bugün

akıllı kadın modelidir, eve gittiğinde aslında kararları kendi verecek, iş yanlış noktalara varırsa, ben diil beyim diyecektir, takdir edilmesi gerekir.
"onu benim beyime sormak lazım" diye devam edebilen cümle.
kadınların zor durumda kaldıklarında uydurdukları bir kaçış metodu. aslında beyleri de bir bok bilmez.
- hanımefendi regl dönemleriniz ağrılımı oluyor?
- ben bilmem beyim bilir
doktor beni ellemesin; kocam beni ameliyat eder lafının evrim geçirmemiş hali *
dügün gününe kadar evde oturmus,hiçbir sosyo-kültürel faaliyetlerde bulunmamıs,gelişim adına sadece ''g'' harfini üzerine alabilmiş ve kelimenin kalan kısmınıda kocasının tamamlamasını bekleyen kadın prototipidir,bunlar genelde dogu ve güneydogu bölgesinde konuşlanmışlardır...
-kocanızı 28 yerinden bıçaklayarak öldürmüşsünüz.
-ben bilmem beyim bilir.
e tabi ülkemizde yaşayan hatunların tamamı burda var olan kültürel birikimlerini paylaşan hemcinsleri kadar bilgili ve kültürlü olamadıklarından * bu lafı diyebiliyorlar..e var yani böyle bir hal durumu.
Tanrıyla evlenen kadın tarafından söylenmesi garipsenmeyecek cümle.
"onu benim beyime sormak lazım"
"ben bilmem beyim bilir"
işte reklam konusu olmuş bu cümleler,kocaları tarafından bastırılmış kadınların,en nihayetinde kendilerine güvensiz birer birey haline geldiklerinin en güzel örneklerindendir...
+hanımefendi hangi marka pedi kullanıyorsunuz
-ben bilmem beyim bilir
+!?!?!?
(bkz: benim yerim erimin yanı!)
ERKEK EViN DiREĞiDiR. SÖZÜ EMiRDiR. HER ŞEYiN EN GÜZELiNi, EN iYiSiNi BiLiR. BU YÜZDEN iYi Ki ERKEKLER VARDIR YOKSA, AKILSIZ, EKSiK ETEK(!) KADIN ASLA KARAR VEREMEZ, ASLA DÜŞÜNEMEZ... BEYNi OLMAYAN KADININ ALLAHTAN BEYi VARDIR.
kadınların karşılarındaki insanı başından savmak için kullandıkları söz. düşünmek, karar vermek, uğraşmak istemedikleri zaman söylerler ve kurtulurlar.
ilkokul 1 den terk kadının gözünde ilkokul 3 ten terk kocasının ulaştığı yuksek kulturel seviyenin dışa vurum cümlesidir. benzerleri de mevcuttur:
- ben bakmam beyim bakar
- ben osuramam ama beyim iyi osurur.
- benden olmaz beyimden olur.
- benim sesim güzel değil beyim söylesin.
- ben doğuramam beyim doğursun....vs.
muhtemelen evde dayak yiyen kadının sarf ettiği cümle
kapını önünde çekirdek çitlemek için sakızını tülbentinin üstüne koyan sevimli dedikoduya sıcak bakan hatun kelamı:
ben bilmem beyim bilir...
(bkz: kocam degil mi dover de sever de)
-seninle sevişmek istiyorum verengülnaz..
+ay ben bilmem kocam bilir
-lan onu değil seni sikmek istiyorum anla artık öküz karı!!
''ya benim zekam seviyem düşüktür, kafam hiç çalışmaz, bi mesele varsa ahanda şu köşede çizgili pijamasıyla oturan kaşınmakta olan beyime sorun'' diyen zihniyetin sloganıdır. * *
cevabı olumsuz oldugu için söylemekten cekinen bu sebeple topu beyine atan hatun kişi söylemi de olabilir.
aslında oldukça derin alt mesajlar içeren söylem; ben bilmem beyim bilir emme ona her bildiğini ben öğretirim demeye getiren erkek psikolojisi konusunda master yapmış anadolu kadını tarafından sıklıkla kullanılır.
- tavuklar oturmuş konuşuyorlar yumurtamı bizden çıkıyor bizmi yumurtadan diye, biri atlamış bizim bey bilir ona soralım diye, toplanmış gitmişler horoza sana bişey soracaz demişler , oda sorun bakalım demiş. biri demişki çok düşündük bulamadık bizmi yumurtadan çıkıyoruz yoksa yumurtamı bizden diye horoz cevap vermiş " ben bilmem ben sadece sikerim" fıkrada olduğu gibi beyinsiz bayanların kullandıkları anlamsız, güdümsüz bir söz yığını.
(bkz: ben bilmem beyin bilir)
(bkz: beyin)
her erkeğin hayalini kurduğu susma modunda bulunan masum ev hanımı.