gördüğüm en kaliteli indie game'lerden bir tanesi. daha yeni sayılabilecek bir oyun olmasına rağmen ödülleri toplamaya başlamıştır.

hafif anime tarzı çizimleri insanı alıp götürüyor. yaptığınız hareket ve karşılaştığınız olayların bir storyteller tarafından anlatılması ise insanı zorla moda sokuyor, gerçekten bir masalın başrolündeymişsiniz hissini verebiliyor.
2011in en güzel oyunudur. iilginç bir son beklerken beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. grafikleri ve müzikleri oldukça güzeldir. soundtracklerine para verim almayı düşünüyorum. steam üzerinden oyun 15 dolara alınabiliyor verilen paraya değer bir oyun.
sanat eseri grafiklere, müziklere ve etkileyici bir seslendirmeye sahip diablo tarzı hack and slash oyun. özellikle diablo ve anime seviyorsanız mutlaka oynayın, oynatın. hiç değilse bile bu tür bağımsız yaratıcı oyunların satın alınmaya ve desteklenmeye ihtiyacı var.

görsel

http://www.youtube.com/watch?v=mX48y24t9iU
çok övüldüğünü görüp, steam'de indirime girince* 'neymiş bu' diye aldığım harika oyun. grafiğinden soundtrack'ine, hikayesinden hikayelemesine kadar herşey muhteşem. özellikle bu hikayeleme yani narration denilen özellik bu oyunu farklı ve çekici kılıyor. sizin yaptığınız seçimlere göre arkadan morgan freeman - ramiz dayı tarzında bir anlatıcı olanları anlatıyor. mesela düştünüz; "düşmek bir kaçış yolu değil", ya da bir yaratığı öldürmeden oradan arazi oldunuz; "yaşamasına izin verdi" veya etrafa ateş edip duruyorsunuz; "(silahı)kullanması zevkli tabi..*" gibi... olağanüstü müzikleriyle, böyle bir hikayeyi oynuyormuşcasına oyun sizi içine çekiyor. öte taraftan role-playing oyuna iyi yedirilmiş. ucuza kapattığım için mutlu oldum, ancak bu oyun 15 dolarlık fiyatını hakediyor.

ayrıca video game awards 2011'de,
- best song in a game
- best original score
- best downloadable game

ödüllerini toplamış oyundur.
sırf hikayesi, müzikleri ve spikeri için bile oynanabilecek oyun.
limbo'dan beridir açık ara en zevk aldığım oyun. sanat eseri resmen lan. kulaklıkla oynanmasını tavsiye ederim. bir de türkçe yaması var onu da kurarsanız iyi olur. ne kadar ingilizce bilseniz de yamasız bazı esprileri anlayamıyorsunuz
büyük oyun firmalarına ders niteliğinde yapılmış, izometrik kamera görüşüne sahip* bağımsız oyundur fakat warner bros desteği vardır. oyunda klasik drama tekniklerinden oyuncuyu derinden etkileyen müziklere kadar her şey mevcuttur.
yeni edinip bitirdiğim indie yapım. Yapımcı ekip 6 kişi falan bu arada.

öncelikle gerçekten oyundan keyif almayı bilen adamlar tarafından yapılmış, kendisini çok belli ediyor.

Story tarafına gelirsek açıkcası takip etmesi çok zor bir sistem seçilmiş. izometrik açıdan sürekli bir yandan hızlı ilerleyen oyunu oynamaya çalışırken bir yandan da anlatıcıyı takip etmek oldukça zor. Dümdüz hikayeyi anlatan bir yapısı da yok, biraz kapalı bir anlatıma sahip, bir de takip etmesi oynadığınız için daha da zorlaştığından açıkcası hakim değilim. Bu denli keyifli bir iş için daha iyisini beklerdim, sanırım Transistor'de başarmışlar onu.

Oynanış tarafında izometrik kameradan hack & slash diyebileceğimiz bir yapıya sahip oyun. Oynanışa çeşitlilik katmak için yaklaşık 10 tane silah koymuşlar. Bunların her birinin 12 tane pasif skilli, kullanabileceğiniz 6 tane skilli var. 10 küsür farklı silah ve bunların kombinasyonları ile çeşitlilik sağlıyor oyun. Buna ek olarak special ekipmanlar var, onların sayısı biraz daha az, onlar da silahlar gibi kombine edilebiliyor. Bunlara ek senaryoda ilerleme şansı ya da ekipmanlarınızla antreman yapıp daha çok puan kazanmaya oynamanıza olanak sağlamış oyun.

Oynanış ne kadar farklı olsa da bir yerden sonra cidden bayabiliyor. Silah kombinasyonları yapsanız da bir süre sizi idare ediyor bunlar, bir yerden sonra çünkü aynı hissettirmeye başlıyor oyun, sanırım ürettikleri içeriğin oyunun kısa süresi için bile kısa sürede tüketilebilir bir şey olması. Hoş AAA bir yapım olsaydı buna bu kadar takılınabilirdi. indie bir iş olduğu için o kadar takılmanın manası yok.

Müzikleri çok keyifli, oynanışı dediğimiz gibi değişik, bir süre keyif veriyor fakat bir süre sonra bayabiliyor, senaryo tarafı fena değil gibi duruyor, ama takip etmesi zor. Küçük bir ekibin koca koca şirketlerin kısılıp kaldığı aynı bok deryasında farklı bir şey üretmiş olmaları bile bu oyuna artı puan vermek için sebep. Ama sanıyorum ki transistor'de gerçekten çok daha başarılı bir iş çıkartmışlar, biraz oynadım onu da.
Fransızca kale demekmiş.