bugün

bir sual. ırkçı değilim. hakan hepcan'cı hiç değilim fakat burada neyin tartışması dönüyor anlayabilmiş de değilim. maymun zencilere mi deniyor sadece? Ya da hakan hepcan beyaz tenli birisine maymun deseydi bunu da ırkçılık sayacak mıydınız? Bana zorlama linç gibi geldi arkadaşlar.

Irkçılık o kişinin ırkına -ki bilim bize ırk diye bir şeyin olmadığını söylüyor, neyse- yapılan bir hakaret değil mi? bilmiyorum bana saçma geldi. Yine de siz bilirsiniz. beni alakadar etmiyor.

Edit: siyahi bir kimseye maymun demek ırkçılıkmış. Vay anasını ya. Bu kuralları okuduğumuz bildirge falan mı var adresini verin biz de okuyalım. tüm dünyada ırkçılıksa bana ne oğlum tüm dünyadan? ben belki ırkçı biri değilim ve siyahi bir kimseye hareketlerinden ötürü laf arasında maymun dedim böyle söylemem beni ırkçı mı yapıyor?

Düşünce şekliniz hatalı ama kabul etmek istemiyorsunuz çünkü hakan hepcan'a uyuz oluyorsunuz ve linç meraklısısınız.

Not: tekrar söylüyorum hakan hepcan zerre umrumda değil ırkçı da değilim.
Lan mal mısınız bu tüm dünyada siyahilere hakaret ırkçılık yapılırken söylenen bir söz. Muz sallamak, tribünde maymun sesi çıkarmak maymun taklidi yapmak diğer ülkelerde hep yapılan ırkçılık çeşitleri. Sebebi de siyahilerin ırkçılar tarafından maymuna benzetilmesi. Dünyadan hiç mi haberiniz yok. Alın size sadece iki örnek.

http://www.sporx.com/bu-h...mayacaklar-SXHBQ304786SXQ

https://www.google.com.tr...ar-ucuz-kurtuldu-20772870
biz birbirimize desek hakaretten öteye gitmezdi ama yıllardır süregelen bi siyahi-muz-maymun denklemi var.

hassas konu.
kanımca olusturulan bir tür "yapay gündem" e malzeme olmuş bir sorunsal.
oğlum şaka mısınız? sizi bu sözlüğe kim aldı, tüm dünyada siyahi insanlara maymun demek ırkçılıktır, bir nevi kötü sembol olarak düşünebilirsin. şu sözlükte başlık açacak kadar zekan var ama ırkçılıkla alakalı hiçbir bilgin yok öyle mi?

bir de bilale anlatır gibi anlatayım: şimdi ben çıksam, bu salakça başlığından dolayı sana allahın maymunu desem kimse ırkçılık yaptığımı düşünmez, senin ne kadar gereksiz bir adam olduğunu düşünür ama gidip siyahi bir arkadaşa maymun dersem ırkçılık yapmış olurum. capisce?
Aynı söylem beyaz tenli birine yöneltilse ırkçilık olmayacaktı. işte tam bu noktada "siyaha maymun demek ırkçıliktır" lafının bizzati kendisi irkci bir kelime oluyor. Yani otomatik olarak zenci ve maymun arasında bağ kuruluyor.
siyah birine maymun demek ırkçılıktır kardeşim. zaten birisine maymun demek yanlış bir şey bunu bir de afrika kökenli (maymunlar la içli dışlı olan insanlardır) birine söylemek çok yanlış bir şey.
Muz gostermek bile olay oluyor maymun mu irkcilik olmayacak?
bizim gibi ülkelerde batının kendi kavramlarını alıp karşılığı olmadığı halde kullanmaya çalışmak ve sahte olgular türemesine sebep olmak çok gözlenen bir durumdur.
geziciye anlatır gibi anlatacak olursak:
bizim tarihimizde, geleneğimizde, kültürümüzde hiç bir zaman zencileri aşağılamak, onlara ayrı restoranlar, okullar yapmak, abd'deki gibi onların giremeyeceği sokaklar, plajlar kullanmak gibi hadiseler olmadığı için, bizim siyahileri içeren ırkçılık ile ilgili kendi toprağımıza ait bir kültürümüz, edebiyatımız, terminolojimiz olamaz.
(geziciye anlatır gibi olmadı yine ama ancak bu kadar yapabildim)

yani bizim toplumumuzda beyaz birine maymun demekle zenci birine demek bence aynı derecede hakaret içerir.

meseleyi "ırkçılık" temelinde ele almak, holivud özentisinin ve amerikan pop kültürünün etkilerinin sonucudur.

nasıl ki ortaçağ sonrası katolik kilise, feodal yönetimler ve krallıklar arasındaki aşılmaz paradokslara karşı batılılar laiklik ile çıkış yolu bulmuşken, bizde onu doğuran kavramlar batıdakiyle aynı olmadığı halde adaptasyon yapılmaya çalışılırken bir sürü karşılıksız ve pratiksiz sosyal olgular ortaya çıkarmıştır, onun gibi.
Sözlükteki evrim tartışmalarında bilimsel devrim niteliğindeki sorudur.

Bu anlamda Evrim teorisinin müfredattan çıkartılması bilimsel yaratıcılık sürecimize vurulmuş büyük sektedir fikrimce. Bu diyalektik süreçten ne çıkacağını gerçekten çok merak ediyoruz efendim. Kimbilir belki kendi destansı evrim sürecimizi kendimiz yazabiliriz.

Biz maymun olayına karşıyız efendim kurt olaydı iyiydi.
Irkçılık değil ama yine de güzel bir benzetme değildir.
zorlamanın bir manası yok..

ten rengi dolayısıyla tonla kötü yaşanmışlığa sahip bir biyolojik ırk'a sen o geçmişin paralelinde hal ve söylemlerde bulunursan ırkçılık yapmış olursun..

bunun ırkçılık olduğunu bilmiyorsan en hafif tabirle cahilsin..

bu devirde bu bilgiye sahip olmayan bir insan olarak da mağaradan yeni çıkmışsındır..

ya da düz hesap ırkçısındır..

böyle bir dil amasız hesapsız kabul edilmemelidir..
eğer evrimci iseniz iltifat sayılabilir.
Algilama meselesi biri bana zenci olmadigim halde maymun diyorsa benim hosuma gider hayvanlarin ekosistemlerinde maymun zekasi ile 1 adim ondedir.
Bu insanlarin icindeki "maymun" ben oluyorsam zeka konusunda 1 adim onde oldugum ima edilmis oluyor.
Bu sebepten oturu ben bunu bir iltifatmis gibi algilayabilirim.
Toplumsal dusuncelerle degilde biraz kendi goruslerinizi konussaniz daha guzel bir ortam olusacak burada.
Familyacılıktır.
yok canım hiç olur mu öyle şey. saçmalıyorsunuz yahu.