1. 1.
  Koyu renkli,sert,bir çeşit yanardağ kültesi.
  1 ... italiano
 2. 2.
  Renkleri koyu gri ve siyahtır. Çok sert ve ağır taşdır. Temellerde, yol, köprü ve rıhtım gibi yerlerde kullanılır
  ... kehribar
 3. 3.
  bazalt tasi;asinma ve iklim sartlarindan en az etkilenen tastir,yüksek sicakliga dayanabildigi icin cesitli yerlerde malzeme olarak günümüzde kullanir.
  ... godot yu beklerken
 4. 4.
  peri bacalarının oluşumunda etkili olmuş olan maddedir.
  ... unay
 5. 5.
  ing. basalt
  ... 0dhy
 6. 6.
  bazalt, volkanik kaya kütlelerinden biri. siyah renkte ve kesif yığınlar halindedir. doğada kütle, damar ve akıntı halinde bulunur. başlıca özelliklerinden birisi, altıgen prizmalar biçiminde, büyük sütunlar meydana getirmesidir. bu sütunlar, mağma akıntılarının soğuyup büzülmesinden ileri gelmiştir. sert ve dayanıklı bir taş olduğundan kaldırım, yapı taş, demiryolu, köprü malzemesi olarak kullanılır. yeryüzünde çok bol olan bazalt, bazı memleketlerde, binlerce kilometrekarelik yerleri örter. kuzey i̇ngiltere, i̇rlanda, almanya ve amerika'da büyük hindistan'da dekkan bölgesindeki bazalt yığınları 300.000 kilometrekarelik geniş bir bölgeyi kaplar.
  ... yalnizligimacayismarladim
 7. 7.
  türkiye' de bulunan cinsi genelde siyaha yakındır. yoksa çin' de gri ve hatta beyaza yakın renkte bazaltlar mevcuttur. Gözenekli yapısı yüzünden gabrodan ayrılan bu kayaç cinsi yapılarda çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.
  1 ... bilgili kaan