1. 1.
  tolga burkay'ın yakında çıkacak olan albümü renk körü'nde yer alan şarkı. gerek vokal/gerek müziği biraz ilhan irem tınıları ile bezeli. vuruculuğu ise aşikar.

  Çalınmış hayatlardan ibaret zaman
  Anlam bir derin kuyu, dibinde çürük gerçekler
  Ne vaad edebilirim ki kendime (şimdi)
  Bugünden başka
  Beklediğim gemiler
  Gelmeyecekler, dönmeyecekler

  insanlar süslü püslü oyuncaklarıyla oyalanıyorlar
  Bense ormanını kaybetmiş bir ağaç gibiyim
  Kurumuş çürümüş gövdemde
  Kuşlar değil yılanlar yuvalanıyorlar
  Ne vaad edebilirim ki kendime (şimdi)
  Ölümden başka
  Beklediğim gemiler
  Gelmeyecekler, dönmeyecekler

  Sivri dişli çocuklarıyla saldırıyor zaman
  Ruhumun askerleri birer birer vurulup düşüyorlar
  Ne vaad edebilirim ki kendime (şimdi)
  Yalandan başka
  Beklediğim gemiler
  Gelmeyecekler, dönmeyecekler
  3 ... akustikcinayet
 2. 2.
  kaybetmek, doğası itibariyle batan bir şey. boynunuzu bükmeniz ve yahut bir kaybeden edebiyatı parçalayıp içinizi kusmanız sizi derununuza doğru yola çıkarmıyor, çıkaramıyor. aksine tayfanız denize dökülürken fareler can simitlerinizi kemiriyor. ne de olsa Sivri dişli çocuklarıyla saldırıyor zaman.

  beklemek, doğası itibariyle kara su'lu bir şey. bu "kara su" illa ayaklarda olacak diye bir şey yok. ki kendileri çoğu zaman 'göz' adı verilen uzvun en diplerinde parlıyor. ayda sular kara sunulmak üzere.

  gemiler, doğası itibariyle yakılan bir şey. bütün hikayeler onu gösterirken gemiyi en son terkeden kaptanın hem kahraman hem mağlup ifadesi ile dolaşıyor insanlar. kefen ve ıslak. iki ayrı dizge.

  beklediğim gemiler de doğası itibariyle gelmeyen ve dönmeyen bir şey. tasvir ettiği fotoğraf öyle bir yeri işaret ediyor ki, bütün karanlığı ve kuyulara özgü tuhaf bir bulanıklığı görebiliyorsunuz. Ne vaad edebilirim ki kendime Ölümden başka derken mezarlıkların en güvenilir yer olduğu bir kez daha kanıtlanıyor. hayat her zaman kendi sağlamasını yapıyor. bir bilgisayar oyununda düşen askerler gibi Ruhumun askerleri birer birer vurulup düşüyorlar. ama o kadar senfonik bir düşüş ki bu, hiç bir detoneliğe izin vermiyor. perdeler hep açık kalıyor. çocuklar ağlamıyor. beklenenler gitmiyor. onlar hep bir yerlerde hep bir şeylerle uğraşıyorlar. onlar hep dua ediyorlar birilerine. çocuklar yine oyuncakları ile kaldıkları ölümden devam ediyorlar oyunlarına. akşamları ezan okunuyor.

  yalan doğası itibariyle vaadedilebilen bir şeydir. işinin ehli bir işportacı havasında palavra sıkabilmek büyük bir maharettir. "abi bu gemileri cebel-i tarıkda tarık bin ziyad bile yakamadı. o kadar yani, düşün gerisini. sen en son kaça beklersin onu söyle?"

  şarkı son sözünü söyle"miş gibi" duruyor. ama satır aralarından onlarca oyuncak kayık fışkırıyor. oyuncak bekleyenler kendisini şarkıların imge senfonisine teslim ediyor. ya da kısaca vesaire: bu oyun çok kolay sen de oyna. sen de oyna. sen de oyna.
  3 ... oyuncakdunya
 3. 3.
  hiç bir zaman gelmeyendir.
  ... wings for marie part 1
 4. 4.
  vurucu bir tolga burkay şarkısı.

  --spoiler--
  Ne vaad edebilirim ki kendime (şimdi)
  Ölümden başka
  Beklediğim gemiler
  Gelmeyecekler, dönmeyecekler

  --spoiler--
  ... karatekir