bugün

çocuklar küçükken herşeyi siyah beyaz görürler.o yüzden küçük çocukların bir kısmı futbolada siyah-beyaz pencereden bakarlar
ferrole nin de bu takımı tutması. eee adam üstad vardır bir bildiği.
doğmak.
(bkz: beşiktaşlı olunmaz beşiktaşlı doğulur)
beşiktaşlı olmanın tek nedeni vardır. bu neden diğer takımlar için de geçerlidir. türkiye de takım tutma meselesi padişahlık gibi babadan oğula geçmektedir genelde. ya babanız da bu takımı tutuyordur, ya da küçükken sizi çok etkileyen biri, ya da yaşadığınız ortamda bu takımı tutanlar çoktur. hiç kıvırmayalım bir takımı tutmanın başka hiçbir nedeni yoktur. yukarıdaki nedenler sadece sempati duymaya sebep olur.
(bkz: sozlukten silinme sebepleri)

(bkz: sürekli anket şeklinde başlık açmak)
(bkz: sadece anketlere katılmak)
(bkz: polemik yaratmak)
(bkz: siyaset ya da takım kavgası yapmak)
ha birde geçen sezon her mağlubiyetten sonra del bosque nin ağladı ağlayacak duruşu da beşiktaşa karşı acıma hissi doğurmuştur insanlarda. del bosque bir de ağlasa beşiktaşın fazladan 1 milyon taraftarı daha olacağı muhtemeldi.
iyi kötu arasında kalmak.
kafanıza silah dayanıp zorlanmaya maruz kalırsanız olma ihtimali yüksek nedendir
kalubeladan beri yaradılışınızın kartalvari olmasıdır.içinizde bir aşk hissetmenizdir.
beşiktaşlı olmadan aziz yıldırım 'ın sülalesine küfür etmek zevk vermez de o yüzden.
http://www.youtube.com/watch?v=y8hCKzi-IDE&eurl=

(bkz: besiktas lı olunmaz beşiktas lı dogulur)
bunun için o kadar çok sebep vardır ki yazmaya gerek yok fakat en basitinden renkleri dahi bunun için yeterli bir sebep değilmidir? ölümle yaşamı anlatan siyah ve beyaz hayatın manasınıda içinde saklamıyormudur veyahutta beşiktaş dışında hangi takım göğsündeki armasında anlı şanlı ay yıldızımızı taşıyor ki?
cevap: hiçbiri
ilk çıkan büyük takım olması.
babadan kalan miras ve çocuklarıma olan borç.
90'lı yıllara kadar hatta ortalarına kadar anadolu da kendı takımlarından sonra en cok sewılen takım olmasından dolayı...buyuklerımızın bıze asıladıgı bır olay...bu yusden ıcımıze ıslemıstır bjk sewgısı... son zamanlarda ıse çarsı grubunun etkısıyle bjk'lı olan kısı sayısı coktur....
bunun mantıklı bir açıklamasını ben bulmadım diyenlerdenim. belki babam içindir belki metin ali feyyaz içindir belki anlatacak birşeyleri olduğuna inandığım tribünlerinden etkilendiğim içindir belki daha 5 yaşındayken ben maçı izleyemiyorum diye beni omuzlarına alan babamın yorulduğunu görüp abi kardeşimiz birazda bizim omuzlarımızda izlesin diyen abilerden belki de çocuğum diye küfür edenleri susturan amcadan etkilendiğim içindir. kim bilir?
yoktur lan bi sebebi falan!

ya baba, ya abi, ya da mahalleden/akrabalardan biri insanın kanına girer takım hakkında. verir gazı verir de verir, maça götürür, yok forma alır o takımı tutarsın. ya da hiç bişey almaz gazlar sadece onu sevdiğin için onun sevdiğini seversin veya sevmiyorsan onun sevdiğinden nefret edersin, o kadar! bu her takım için geçerlidir, söz konusu salt beşiktaş değildir.

yok çok özelmiş asaletmiş, doğuştan gelen aşkmış falan, geçin bunları yahu...
doğum , başlı başına beşiktaşlı olmanın sebebidir efenim.
(bkz: beşiktaş ta doğmak)
beşiktaş'lı olmak için gerekli tek nedendir.

(bkz: asi ruh)
ezikliktir efenim.
fenerbahçeli olacak kadar yürekli olamamak.
Çarşı gibi bir taraftar grubuna dahil olmaktır.
1- ingiliz takımı sevdası
2- avrupada fason takım olma hevesi
3- her zaman anca ve anca 3. büyük olabileceğini bilme üzüntüsü
siyah- beyaz- aşk. yeterlidir efendim.

kötüleyenler için özel not: size yetmemiş bu üçü herhalde? efendim? haaa beşiktaşlı değilsiniiiz, pardon tamam o zaman...
(bkz: düşmanımın dostu düşmanımdır)