sürede 10 soruluk sınavın tüm sorularını öğrenmemiz.

ama sadece soruları bilmek yetmez tabi, cevapları da bilmek lazım. onu da yoluna koymamız ve karışık bir sıra ile bütün soruları hocaya sormamız. hocanın her soruyu cevaplandırması; lakin her soru ile birlikte dumura uğramış bir yüz ifadesi takınması. dersin bitiminde sınıftan çıkarken de "çocuklar sınavı görünce çok şaşıracaksınız" deyip çıkması. bütün arka grup tayfasının haliyle 100 çakması.
birinin tuvalette jilet kullanması, hayır intihar için değil.
edebiyat hocamıza güya şaka yapmak için yalandan kavga çıkardığımız bir gün kavganın gerçeğe dönüşmesi ve sınıfın çoğunun bunu biz birbirimize küfürler savurduktan sonra bu durumu fark etmesi! neden böyle bir mallık yaptık hala anlayamıyorum!
Ah lise yılları!
bir kızın tuvalette çocuk doğurması. aynen.
Lise sonda ikinci kattayiz. Ikinci kat dedigim ilk kat zemin uzeri yani 1.5 kat de. Mudur yardimcisi oyle manyak ki kimse kacmasin diye her tenefus ardi kapilari kitliyor. Neyse kacicaz dedim inat ya. Atladik camdan tirmandik duvari ciktik otobus duragina. Adam otobus duragina oturmus cay iciyordu.

'75, 39, 47 ve 21(bu benim) oglum degdi mi ustunuzu basinizi kirlettiginiz hadi girin iceri.' ulan herif sniper assasin gibi ne zaman kacmaya kalksak tepemizde bitiyordu.
aynı tuvalette 3 erkeğin sıgara içerken hocanın basıp müdüre bunlar gay diye götürmesidir. yaşadım, sıgarayı söylemedi bunlar eşcinsel 3 kişi yakaladım tuvalette dedi. neyse ki müdürle bi sigara içip gülüp tatlıya bağladık. güzel anılarımdandır.
satranç turnuvasında kavga çıkması açık ve net.
bizim lisenin çok geniş bir meydanı vardı. bütün sınıfların bir penceresi o meydana bakıyordu neredeyse. o gün üniversite gezmek için servis getirtmişler öğrencileri toparlamaya çalışıyorlar. ben de sınıfta bir şey unutmuşum koştur koştur kimseyi bekletmeyeyim diye depar atıyorum.
hava yağmurluydu. benim çizmelerim kayıyordu. teneffüs saatiydi. insanlar camdan bakıyordu. ben koşuyordum. merdivenlerden inmek üzereydim ki toto üzeri düştüm. o hızla 3-5 basamak indim. tek tek indim. acımın bir tarifi yok.
sonra da yıldız teknik üniversitesine gittik.
çok mu lazımdı çok mu şeydi yani??