bugün

elimde bira ile geziyorum. bakışlarından anlaşılıyor
dergahtan ayrık yürüyerek çıkıyorsa yobazdır.
Bir düşünceye körü körüne bağlıysa yobazdır.
atatürkçü yobazlar olduğu gibi, diğer kesimin de yobazları vardır.
akbeli veya o püsküllünün itiyse tamamdır.
laikse yobazın alasıdır.
görsel
atatürkçü olup atatürke tapıyorsa yaptığı paylaşımlar konuşmaları çoğunlukla onun üzerineyse kemalizme mensup bu kişi yobazdır.
Konuşurken ben yobazım diye bağırıyor bu tipler.
Atatürk düşmanı ise ve herşeyi Erdoğan beye bağlıyor ise.
Öncelikle bunu bilmemiz gerekiyorki, fiziksel olarak belirgin bir yobaz tipi yoktur. Yobazlık denen şey örnek vermek gerekirse; yalancılık gibi iki yüzlülük gibi olumsuz bir özellik kötü bir haslettir. Bu sebepten herhangi bir kişinin yobaz olup olmadığı saçına sakalına, giyimine kuşamına, yediğine içtiğine bakılarak anlaşılamaz.
Bunu anlamak için Çoğu zaman kişinin tutum ve davranışlarına bakmak yeterlidir. Öyle ki bu kişiler genellikle bir şeyleri bildiklerine şartlanmıştır ve bilmemek onlar için kabul edilebilir bir şey değildir bundan ötürü fikir alışverişine kapalıdırlar ve başkalarının fikirlerini duymak bile onlara gereksiz gelir. onlara birşey katabilmek için ise tıpa tıp onlar gibi düşünmeniz onlar gibi olmanız gerekir. Aksi halde siz, onlar için hep bir bilmeyen olursunuz.
Karşı trafın inancına, inançsızlığına ya da düşüncelerine saygı duymayıp aşağılıyorsa ve baskı yapmaya yöneliyorsa yobazdır.
beyni sikindeyse yobazdır abi.
üzerinde atatürk rozeti aracında atatürk imzası varsa oradan anlaşılır denilesi sorunun cevabıdır.
ben anlamak için çaba sarf etmiyorum o bağırıyor adeta yobazımmmm diye.
Kendi anlatıyor.
dükkanına ; " namazdayım geleceğim " yazısını asmışsa.
o belli ediyor sizin bir şey yapmanıza gerek yok.
türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına bakıldığında anlaşılıyor zaten. özel bir çabaya gerek yok.
Ezan okunuyor müziği kapat diyorsa.
Dusuncesi üstünde dusunce tanımıyorsa .
konuşması bittiğinde karşı taraf daha cümleye girmeden bölüyorsa tanıyorum hemen.
öküzün tekiyse yobazdır.
köy enstitülerinin kapatılmasını takdir ediyorsa ,
yobazdır.
yobaz : bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun (kimse).

herkesin yobaz bir tarafı vardır dediğim durumdur. Yobazlık sadece dinle alakalı değildir.
görsel
üç kilometre öteden yobaz olduğu anlaşılan amcalar var bu memlekette. diğerlerinin yüzde doksanını hiç konuşmadan anlayabilirsiniz. geri kalan yüzde onu da merhaba derseniz kendisini eleverir.