bugün

bilgisayar öğretmenlerinin uğrak yeri olan site idi. yayın hayatına son vermiş. üzücü bir haber...

http://bilgisayarbilisim.net/

---spoiler---

Bilgisayarbilisim.Net Yayınına Son Vermiş Bulunmaktadır..!
Orhan Gazi ORAK (Ghost ) ;

Yayınımıza ilk 14 Şubat 2007 tarihinde başladık. Hacker (Ali Ayrılmış) ile almıştık kararı. Ne yapmamız gerektiğini o zamanda bilemiyorduk ancak tek bildiğimiz zümredaş olduğumuzdu, o tefli ben böteli bir ortamda neler yapar bakalım dedik. Sitemiz sıradan bir host paketi ile yola çıktı ancak bizim paylaşım isteğimiz sadece 2 hafta sonra ayrılmamızı gerektirdi. Çünkü paylaşımların sınırlı olmaması gerektiğini düşündük. ilk 50 kişiye bile yetmedi J.. Sitemiz yayına başladığı günden bu son güne kadar hep paylaşımcı anlayışımızla yoluna devam etti. Ne olursa olsun eklenti panelini kaldırmadık ve sitemizi üye olmayanlara asla kapatmadık.

Sonrası sıkıntılı dönemler başladı, VPS ler bile yetişmedi, bir firma daha bulduk ancak Temmuz ayına kadar dayanabileceğini ve firmanın bizi kovacağı kimin aklına gelirdi. Eski üyelerimiz bilirler, devamlı site eskiye dönerdi, bir şeyler olurdu, site kaybolurdu bizde bozulmuş işte, yapıyoruz derdik, halbuki durum buydu, biz o ara tam 7 VPS daha denedik. Paramız o kadardı sunucu alamadık.

The Planet sağolsun bir kampanya başlatmış razı geldik ve bir sunucumuz oldu ancak bu arada maddi destek için aldığımız siteleri başka bir alana koyduk, birde büyük paylaşımlar için shared alan almak zorunda kalınca zorda kaldık. 2008 yılının Nisan ayına kadar bu şekilde geldik . Aylık maliyetimiz yüksekti bir zararımız olmadı hepinizden Allah razı olsun yardımlarını hiç esirgemediniz. Bu atak ile beraber üye sayımız 50-60 binleri buldu. Hatta 20 bin kadar üyemizi sildik, ne gerek vardı fazlaya amaç herzaman paylaşımdı.

Ancak , Nisan 2008 de meslektaşlarımız tarafından maliyeye yapılan bir şikayet üzerine sitemiz kapatılma tehlikesi geçirdi. O gün ne yapacağımızı bilemedik. Yardım amaçlı yaptığımız host hizmeti bizim para kazandığımız şeklinde gösterilerek şikayet edilmişti. Yapacak bir şey yoktu yaklaşık 1 ay kapalı kaldık. Şikayet edenler artık rahat edebilirler amaçlarına zaten o gün ulaştılar, ama biz bunu söyleyecek güce sahip değildik, bize herkes inanıyordu ve devam etme kararı almıştık, ama bir gün biteceği kesindi. Aylık vereceğimiz miktarları biliyorduk ve sonrasında bu sunucunun yeteceğini bile bilemiyorduk. Diğer alanları ise hiçbir zaman kapatamadık, çünkü verdiğimiz sözden asla dönmedik.

Sonuca doğru gelirsek;

Bir çok alan değiştirdik ancak ortalama Nisan 2008 den bu yana 16 ay *130= 2080 dolar cebimizden çıktı yaklaşık 3000 tl.. Bunun 400 tl sini yönetim dışı arkadaşlar ödedi hepsi sağolsunlar, 800 ünü yönetimdeki arkadaşlarım ve geriye kalan 1800 tl Hacker la bana kaldı. Ödedik elbet , ama bunun artık yetmediği belli arkadaşlar, yerinde durmayacağı kesin, en az aylık 200 dolar gibi bir maliyet gerekiyor ve biz bunu karşılayamıyoruz , site artık uçmak üzere hepiniz bunun farkındasınız, bizlerde sizler gibi öğretmeniz, maaşımız belli , o yüzden kapatmamızda büyük etmen oldu maddiyat.

Diğer bir konu ise yasal olmayan paylaşımların artmasıdır. Görsel materyaller, crackli yazılımlar, eğitim araçları vs. Bu ürünleri oluşturanlar kim bilir ne kadar emek vermişlerdir. Bizler ise hiç bu emekleri düşünmeden hep paylaşmaya devam ettik. Uyarımızı her zaman yaptık, paylaşmamız gerektiği konusunda uyardık , maalesef hiçbir zaman engel olamadık. Herhangi bir mahkeme ile işimiz olmadı, bize uyarı verdiklerinde hep destekçileri olduk ama bu yazılımların sahipleri umarım haklarını helal ederler , önemli olan bize bir şey olmaması değil önemli olan bu kişilerin haksızlığa uğramış olmalarıdır. Bir sebebte bu tür paylaşımlardır, nede olsa çekirge 3 kere zıplamaz bir gün maillere bakmayım yatayım dersiniz, Allah vermesin öğretmenliğimizde tehlikeye girer, huzurlu bir uykuyu bizlerde hak ediyoruz değil mi?

Aslında hepsinin telafisi olur , peki ya paylaşım, ya aramızdaki samimiyet, birbirimize olan saygımız ,insanlığımız nereye gitti ,sitenin kodları arasında mı kaldı. Oysa birbirimize yardım ederdik , en paylaşımcı zümredaştık, küçümsemezdik, beraber yükselirdik. Ne oldu,. Bir geyik havası esti, okeyde 11 in yanına 12 yi koysan bu kadar mutlu olamazdık ama sonucu ..! bilemiyoruz arkadaşlar kimse bilemiyor demek ki bir şeyler zaten yerinden oynamıştı. Taşlar kaymaya başlayınca önce yıkacaksın sonra yerine bir tane yapılır sağlamından, ama eskisi dururken, alanı da işgal etmiş sayılmaz mıyız. En iyisi biz çekilelim aradan, gelişimi durdurmak bize yakışmaz. Alexa rank 36 bin , günlük tıklaması 100 bin olan bir siteyi kapatmak gerekse de maalesef çekilmek zorundayız. Başka bir proje olur, hoşumuza gider belki yine çalışırız ancak şimdilik fikrimiz gelene kadar yokuz. Evet geldik yolun sonuna ,

Sevgili zümredaşlar hepinizden Allah razı olsun, güzel arkadaşlıklarımız oldu beraberce gülümsedik , kimseye eyvallahımız olmadı, kendimiz pişirdik kendimiz yedik. Sitemizde emeği geçen tüm meslektaşlarıma yönetim adına teşekürlerimizi sunarım. Özelliklede sitede bazı üyelerimiz var ki nasıl anlatılır bu durum onlara bilemiyorum..Hepiniz hakkınızı helal ediniz.

Yönetime gelince, Engin, Ahmed, Hasari, Selim, Emin, Cemal hocalarıma sonsuz teşekkürlerimiz sunuyorum. Sizlerde Hakkınızı helal ediniz . Bu yolda zor ama güzel günlerimiz oldu. Hepinizden Allah razı olsun iyiki varsınız, sizin yapacağınız her projede olacağımı şimdiden söyleyeyim. Bu ekip inşallah girdiği her işten alnının akıyla çıkacaktır.

Engin hocam sen gerçekten bu sitenin en admini oldun;

Hasari hocam hakkını helal et, sen en sevileniydin bunu kimse inkar edemez; bilgisayarbilisim için bir efsaneydin..

Ahmed hocam seni Allah gönderdi bize yoksa iç işleri karışıktı..bir jandarma her yere lazım..

Selim hocam eğer bir admin daha gerekseydi bu kişi sendin, ne kadar emek verdiğini görmeyen yoktur sanırım.

Cemal hocam sana çok iş düşmedi, ama düşseydi eminim biz ayakta durmakta zorlanacaktık.

Emin hocam senin bu siteye yaptıkların unutulmaz tam bir materyal cennetine çevirdin siteyi,

Hacker kardeşime gelince, onun diyeceği son söz, YAPACAK BiRŞEY YOK olur sanırım.. yürü be kardeşim

Kalın Sağlıcakla...Hepinize hoşçakalın

iletişim:

Bilgisayarbilisim@gmail.com

(Not: Sitenin geri dönmesini lütfen teklif etmeyiniz. Yayına dönmeyecektir. Yaklaşık 2 hafta sonra ise tüm içerik imha edilecektir. Yeni bir projede asla kullanılmayacaktır. SON...

---spoiler---
son yazılara bakılarak, site sahiplerinin çok büyük maddi sıkıntılar çektiğini yada birşeye çok fena küstükleri açıkça görülebiliyor. *
tüm maddi sıkıntılarının ardından yayınına devam eden bilgisayar öğretmenlerinin tartışma platform sitesi.
bilgisayar öğretmenleri (bilişim teknolojisi öğretmeni) başlarda kendi sorunları, okul sorunlarını, öğrenci sorunlarını anlatıp paylaştıkları yerdi. artık bunların yanında olayı dedikodu muhabbetine çevirdiler. ne araba alsam, sevgilimden ayrıldım, gözüm seyirdi.
Yazılanlar sonucunda sadece bir sitenin değil bir ruhun, bir oluşumun kaybolduğu görülmekte... üye olmasam bile yazılanları okuduktan sonra keşke devam etselermiş dedim...
çok acı çok. vallahi üzüldüm onların adına.. keşke devam edebilselermiş.
şu an yayında olan güzel site.