kadın için, 25,30 arası.
Erkekler için 25,35 arası.
canının istediği zaman.
Min 30.

Ama karşıma gerekirse Benimle her boku yiyebilecek bir insan çıkıp, evlilikten ziyade sevgililik yaşarsa daha erken evlenebilirim. Ya da belli olmaz aşık olurum falan.
cinsiyete göre değişir.
ölmeden bi gün önce kafi.
En güzeli aklına gönlüne yatan ve imkan bulabildiği ilk zamanda evlenmelidir. Yada kuş yuvadan uçmadan, kanatlandığda. Zira harama uçkur çözenlerin evlenmesi de güç olur.
Yas diye bir kavram olmamalı. Doğru insanı bulduğunda evlenmeli bir insan ki su devirde de bi hayli zor olsa gerek. Karakter önemli karakter.
20 yaşından sonra olması gerektiğini belirterek söylüyorum ki bu işin şu yaşta olsun denevek bir yaşı yok. Bırakın şu yaşta evlenilmeli, şu yaştan sonra evde kaldın takıntılarını. Plan yapmayın, hayatı biraz spontane yaşayın. Ne demişti Harun Kolçak, unutma sen plan yaparken hayatta kendi planlarını yapıyor.
kadınların bir kere evleniyoruz adı altında damadın amına koyması olayı olmasa ben de evlenirdim. söz konusu para değil. bokunu çıkartıyorsunuz kabul edin.
Erkekler 35 ten sonra.
Kadınlar 30 dan sonra.

Ama çok iyi biriyle 22 yaşımda da evlenebilirim.
Hazır hissettiği yaşta.
bence insan yapacağı çocuğun ihtiyaç ve isteklerini tam anlamıyla karşılayabileceği duruma gelmeden evlenmemelidir. ülkemiz koşullarında bu duruma gelmek için en az 29-30 yaşını görmüş olmak gerekiyor. çoğu kişi daha kendi ihtiyaçlarını karşılamayacak durumdayken hem eşinin hemde çocuğun yükünü sırtlamaya çalışıyor, bu yüzden de hayata karşı isteksiz oluyor. insan bazı şeyleri görmeli, yaşamalı ondan sonra evlenmeli.
25-27 hatta bence o yaşlarda ilk kez aşık olmalı.
Erkek icin 30, kadın 27 ideal .
21 ortalama üni başlama yaşı.26 ortalama üni bitişi.28 ortalama askerden dönüş yaşı.29 ortalama düzenli gelire geçiş yaşı.30 ortalama yaşanabilir bi ortama geliş ve kızla nişanlanma yaşı.ev kurma hazırlık da 1 yıl sürse 31 idealidir.
Eskiden bilmiş bilmiş 26 derdim şimdi nedense içimden 30 geçiyor.
Kadın 30 , erkek 35-40 .
29u bitirmesine 2 ay kala evlenebilir. Ama bence cebinde elli binlira yoksa hiç girişmesin zira evlilik 100k. Ya da Baban zengin ise düşünmeden evlenebilirsin. Ama doğru kişiyi bulunca allahım bir kolayını veriyor. Siz niyet edin gerisi nasip. Rızkı Allah verir arttırır.
Masrafları sayalım.
4k Tektaş 1k normal alyans 5k
Evde nişan ise çeyizi falan toplam 5k salonda olursa 10-15k
Takılar siz yapıyorsanız 20-25 k bilezik gerdanlık gibi.
Eşyaları toplam 30k gibi bir rakam kınası 5k
Gelinlik kına elbisesi 5k
Ivır zıvır 10k
80k hesap çıktı. Hayırlı uğurlu olsun. Önemli olan mutlu mesut yaşamak. Allah bir yastıkta kocatsın. Şüphesiz balikesirli evleniyor. Vermezlerse kaçacak.
Reşit olduktan Sonra Kendine Kalmış bir seçimdir.

18 yaş bile Gözümde Çocuktur. Pis bedeviler Gibi 15 yaşında evlilikler Adiliğin daniskasıdır.
yaş değil de, kişinin kendini evliliğin getireceği sorumlulukların altından kalkmaya hazır hissettiği an daha geçerli olur diyeceğim soru.

kendimden örnek verirsem; 17 yaşındayken "10 yıl sonra evleneceğim" diyordum. şimdi yaş 28 oldu, evlenmeye hiç olmadığı kadar çok istekliyim. ancak kendimi bir evliliği sağlıklı biçimde yürütmeye daha tam olarak hazır hissetmiyorum. çünkü 25 yaşına kadar işsiz kaldığım için yeterince büyük maddi birikimlerim olmadı. ayrıca en az 15 yıldır arkamda bir baba desteği yok. dolayısıyla bir ilişkiyi yürütürken olmazsa olmaz kuralların neler olduğunu daha tam olarak öğrenebilmiş değilim. 6 yıl geç başladığım üniversite lisans öğrenimimi de ancak bu yıl tamamlayabiliyorum. bütün bu koşullar benim evliliğimi 30 yaş bandına ertelemek durumunda kalmama neden oluyor. evlenirsem de düzenli geliri olan (kamu personeli mesela) ve parama göz dikmeyecek bir kadın bulmam gerek ki evliliğimde belimi doğrultabileyim. yoksa evliliğin benim için hiçbir anlamı yok. sap yaşar onurlu ölürüm, daha iyi.
Bence hayattaki gayenize göre oluşturulmalıdır şahsen ben 40 düşünüyorum.
çocuklarını sen eğiteceksen 25- 30 , hayat eğitecekse daha sonraları.
bu işin yaşı yok, aklı başında olan hiç kimse evlenmez.
günün birinde aklınızı başınızdan alan kişiyi bulunca da kim ne derse desin, kimseyi dinlemeyin ve içinizden geçeni yapın.
26-29.

şimdi 30+ diyerek abartmamak gerek.

ha 18-22'de çok erken, bildiğin saçmalık. artık tam olarak uyum sağlayamamış olsak da bir şehir toplumuyuz. ve birazcık eli yüzü düzgün taşra yerleşimlerinde bile evlilik yaşı artık 24-25'ten başlayıp 31-32'ye kadar çıkmakta.

lakin bana göre başta da dediğim üzere 26-29 ideal.
30 u gecmemelidir.