1. 1.
  bir berber bir berbere bre berber gel beraber bir berber dukkani acalim, cosalim, eglenelim seklinde bir tekerleme. ama berberler ortak yerine cirak ve kalfa almayi tercih ediyorlar edindigim izlenimlere gore.
  (bkz: cirak araniyor)
  (bkz: kalfa araniyor)
  (bkz: ortak araniyor)
  1 ... laz pacino
 2. 2.
  ... seni yamulturum buralardan gideceksin artık traş yapmayeceksin bu mahalleye iki berber fazla... şeklinde postmodern devam etmesi muhtemel tekerleme.çünkü günümüzde artık rekabet hat safhaya ulaşmış durumda ticaretin ve hizmet sektörünün her alanında...
  2 ... nobetciekipleramiri
 3. 3.
  bre berber sıkıldım senden bsg demiş.
  -2 ... haydar dumensiz
 4. 4.
  bir berber bir berbere "bre berber al su takatukalari takatukaciya takatukalattir da gel. takatukacı takatukalari takatukalayamazsa takatukalattirmadan gel. gelirken de bir tas has hoşaf getir. takatukaları yaz köşesine, hoşafı da su şisesine koy" demiş diye de devam edebilecek tekerleme.
  4 ... serbest radikal
 5. 5.
  aslında bir berber bir berbere

  - la abicim, bak geldin açtın karşıma dükkan bişey demedik. bu fiyat kırmalar ne lan! alırım ayağımın altına.

  demiştir. Gördüm ordan biliyorum.

  (bkz: ben bugün bunu gördüm)
  1 ... cnkt
 6. 6.
  (bkz: berberlerin tren yapması)
  ... aytug
 7. 7.
  osmanlı zamanından kalma bir tekerleme. eskiden yazıyı öğrenen çocuklara okutturulurmus bu. osmanlı alfabesinden birebir çevirmek gerekirse "br br br br br br e br e br br gl br a br br br br dvk*anv açalym dmyş" olur. işte bu yüzden bu tekerleme okuma-yazmaya yeni başlayan velede okutturulurmus.
  ... yastigimi rahat birakin