bugün

petrol rezervi bulunmamasıdır. zira petrol rezervine sahip ülkelerde 1 litre benzin 1 şişe sudan ucuzdur.
alınan vergi ile 4 milyon memuru ve 15 milyon kürdü beslemek zorunda oluşumuzdur.
yolsuzluk
kacak elektrik
terör
yolsuzluk.
diğer ülkelerdeki benzin fiyatlarını ve nereden aldıklarını biliyo musun ki? pahalı olmasının sebebini vergilere, ulaşım zorluğuna bağlıyorum. halk vergisini tam olarak verse benzin, elektrik gibi genel ihtiyaçlara bu kadar zam gelebileceğini düşünmüyorum. dış borcu saymıyorum bile siyaset olmasın simdi.
Türk vergi sisteminde toplanan vergilerin yüzde 65’i KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerden oluşuyor. Harcamanın düşmesi demek toplanan dolaylı vergilerin de düşmesi demek. dışardan ithal ürün alırsan cari açığın artar ama bundan aldığın vergi bütçe fazlası verdirir..
bir de 100tl lik verginin ancak 65 tl sini toplayabiliyoruz. kayıt dışı gibi nedenlerden ötürü.

dolaylı vergi oranları %65
dolaysız vergi oranları %35.
dünya'da bizim gibi bu oranlara sahip başka ülke yok.
benzin alkol tütün ürünleri gibi ürünlere de sürekli vergi zammı uygulanır.
ötv nin bile kdv si alınan tek ülkeyiz.
(bkz: laffer eğrisi)
inşallah iktisat öğrencisisindir de işine yarar bu bilgiler.
cebine para indiren siyasiler açık ve net. tüm dünyada petrolün varil fiyatının dibe vurduğu dönemlerde zam gelen tek ülke olma sebebinin başka bir açıklaması mümkün değil, adamlar resmen vergi ayağına ceplerini dolduruyor, yok geliş fiyatı bilmem ne diyecek olan siktirsin külahıma anlatsın o bile inanmaz, aynı şekilde gümrük vergileri için de geçerlidir.
vergi sistemini düzeltmek oy kaybına uğratır. ha deyince düzelmez sistem. obama ile romney in kapışmasının sebebi de bu. obama sosyalist, romney ise sendikaları bile kapatsak olur kafasında.
sendikalar keynes deki gibi fiyat yapışkanlığı sağlar. kontratın olduğu yerde fiyatlar daha ağır hareket eder.
o değil de ben gerizekalı mıyım gecenin bir yarısı iktisat anlatıyorum.
vergidir. hemen yanı başımızdaki bulgaristan gibi bir ülkede bile petrol bulunmamasına rağmen benzin çok ucuzdur. yani bize göre çok ucuzdur, çünkü litresi 2.5 lira civarında, bizde ise bunun iki katı.
ülkemizin yarı sömürge olmasından dolayı kaynaklanan nedenlerden dolayıdır; bir kaç tane atasözü, sözlük üslubu, karikatür ile verilebilecek nedenler bulunabilmektedir;

sorunuza sözlük üslubu ile nedenler şu şekilde;

(bkz: akp ilk geldiğinde benzinin bir buçuk tl olması)
(bkz: benzin pompası götüne girse şükredecek olanlar)
(bkz: benzin pompası götüne sokulsa sesi çıkmayan adam)

deyim ile nedenler şu şekilde;

(bkz: deveye diken insana siken)
(bkz: deveye diken insana akp gerekli)

karikatür ve resim ile nedenler şu şekilde;

http://galeri.uludagsozlu...Ckredecek-olanlar-322416/
http://galeri.uludagsozlu...9F%C3%BCkredecek-olanlar/

sıralanabilir.
en kolay vergi toplama aracı olan benzine, ekonomiyi düzeltmek sözde! yeni yatırımlara kaynak sağlamak için yapılan zamlar sonucunda ülkemizde benzinin pahalı olmasıdır.
terör ve nankör insanlar.
Oyunu elinde hortumla gezene verirsen; pompasına da katlanacaksın, parasına da...
--spoiler--
öldü mü la bu?
--spoiler--
kısaca rte.
eğitim seviyesi düşük olan insanlar ve televizyonda anlatılanlara inanan insanlar vedee dantelden başka bişeye kafası basmayan okumayan çalışmayan insanların çoğunlukta olması başlıca sebeplerdir. kısaca koyunlar.
ayakkabının kauçuk tabanlarının petrolden yapılmasıdır..
ötv ve kdv vergilerinden olsa gerek. amerikan filmlerine bakınca insanın ağzı açık kalıyor. adam kendisi dolduruyor lan. evet.
Böyle göte öyle penisten dolayıdır.

Bir de tabi eşek olduktan sonra semer vuran çok olur diyiler.