bugün

Suçsuz hapis yatmaktır. Köleliktir. Prangadır. Zincirdir.
insan kendisi neye inanacağını seçer, neye bağlanacağını belirler ve kendi eliyle yapar düğümleri. Kimi bağlar, sizi daha dik yapar, daha ileriye gitmenizi sağlar ve kimleriyse sizi yerinize çakar, çürütmeye başlar. inançlarınız sizi taşısın, siz onları değil. Felçli gibi kalmanıza neden olan bağları çözün ve özgür olun, güçlenebilin. Ayrılamadığınız yerin mahkumu olursunuz.
bağımlılık testi:

1. seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var.
2. sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum.

acaba bağımlılar hangisini seciyor?
Insanı bağlayan tek şey çok sevmesi değildir, insanı karşıya korku da bağlar. Bağlanmaya her zaman sevgi yönüyle bakmamak gerekiyor.
Obje ya da kişiye olabilir.

Oral dönemimiz hep sıkıntı.
kötü bir şey. nefes alamıyorsunuz sonra. nefes almıyorsunuz ama ölmüyorsunuz da.

o boğulma anını defalarca kez yaşıyorsunuz. ölmek istediğiniz anlar geliyor ama asıldığında boynu kırılmayan bir idam mahkumu gibi cebelleşiyorsunuz.
Korkutan bir durum.
Hiçbir kişiye, canlıya, unsura, delice bağlanmak sağlıklı değildir.
Hayatınızdan şıpp diye yok oluverir, damdan düşmüşe dönersiniz.
Herşey, kararında güzel, kör olmadan.
kendini vazgeçilmez sanan, tez zamanda mezarı boylar.

bu da bir akrebin dünyası, akıllı olacaksın.

obsesif şizofren insanların saçmalığı.
Malesef bende var bu. Hayatima girenlere baglaniyorum deger veriyorum. Ha eskisi givi baglanmiyorum ama ufaktan oluyor bir sey
En büyük hata. Hayatının merkezine koyar, onsuz yaşayamicak gibi takılırsın. Sonra seni götünün üstüne oturtunca fazlasıyla acı çeker yokluğunu ararsın çünkü bağlandın. Salak seni. Yani kendim.
(bkz: hem de körü körüne bağlanmak)
Sonradan da ne malmışım deyip kafayı yemek. Zor gerçekten çok zor.
ilgi ve sevgi ile doğru orantılı olsa bile neticesi felakettir, sağlıksızdır.
Anne baba kardeş sevgili arkadaş fark etmez, bu konuda insan acı çekmek istemiyorsa biraz bencil olmalı, aşırıya kaçmadan da sevebilmeli. Olmuyorsa da sakince çekip gidebilmeli.
Mantık en doğrusunu söylüyor ama ya hisler?
bağ kurmak, bağlanmak.

Zordur azizim körü körüne bağlanmak. Yeter mi senin o ufak hayal dünyan eksik kalan parçaları tamamlayıp her şeyiyle kabul etmeye?
üzülme sebebi, yapılabilecek en büyük hatalardan biri.
bir erkeğe, kadına bağlanmak da değil he. yapı meselesi heralde.
çok beğendiğin bi t shirtüm vardır mesela, hep onu giymek gelir içimden, leş gibi olana dek.
ona bile bağlandığımı düşünürüm hep. ayakkabılarım, montlarım, hepsinin arasında birer favorim vardır yani.
biz hayvan severler, hayvanımıza bile bağlanırız mesela. hiç gitmeyecek gibi bağlanırız hem de.
ama bir gün o tshirt küçük gelir, mont eskir, ayakkabı parçalanır. hiç dönmeyecek gibi gider yani.

tüm hayatım böyleyken bir kadına bağlanabilmek, bağlı kalmak da elzem oluyor tabi, kaçınılmaz.
hiçbirimiz düz adam olmayı kabul etmeyiz ama düz adam hakkında saydığımız özelliklerin
birden çoğunu da taşırız üstümüzde. o yüzden bağlanırız işte. düz adam yalnızlığa alışmıştır mesela,
yeni birileriyle tanışmak artık yorar onu. o yüzden bağlanır birilerine. hatta hiç ulaşamayacağı birine.

ipin ucu kaçtı iyice, demem o ki bağlanmak, sadakat ile alakalı bir şey bence. hata kısmı da orda başlıyor.
ama gün gelir gösterilen sadakat döner geri, belli mi olur, ne demişler;
yuvadır kuşlara, dart vedır toprağa, gad fağdır doğaya, ormanlar yurdumda !
Bir şeye gereğinden çok ama çok fazla alışmaktır hatta hayatı ona göre kurmaktır. "Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne." Der can Yücel.
Yapılan en büyük hata.
güzel birşey gibi görüksede zamanla karşı tarafın bir tarafını kaldıracağından dolayı hayatınızı boka sokan eylem. (bkz: bağlanmayacaksın)
Ayran gönüllü olmamak.
kötüymüş.
insanlar arasında bağımlılık ile birbirine karıştırılan duygu. birine bağlılık değil bağımlılık yaşıyorsan, o her şeyi mahvediyor. karıştırmamak lazım.
değişmezlik. düşünceye bağlanmışsa birey için hiç iyi olmaz.
çünkü yenilikçi olamamanın ön koşuludur.

fakat kişilere bağlanmak kanımca doğru bir eylem, aileye bağlılık mesela. yıllar sonra geriye döndüğünüzde hayatınızda bir şeyler olacaksa bu ailenize ve sevdiklerinize gösterdiğiniz bağlılık sayesinde olacaktır.
Baglanmak bir tur "takinti" halidir.
deli gibi onsuz yapamayacağını düşünmektir.
Hayat karartan bir sey.