bugün

sosyal ve politik yaşamımızda hep var olan ama son günlerde epeyi aktüellik kazanmış
bir olgu. daha ziyade doğulu toplumlara özgü suni kalabalıklar. miting, parti kongresi
temel atma veya açılış törenleri, liderleri karşılama, uğurlama merasimleri, anma
törenleri ve hatta bazı hallerde genel kurullarda, normal şartlar altında ve kendi
irade ve tercihleri ile bulunmayacak kitlelerin gövde gösterisi maksadıyla hazır bu-
lundurulup lider, iktidar sahibi vb lehine tezahürat yapan çoğunlukla işsiz güçsüz
takımı.

haliyle bu destek hilal- i ahmer aşkına verilmemektedir. bu kalabalıkların olay mahal-
line nakil ve geri getirilmeleri düzenleyen örgüt tarafından ayarlanıp hizmetleri için
ayni ya da nakdi bir karşılık ta ödenmektedir.

bu bakımdan hakiki ve içten ve de bilinçli kitleleri bindirilmiş kıtalar olarak nite-
lendirmek büyük bir kabalık ve haksızlıktan başka bir şey olmamaktadır.
Recep Tayyip erdoğan'ın 14 Nisan Cumhuriyet Mitingine katılan kitle için yapmış olduğu bir tanımdır.Kendisi bu tanımı 81 ilden adam toplayarak suni bir kalabalık yaratmak çabası şeklinde yorumlamakta ve mühim olanın ne tür eylem olursa olsun aslında gerçek katılımın orada ikamet eden insan nufusunun kalabalıklığıyla doğallığına kavuşacağını iddia etmesidir. Başbakan (!) sahip olduğu alt -üst kültür karmaşasına dayalı etnik-ırkçı milliyetçilik anlayışını ve ulusaldan çok yerele verdiği önemden kaynaklanan " oy avcılığı " odaklı kent ve yurttaş kayırma politikasını(Cumhuriyetin temel ilkelerini savunan arap ve amerikan emperyalizmine karşı olan insanlar üzerinde ) bu gibi beyanatlar ile açıkca deşifre ettiğini görebiliyoruz. Artık Takiyye de yapmıyor alanen ve yüzsüzce söylüyor bunları.
asıl bindirilmiş kıtalar parti mitinglerine zorla götürülen ilköğretim çağındaki öğrencilerdir, mitinge katılma karşılığı odun kömür küçük altın verilen kalabalıklardır.

oysa 14 nisan cumartesi günü ankara tandoğan'da olanların hepsi kendi parasıyla, kendi imkanıyla gelmişlerdir. otobüs, tren, uçak bulamayanlar kendi aralarında toplanıp servis atobüsleri ile ankara'ya ulaşmışlardır.

bindirilmiş kıta olmadığının bir başka kanıtı ise atılan sloganların bir türlü senkronize edilememesidir.

orada toplanan insanlara bindirilmiş kıtalar demek ise en çok da o insanlara ayıp etmektir.
ingilizce karşılığı için;
(bkz: coerced multitudes)
mitinge gidememiş bir birey olarak gitseydim, orda bulunsaydım, bindirilmiş kıtanın bir parçası değil, bize binen kıtalara karşı gelen bir birey olarak yer alacaktım. bindirilmiş kıtalar, bir çuval un bir ton kömür karşılığı oylarını satanlardır. senin dediğin gibi tayyip sen onları daha iyi tanırsın.
(bkz: sindirilmiş kıtalar)
seçimlerde bindirebilecek olan kıtalardır.
(bkz: indirilmiş kıtalar)
bin dirilmiş kıtalar.
(bkz: kıta dur)
an itibariyle sayilari 7,292,433 ü bulmus topluluktur. **

http://secim2007.ntvmsnbc.com/default.aspx
ben de 14 nisan 2007'de uludag üniversitesinde okurken, chp ilçe teşkilatının "ısmarlamasıyla" Ankara Tandoğan'a gitmiştim. Üstelik cehapeli olmadığım ve eylemlerini desteklemediğim halde! orada şunu görmeye gittim bu insanlar ne istiyor? gördüm ki sadece Erdoğan'a küfretmeye, hakaret etmeye, baş örtülüyü hor görmeye toplamışlardı, ağızlarında en galiz küfürlerle.. sözün özü bindirilmiş kıtalardı... olmadığını iddia edenler yalan söylüyor... Tüm il-ilçe ve üniversitelerden otobüsler taşındı oraya..