son model bir kız ismi. isimler kıvrıldıkça zorlaşan bir şey var; çocuklara isimleriyle bağırmak. bir keresinde rastladım; annesi bengisu isimli kızına bağırıyor "bengisuuu", "bengisuu" diye ama olmuyor abi. koyacan adını ayşe, bağıracan aşaa aşaa diye.
eskiden,şimdi adını hatırlamadığım bir geyik sitesinde bir kaç sazan düşürmek için kullandığım isim.
bu işler için çok kullanışlıdır.
(bkz: suborusu)
ölümsüzlük veren su anlamına gelen bir bayan ismi.
(bkz: abıhayat)
(bkz: bengüsu)

edit: bengisu ile bengüsu ayni isim degildir, bengüsu farklidir.
eğer isim sahibi bayan sizin için çok şey ifade ediyorsa bengisu ismi allanır budaklanır, her duyduğunuzda gülümsersiniz. belki gerçekten ab-ı hayatınız bile olabilir.
söylenişi zor , kastıran isim .
(bkz: bangısu)
bir ara bu isimli bir yayınevi vardı sanki. kitapçıda görmüştüm.
kısaltması bengi'dir. tanıdığım biri vardır ki çok güzeldir iyidir candır. sevilir.
bengiderim adım kalır dostlar beni hatırlasın. (bkz: ankaragücüme gidiyor böyle yaşamak)
(bkz: dünyaya bir daha gelinse alınacak isimler)

bir dakika, mahkeme de açılabiliyordu değil mi?*
... Gölgendi yansıyıp duran bengisu pınarında
Ölüm düşüncesinin beni sardığı şu anda
Verilmemiş hesapların korkusuyla
Sana geldim ayaklarına kapanmaya geldim...

(bkz: SEZAi KARAKOÇ)
(bkz: Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine)
(bkz: nihal bengisu karaca)
tiki kızların ismidir.
insana ölmezlik verdiğine inanılan su.
(bkz: ab-ı hayat)
unisex bir isimdir. kız ismi diye genelleme yapmamak lazım. zira yazar bengisu isimli bir erkek tanımaktadır. *
sevilesi, aşık olunası kızların sahip olduğu isimdir.
sınıfımızda bulunan sevdiğim bir arkadaşımın ismi.
isim irem bengisu , diğer arkadaş begüm. hoca gene karıştırıyor. irem begümsu ve bengi gelin..
çok tatlı ve çekici bir isim. bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama kız olarak idris olacağına bence bengisu olsun.
(bkz: benşesu)
At ismi.
Taşıdığım için mutluluk duyduğum çok güzel manası olan ancak heralde telaffuzu zor olduğundan bazı sorunlarla karşılaşılabilecek bir ad.
örn. ilkokuldaki servis şoförünün para zarfının üzerine yazdığı ad: bengusa
sonsuzluk manasına gelen türkçe isim.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/bengisu/
donsuzluk manasına gelmeyen bir hatun ismi. ama hatunun kendisi donsuzsa oksimoron oluşturur.