Kolunda baba kılı taşıyan herhangi bir bireyin yöneltebileceği emir tümcesi. "Benden habersiz bir halt yemeyin, ben yatmıyorsam herkes ayaktadır; ben yatıyorsam herkes yatır." demeye getirir.

Bu adamı sinirlendirmeyin.
Bu beyanın sahibi gelip bilgisayarınızın fişini çekip giderse şaşırmayın.
"sabahleyin kak demeyle de kakmıyonuz" diye devam eden ebeveyn cümlesidir.
Şunu hissediyo olabilir.
görsel
her duyduğumda gülümseten baba cümlesi. bizimki bazen "hadi yatsanıza yauvv" da ekler.*
Sonu sabah erken kalkicazla biter.
bu cümleden sonra hala kimse yatmıyorsa o kişi tekrar belirir ve kavga çıkar. kavga o an çıkmazsa sabah kimse uyanmayınca elbet çıkar. sinirlendirmemek gerek .
Baba sözü.
Bir istektir. Erken yatıp erken uyanalim.
görsel
Emrin olur.
(bkz: akşam ezanından önce evde ol)

anne dili değmiş gibi...
annem uludağ sözlük'te başlık açıyor. ilginç.
bu söze uymayıp sabah vaktinde kalkamaz iseniz "gece yatmak bilmezsiniz sabah kalkmak!" bağırışlarıyla uyanmanız muhtemeldir.
Meğer sadece bizimkiler yokmuş yat komutu veren.
Bir anne baba atasözüdür.
Genelde annelerin çocuklarına tembihi.
Hadi öpüyorum kocaman.
Emriniz alınmıştır efendim bir şey olursa hemen yan odanızda olacağım bir kez seslenmeniz yeterli olacaktır.
bunun farkli bi versiyonun sevgilim bana söylemekteydi bir zamanlar. Oyalandığım şey de bazen sözlük ama çoğu zaman kral şakir e bakmak oluyodu. Canım benim ya sabah 6 da uyanırdı zaten okulda yorulurdu akşam bide saat 1 buçuğa kadar benimle konusurdu. Kıyamıyodum ama uzakta olunca özlüyodum bende hem güzel hem kotu bi duygu ama guzel tarafi daha agir basiyo.
değer verildiğini gösterir bence. tabii herkesin farklı bakış açısı var
bence de hadi.
(bkz: tamam)
on dakika sonra kontrol edicem ona göre.
iyiliğinizi düşünen yazar beyanı.