bugün

Lise mezunu olan yeni bekçiler 3970 TL, üniversite ön lisans veya lisans mezunu olan bekçiler ise 4002 TL maaş almaktadır.
Eşi çalışmayan bekçilere aylık ek ödeme olarak 248 TL verilmektedir. Eşi çalışan bekçilere ise ek maaş ödenmez. 72 aydan küçük bir çocuğu bulunan bekçilere 58 TL ek ödeme yapılmaktadır. 72 aydan büyük çocuklar için ise 29 TL ek ödeme yapılmaktadır.
https://www.sozcu.com.tr/...ar-oldu-oub1-3598991/amp/
bu devirde bekçi olmak varmış amk.
piyasada iş bulamayan, vasıfsız, yapabileceği diğer sınırlı işlerde asgari ücretin bi tık ötesini göremeyecek insanların aylık ücreti. ileride çok sıkıntı olacak bekçiler bunu görmek zor değil. zamanında büyüdüğüm mahallenin bekçiliğini yapan adam o dönem alabildiği tabancasıyla 3 farklı olayda adam yaralamış ve bir şekilde bu olaylardan sıyrılmıştı. geleceğin kabadayıları olacaklar.
Bu ülkede yeni mezun mühendise 4000 tl verilmiyor. Bunlar bu kadar alıyorsa polis ne kadar alıyor acaba?
Arkadaşlar herkes aldığı maaşa takılmış durumda. Peki ya çalışma şartları sizce de o maaşı gerektirmiyor mu ?

Yazın hadi gene bir nebze daha kolay çalışma imkanları.
Kışın yağmur, çamur, kar demeden sabaha kadar mahalle aralarında sizin evleriniz, çocuklarınız, eşleriniz güvenli olsun diye yürüyerek güvenlim sağlamaya çalışıyorlar. Açık hedef olma risklerini hiç saymıyorum.

istanbul’da esnafım. işletmem sabaha kadar açık. Bütün bekçi kadrosunu yakınen tanıma fırsatım oldu bu sayede. Benim bölgemde 3 farklı bekçi Ekibi görev yapıyor. Her ekip 3 kişilik. Bekçiler bir yerde belirli bir süreden uzun sabit hareketsiz kalınca anons geliyor. Üzerlerindeki takip cihazları ile izleniyorlar. Kaçamak yapma şansları da yok. Hani içinizden birileri diyecektir illaki. Ohh sabaha kadar yatış yaparak alıyorlar bu maaşları. Hayır efendim analarının ak sütü gibi helal para onların aldığı maaş.

Şimdi burada diyorsunuz ya bekçi olmak varmış, 4 yıllık mühendisim o maaşı alamıyorum diye. Size bu fırsat verilse burnunuzu kıvırırsınız teklifi kabul etmezsiniz çünkü bekçilik sizin havanızı şeklinizi itibarınızı bozar. Ben ve bekçilik ha yok daha neler arkadaşlarım arasında alay konusu mu olacağım diyeceğinizden adım gibi eminim.

O yüzden bırakın artık polis kaç para maaş alıyor, bekçiler kaç para maaş alıyor demeyi.
rakam doğrudur.

sözde kamuda tasarruf yapılacaktı ama kamuda tasarruf yok. sözde emekli olan memur kadar memur alınacaktı ama hikaye. çatır çatır memur alınıyor kamuya. işte martta 8 bin bekçi alınacak...

ya millete ekmek kapısı oluyor işte sana ne ? diyebilir bazıları. lakin bu mantık yanlış. memur alımı millete ekmek kapısı oluyor diye olmaz. ihtiyaç varsa olur.ben de sorarım niye 8000 bin veya niye 15 bin ? niye 40 bin kişiye ekmek kapısı olmuyor diye ? ihtiyaç varsa alım olur dedik ama bekçilere ihtiyaç falan olduğunu mu sanıyorsunuz ? sırf istihdam için bu alımlar. polisin görevi ne o zaman ? polis değil mi asayişi sağlayan ?

ülke gittikçe büyüyen bir memur ordusuna sahip. ama söylemlere bakınca sanki memur alımı azaltılacak, devlet tasarruf edecek gibi duruyor. lakin tam tersini yapıyor.
bu ülkede okumanın değersiz olduğunu gösteren başlıktır.

bu ülkede rahat yaşamak istiyorsan;

polis ol,

asker ol,

zabıta ol,

bekçi ol,

ama asla mühendis olma,

teknolojiyle uğraşma,

yazılımla uğraşma,

katma değer katma,

silahı üretme,

zenginde olmak istiyorsan;

rüşvetçi ol,

yalancı ol,

vergilerini verme,

dolandırıcılığın dibine vur ama asla namuslu olma.
siz geceleri osura osura uyurken, bazıları karısının koynunda pineklerken, bu insanlar genç yaşlarında gecenin ayazında günün en sakin en güzel saatlerinde sokaklarda hapçı esrarcılarla uğraşıyor.

maaşa bakarak yapılan iş unutuluyor. mühendis o maaşı alamıyor imiş.
pembe yanaklı mühendisler ne iş yapıyor allasen.
Herkes ortak bir biçimde bekçilerin aldığı ücretin fazla olduğunu düşünmüş ve yazmış. işte klasik türk zihniyeti. cehennemde türkülerin başına zebani verilmez onlar birbirini ateşin içine çeker diye bir söz var ya hani %100 doğru bir söz. Bekçilerin aldığı maaşı dilinize dolamak yerine neden üç kuruş maaş aldığınızı sorgulamaya başladığınız gün ülke de bir şeyler değişecek. Özetle bekçilerin maaşı yüksek değil sizin maaşınız düşük.
siz giciliri ısırı ısırı ıyırkin..

geçin bu edebiyatı . polis niye var o zaman ? artık polis devriye atmayacaksa niye her yıl 10 binden fazla polis alınıyor. polis az alınsın o halde ? ama hem polis alımı düşmüyor hem de 8000 10.000 bekçi alınıyorsa ve "kamuda tasarruf" naraları atılıyorsa ben bu tutarsızlığı eleştiririm.

bu maaşlar fazla. ülkemiz böyle haybeden 4000-5000 tl maaş verecek kadar zengin değil.
eskilerin dediği gibi memur ol yavrum devlet kapısı bal peteği gibidir ye ye bitmez.
bunu okuduktan sonra istifa edip bekçi olmayı düşünen bir ben değilim herhalde.
kordon'da, inciraltı'nda babam da bekçi olur kolaysa hacıhüsrev'de bağcılar'da bekçi olun da görelim sizi eliniz tetikte sokaklarda gezersiniz.
Bekçilerin mesai saatleri boyunca sokakları gezip güvenliği sağladığını düşünenleriniz mi var? Kaçınız denk geldi bu şekilde. Az da olsa vardır belki görevini hakkıyla yapan. Benim denk geldiklerim ya kahvede kağıt oynuyordu yada arkadaşları ile sohbette.
Ailelerimiz bizleri üniversite okutmak için o kadar maddi manevi sıkıntı çekti. Vizeydi, finaldi, tezdi derken çektiğimiz akademisyen kaprisi de cabası. Şu an yüksek lisans yapmış dili de oldukça iyi olan bir mühendis bu şartlarda işe başlıyamıyor. O kadar çok okuyan yazılımcı, programcı, mühendis, atanamayan öğretmen varken lise mezunlarına tepside sunulmuş fırsat.
Ayda bir haberlere konu olarak normalleştiriliyor ama pek de bir işe yaradıkları yok. Sanıyorsunuz ki sokaklar hırsız, gaspçı kaynıyor, 3-4 kişilik bekçi ekibini görünce topukluyorlar.
Polisin yükünü azaltmak için oluşturuldular ama gene müdahale eden polisler.
vasıfsız olup boş beleş işlerden bok gibi para kazanmak.
para kazanmak için böyle meslekler yaparsanız yaratabilme yetilerinizi kaybedersiniz. 2500 lira maaşla çalışın ama gün sonunda ortaya çıkan ürüne bakıp 'işte bu' diyebilin. biraz vizyonlu olun.
Yıllarca üniversitede belli bir alanda tahsil yapıp gidip 2500-3000'e çalışmak zorunda kalan nice insanlar varken. Gece 6 saat çalışan vasıfsız kişilerin bu maaşı alması evet. Türkiye'ye hoşgeldiniz. Gelir dağılımı çok adil.
Daha önce bu maaş konusunda bir entry girmiştim şu üniversite eğitimini maaş ile bağlantılayan insanların hayalleri daima yıkılır diye bu üniversite para kazanmak meslek sahibi olmak için gidilen bir kurum değil kendini yetiştirmektir asıl amaç bunun farkına varın artık mezun olduktan sonra sahibi lise mezunu olan bir şirkette çalışınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Ayrıca 6500 lira pek inandırıcı değil bekçi özel harekat falan olmasın o.
Ödediğimiz vergiler gereksiz meslek kollarına maaş olarak ödeniyor. Çokmu gerekliydi mahalle bekçileri ne yapıyorlar hiçbirşey. Bu ülkede üzerine üniforma giyen kendini kral sanıp egosunu tatmin ediyor olan vatandaşa oluyor. Asgari ücret 2020 lira yazıklar olsun.
Fuzuli masraf.

Adam Eskişehir'de adalar'da karıya kıza göte memeye baka baka geziyor. Şimdi bu adam ne için maaş alıyor?
oha boşuna okudum, boşuna iş kovaladım, boşuna eğitim sertifikaları aldım.
Gidin olun denilince suratına bakmadığı mesleğe bok atan o meşhur tayfanın, dilinde olan maaştır.

Sanane amk? Okuma üniversite sana gitte üniversite mi oku diyen var? Üniversite okumanın bu devirde mesleğin m sini dahi vermediğini 5 yaşında ki çocuk dahi biliyo ve o çocuk gene biliyo her sene zilyon tane bekçi polis alındığını, ayrıca okuduğun belli başlı bölümlerden mezun olunca adam gibi donanımla kendini geliştirip değil maaş dünyayı kazandığını da biliyo, azıcık daha beynini zorla git o bölümleri kazan, yook kazanamadı. instagramda karı kız kovaladı ana baba parasıyla gittiği dershanesini kursunu astı.

O zaman diyoruz götün yiyosa madem bu kadaaar çooooooookk maaşı da varmış bu mesleğin ve yan gelip yatarakta alıyolar oh mis, hani üni okuyup mühendis olunca hayalinizde de o maaşlar da var ya, siktirin gidin polis bekçi asker olun. Ama göt diyorum (bkz: göt) varsa buyrun.

Adam gidip su mühendisliği okuyo, ağzını ayırışına bak. Neymiş anaları babaları masraf yapıyomuş. Ananızı babanızı gram zerre düşünüyosa %95iniz, adam değilim. Geçin bu fakir edebiyatını.
Ailemle konuştum, üniden sonra iş çıkmazsa baba bekçi olacak. Şuna bak ulan maaşa bak. Gel de bekçi olma. Hu ülkenin en geri zekalısı bile kalkıp bekçi olacak ve 5bin maaş alacak. Çok afedersiniz s.çarım böyle işe!
kim istemez ki 1200 lira daha fazla maaş almak. belli bir yaş kriteri yoksa üniversite mezunu olarak bekçiliğe başvurabilirim. zaten geziyorlar, kafa rahat.