bugün

erkegim, tc vatandasiyim, hala tc pasaportu tasiyorum ve ulkemde kimseye zarari olmayan bir kiyafet seklinin ve dahasi bir inancin yasama ozgurlugunun kisitlanmasindan dolayi kendimden utaniyorum.

edit: ben utaniyorum ama benim utanmamdan rahatsizlik duyup bana eksi veren utanmiyor. utanmak buyuk fark canim.
--spoiler--
kimi zaman sanki yaptığı yanlışmışçasına Allahtan af dilercesine ulu orta üniversitesine girme adına başörtüsünü çıkarırken
--spoiler--

ilgili tanımdan alıntıdır bu.

Şimdi soruyorum size mazlum yaratıklar...

Kur'an-ı Kerim'in neresinde emrediliyor Türban?

Türbanın tarihi ne zaman başlar?

Türkiye'de 1970 öncesi Türban var mıdır?

Bakın Türbanın yaratıcısı Şule Yüksel Şenler kendisi açıklıyor aslını...

--spoiler--
O dönemde modern bir ailede yetiştiğim için sinamaya da giderdim. Genç kızlığımda Audrey Hepburn'un filmlerini izledim. Hepburn, filmlerinde türban takardı. Hoşuma giderdi. Fakat, o yarım bağlama tekniğini kullanır, bağlama şekli saçlarını önde açıkta bırakırdı.

Biz bunu boynu da kapatacak şekilde aldık. Saçı göstermeden yine boyun kapalı arkadan bağladık. Daha sonra buna 'sıkma baş' dendi. işte günümüzdeki bağlama şekli işte böyle gelişti.
--spoiler--

görsel

görsel

görsel

görsel

Bunların tamamı, bunları bilerek veya bilmeyerek takanlar dahi Allah'a şirk koşanlardır..

--spoiler--
Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.
--spoiler--
olayi turbanin emredilen bir mesele olup olmadigina getirmek mevzu olmadigi bir konuya burnunu sokmak demektir. turbanin takilisinin birak gerekliligini; haram bile olsa bu bir ozgurluktur. ama kor sagir dilsizler anlamazlar.
olayı din üzerinden ajitasyona ve demagojiye vuruyorsanız elbetteki burnumuzu sokarız. Ha ne zaman ki donsuz üniversiteye girişi de savunursunuz o zaman yanınızdayız demektir... Yoksa özgürlük masallarıyla hollywood özentisi kişilerin gazıyla hollywood merkezinin istediği işleri yapmaktan başka bir işer yaramaz çabalarınız.
o bir dakika boyunca kendi evinde misafir olmak zorunda bırakılmış evsahibi psikolojisine sahiptir bu arkadaşlar... nufusumuzun %47 si kendi evinde misafir edilmiyor işte onlar gibi...
zorunlu din dersinden müteessir olan kimselerle bahsedilen dakikada empati kurmaları mantıklı olacaktır. bahsi geçen acılı kimselerin büyük bir kısmının zorunlu din dersini savunduğu su götürmez bir gerçektir. her hafta kırk beş dakika tabii olmadığınız bir mezhebin ritüellerini dinlemek, o ritüelleri ezberleyip sınavına girmek daha acılı olsa gerek.

peşin edit: doğu batı gavur müslim bir bana.
siz hiç namaz kılmadığınız için 50 kişinin önünde dayak yediniz mi? ya da hiç islam içinde olan mezhebinizin öğretilmediği din kitaplarında baskın mezhebin kendi peygamberinin torunlarını katledenlerini savunmak adına sizi peygamberin torunlarını amcasının oğlunu sevmenizden dolayı nasıl kestiklerini okudunuz mu?

ibadet bellediğiniz cem töreniniz yapılırken polis baskını yiyip, 2 gün nezarette tutulup sağ kaburgası kırık şekilde geldiniz mi evinize, kendi dininizin bayramı olan kurban bayramında kestiğiniz kurban mundar diye çöpe atıldı mı üstüne tükürülerek?

yıllarca on yıllarca ödediğiniz vergilerle ülkenin altını oyan yobazların maaşlarının verildiğini gördüğünüzde canınız yandı mı?

başhekim, müdür, yönetici olma şansınızı geçtim, senelerce dirsek çürütüp okuyup adam olup işe girme faslına gelince inancınızdan dolayı reddedildiniz mi?

özgürlükmüş... Aynı özgürlükçüler benim saçımı uzatma özgürlüğümü ise sokak arasında erkekçe(!!!) 1 e 5 saldırarak savunmaktadırlar.
Devletimize yakışmayan bir hareket olabilir dikka ettiyseniz devlet dedim hükümet değil.
ve ayrıca neden ısrarla kapıya kadar başörtüsüyle gelindiğini anlamamışımdır insanlar senin saçına bakıp mast. yapmıycak ya zaten yaparlarsa bu onların ayıbı günahıdır kimse kimsenin saç telinden zaten etkilenmez onlar sadece arabistan döneminde olan garip olaylardı.
görende bu ülkede türbanlıları falakaya yatırıyorlar sanacak.
görende bu ülkede sokakta bir türbanlı olduğu zaman ona ahlak polisinin joplar ile daldığını, işkence ettiğini veya hunlarca kırbaşladığını sanacak.
ha pardon bunun tam tersi başı açık diye iranda idi.
neyse ülkemizdeki türban şovenistleri hala ellerindeki özgürlüğe tükürmeye devam etsin.
bu arada seçim yaklaştı ya, artık mide bulandıracak şekilde türban üstünde palavraları duyarız.
(bkz: http://img686.imageshack.us/img686/1311/adszzrq.jpg)
neyi tartışıyorduk biz?
franszca bir kelime olan turbanin ne oldugunu bilmeyenler icin:

iste şık bir turban ornegi: http://pgobeil.com/images/turban.jpg

arap turbani ornegi: http://seegras.discordia....ieval/Kleidung/Turban.jpg

buyrun bir tane daha: http://blog.auxquatrecoin...E-visage-turban-alwar.jpg

kadinlarin kullandigi turban: http://www.todaystylist.c..._vt-velour-turban_big.jpg

demek ki neymis, bu sekilde baglamak boynu kapatmadigindan onden ignelemek sartmis. igneleyince ne oluyormus? basortusu.

basliga gelince, evet en aci dolu birkac dakika hatta akildan cikmayan magduriyet sebebi. benim basortulu universite okuyan bu yuzden baslarini acan kizlara tavsiyem, hayallerini bir kenara birakip kukla olmamalaridir. gunahini gectim
acı dolu kaç bir dakikadır hesaplana hesaplana bitmez dakikalardır. hesaplansa hayatın yarısını alır.
dayanın başörtülü kardeşlerimiz dayanın. cemaat içinde haberlerini alıyorum büyük başbakan recep tayyip erdoğan bu konuda da bir çözüm üretecek çok az kaldı. ak parti iktidarıyla birlikte ülkedeki bu karanlık günler bir bir aydınlanacak.
(bkz: duygu sömürüsünde son nokta)
aker eşarplarına bakıp fiyatlarını görünce iç geçirdikleri anlar.
Hayattan tiksindirir.
Vatanından tiksindirir.
türkiye laikliği denen laikliğin saptırılmış ve zorbalaştırılmış halinden tiksindirir.

Bu yasağı savunanlar,
umarım bir gün bir el sizin de başlarınıza uzanır.
umarım bir gün bir el sizin de özgürlüklerinize uzanır.
umarım bir gün bir el sizin de başlarınıza uzanır, ve çekip alır o faşist zihniyetinizi.
Yerine merhamet koyar.
saygı koyar.
tahammül koyar.
benzer uygulamaların günümüzde kısmen yumuşamasına rağmen, birçoğunun halen izlerini taşıdığı öfkenin ve hırsın büyümesine sebep olmuş süreçtir.

söz konusu kesimin dünyaya bakış açısından zerre hazzetmem ama bir yerden sonra da mide kaldıran bir takım riyakarlıkların ortaya konması gerektiği kanısındayım.

sivilde insanların neyi giyip neyi çıkartacağını dayatabileceğiniz bir yer varsa o da hapishaneler olmalıdır. çünkü özgürlüklerinin kısıtlanması için geçerli sebepler vardır ve şahıslar suçlarının sorumluluğunu taşımak zorundadırlar.

ama bağımsız eğitim kurumlarının girişine güvenlik dikerek, insanların duvar diplerinde, alaycı bakışlar altında rencide edilmesine ve buna benzer uygulamalara sebep olur veya göz yumulursa, bu durumun zaman içinde toplumsal başkalaşım şeklinde bir geri dönüşü olur.

bazen bu, o kadar hızlı olur ki, 10 yıl önce göz zevkinizi bozdukları için itip kaktığınız kesimden, şimdi mahalle baskısı gördüğünüz için yakınırsınız.

28 şubat döneminde bambaşka ideoloji ve fraksiyonlardan, hatta herhangi bir fikir gütmeyen tarafsız insanlardan oluşan topluluklar bile bu konudaki yasal protestolara destek vermiştir.
mesele türban veya başörütüsü takma meselesi değil, mesele o kişilerin üniversiteye istediği kıyafetle girememesi meselesidir. Sen kalk 1970'lerde "başörtüsü çok çağ dışı" diye orduyu da arkana alarak türbanı icad et. Modern başörtüsü budur insanlar böyle daha şık de, Türkiye'de bunun yaygınlaşmasına vesile ol daha sonrada bu müslüman örtüsü değil yok siyasi simge, yok laiklik diye geri çevir milleti.

Siyasi simge mi kardeşim tamam. O zaman parkalıyıda, ülkücü bıyıklıyı da, bilmem neyliyide almayacaksın. Mesele laiklik mi? iyide bir kişinin dini vecibe olarak gördüğü bir durumu yerine getirmesi laikliğe neden tehlikedir? Sen laikliğin tanımını böyle yaparsan millette elbette senin savunduğun görüşleri dinsizlik olarak görür. Ayrıca madem dini simgeler laikliğe tehlike o vakit haç takanı da almayacaksın, kipa takanı da. Kendi gözümle gördüm kipa ile içeri girip çıkanları onlara laf yok ama iş başörtüsüne gelince abiler aslan kesilir.

"Efendim bunun müslümanlıkta yeri yokmuş" yapma ya. Git araştır bakalım islam'da örtünme var mıdır yok mudur ki ayrıca seni ilgilendirmez islam'da yeri olup olmadığı çünkü sen laik devletsin. Vatandaşın "istediği gibi" dini vecibelerini yerine getirme veya getirmeme özgürlüğüne karışamazsın. Yoksa sen laik değil anti islam devleti olursun.

Birde sözlükte hala bu yasağı savunacak kadar sığ kafalar olduğunu görmek ise bu olanlardan daha acı.
--spoiler--
erkegim, tc vatandasiyim, hala tc pasaportu tasiyorum ve ulkemde kimseye zarari olmayan bir kiyafet seklinin ve dahasi bir inancin yasama ozgurlugunun kisitlanmasindan dolayi kendimden utaniyorum.
--spoiler--
biliyorum ki bu entry yüzlerce eksi alacak. ancak yukarıdaki yazıya cevapsız kalamayacağım için yinede yazıyorum. ey sözlük yazarı; yabancı bir ülkeye gittiğinde "ama siz böyle giyinebiliyor musunuz?" * gibi tepkiler almak, yabancı film ve dizilerde türkiye'de geçen sahnelerin arabistan'da çekilerek * türkiye'nin şeriat ülkesi olarak lanse edilmesi, vize almak için gittiğinde "başınızı örtüyor musunuz?" sorusunun sorulması nasıl oluyor da bu ülkeye zarar vermiyor sorarım sana? "ama anadolu kadını zaten yıllardır takıyor, bu ülke şimdi mi böyle oldu" gibi bir cevap vereceksen eğer anadolu kadınının taktığı başörtüsü ile türbanı birbirine karıştırmamanı tavsiye ederim.

not: evet şimdi ilk işiniz ":(" butonuna basmak. vereceğiniz eksi şimdiden hayırlı olsun ama canınız sağ olsun *
mesele başörtülü veya türbanlıların aşağılık görülüp eğitim kurumların kabul edilmemesi kadar dramatik değildir. * *başörtüsü ve türban olan şey sembolik bir amaca hizmet ettiğinden bu acı onların ajitasyonlarıdır.
nüdistlerin acı dolu 1 dakikalarına benzer. her yerde çıplak gezip üniversite gibi bir yere giyinik girmek onlara çok koyar.
hayatında yabancı ülkeye çıkmamış kişilerin "yabancı ülkeye çıkınca bizi açık görüp şaşırıyorlar" palavrasının eskidiğini önceden belirtmek gerek sanırım.

Türkiye'de geçen sahneleri arabistan'da çeken filmler 1970'li yıllara ait filmlerdi ki bir elin parmaklarını geçmez bu filmlerin sayıları. Ki lost dizisinde o sahne türkiye'de değildi gözüm tunus'taydı. Sadece arapça bilmeyen tunus'lu ya türkçe biliyormusunuz diye soru soruluyordu ki tunus'ta türkçe seçmeli dil(bilmiyorsan araştır yavrucum)

sonuç olarak oalavra sıkmak bu dünyada en kolay şey. Efendim bizi arap ülkesi zannediyorlar dersen adama sekter git derler. Sen yüz yıllardır var olan artık kültürleşmiş bir giyim şeklinden utanıp ait olmadığın bir bölge olan batı'ya bu kadar özeniyorsan sorun sendedir.

Ayrıca milletin giyim şeklini seçemediği bir lkede nasıl oluyorda demokratik oluyoruz hakikatten merak konusu.

not: eksileyebilirsiniz diye duygu sömürüsüne yatmaya gerek yok.