bugün

Sözlükteki genel eğilimin üzerine tartışılması gereken, "kadın" demek yerine "bayan" demenin tercih edilmesinin nedenini düşündüren yanlış algıdır. Bir kere cinsiyet dediğimiz şey "kadın" ve "erkek"tir. Bu nedenle "kadın" kelimesinin kullanılması gereken bir yerde, "bayan" denmesi iticilikte gelinebilecek son noktadır. Kadın diyeni toplumda kimse yemiyor, nedir bu kadın kelimesinden kasten ya da bilinçsizce kaçma içgüdüsü allah aşkına? Bir kadının yüzüne karşı ona hitap edilirken bayan diye hitap etmek elbette şık durabilir, lakin üçüncü bir şahıs olarak o kadından başkasına bahsederken bayan demeniz, sanki kadın demek ayıpmış gibi bir sonuca varıyor. Lütfen artık "şunu yapan bayan", "bilmem ne yapan bayan" diye başlık açmak yerine şunu "kadın" olarak açalım. Sizsiniz lan bayan!

Edit: biri de kadın haklı beyler dese dişimi kırarım zaten.
gereğinden fazla kafaya takılan mevzu. raad olun ya valla bak. kadın deyin bayan deyin kız deyin , neyin tantanası bu?
bayan ismin önüne gelir sıfattır ama cinsiyet de belirtir. belirtmezse ayıp.
Çok fazla takılmaması gereken bir konu.Zira hayatta daha çok takılacak şeyler var.
bir kadına kadın demek insana haz veren bir şey. bir anda kendini fransız gibi hissedebilirsiniz. bayan kullanılmamalı. gariptir ki bayanın şık durduğu bir yer göremiyorum ben. güzel bi hitap tarzı değil. hoş değil ve hatta bayan diyen bir insana klasikleşmiş "hı değil efendim" gibi uyarı yapılmalı. "bayan değil kadın abi"
Bayan diye nitelendirilmek istenmeyen, yerine kadın denilmesini isteyen kimselerin bayanın cinsiyet olmadığını düşünerek iddia ettikleri şey. Bu açıdan bakılırsa "dişi" direkt olarak cinsiyet belirtir, o halde kadından da güzel bir hitap şeklidir. Malesef buradaki iddianın arkasındaki mantık şudur: 1) -Bir bayana "kadın" denilirse, bu yeterince kibar olmaz o halde "bayan" diyeyim en iyisi - şeklinde düşünen erkekler, kadınlarda "kadın" şeklinde hitap edilmesi durumunda bir aşağılayıcılık olduğu konusunda şüpheler uyandırır. halbuki kadın da erkek gibi aşağılayıcı olmaması gereken bir hitap olmalıdır. dolayısıyla bayan değil kadın diye hitap edin bana diye tutturan kadınlarımız feminist bir hareketin peşinde koşmaktalar ve bence de doğru yapmaktalar. Fakat malesef önerme yanlış, bayan bir cinsiyet belirtir, dolayısıyla bir kadına hitap olarak kullanılabilir. Ancak ortaya çıkışı, kadın olmanın utanılacak birşey olması ile paralel hareket ettiğinden bazı "bayan"ları rahatsız eder.