bugün

yedeksubaylık dönemimde, hayatımda bir daha bunlarla muhattap olmayacağımı bildiğim ve öyle de olduğu için ayrı bir sevinç kaynağım olan, uzman çavuşlara hayatı dar eden sınıf kişileri.
olaya direk astsubay olarak girdiyse pek bir sıkıcı yan etkisi bulunmadığı gibi uzmanlıktan geçmiş ise ters tepki verebilen rütbeli.
hele ki bir de uzmanlıktan subay olanlar var ki, evlat olsa başları okşanmaz derecesine ermişlerdir.
astsubay kıdemli üstçavuştan sonra gelen, genelde bölük astsubayı olarak görevlendirilen meslek hayatının sonuna gelmiş ordu mensubudur. 5802 sayılı Astsubay Kanununa tabidirler.
efenim bu meslek erbapları 2 ye ayrılır.

1.nasıl olsa artık terfi derdim yok, gırgır şamata olmadan bu disiplin çekilmez diyerek işi makaraya vuran geyik bir tip vardır.bunlar çok komik olur ve halden de anlarlar. içtimaları stand up gibi geçer.

2.ulan paşa olmak istedim olamadım, ast subay oldum subaylığa geçemedim, madem öyle öttürürüm lan ben bu bölüğü şeklinde ego tatmini için milleti ezen bi model vardır bunlar çok gaddar olur,aman diyim.

askerde uyanık olur kural ihlali yapmazsanız size kimse bişey diyemez.sadece açık vermeyin.
(bkz: bascavus barnes)

(bkz: platoon)
üstçavuş modelleri daha bir sempatiktir, ılımlıdır sevecendir, g3 piyade tüfeğinin bomba atar kısmını anlatırken '' şöyle uzun at ski gibi bişey '' dediklerine şahit olmuşluğum vardır. aynı tüfeğin genel olarak tanımını yapmaya hazırlanan aynı astsubay üst çavuş '' nasıl kız arkadaşınızın her şeyini biliyorsanız kaç tane deliği var? açık mı ?kapalı mı ? bu tüfeğinde her özelliğini bileceksiniz'' diye konuya girerek beni kopartmıştır.
(bkz: bascavusu tokatlamak)
sürekli osuran bir eşeği vardır bunların.
göbeklisi makbuldur,atletiği spora meraklıdır ki dua et göbekli gelsin karşına.
(bkz: kıdemli kademeli başçavuş)
(bkz: başçavuşun eşşeği)
Türkiyenin en uzun sokağının adıdır.
"Başçavuş Sokak"
astsubay cavus rütbesiyle göreve baslayan astsubaylarin aldiklari son rütbe, tabii kidem ve kademe eklenir buna daha sonra. onun disinda türk silahli kuvvetlerinin bel kemigini olusturan,isleri cekip ceviren yegane emekci insanlardir.evet emekcidirler cünkü onlarda tipki isci sinifi gibi hor görülürler;orduevleri ayridir,serviste arkada otururlar,yapilan is alinan maas orantisinda ellerine gecen pek adil degildir ayrica babacan insanlardir genelde.ama en önemlisi cocugu yasindaki silah arkadasi tarafindan beyinsiz diye itham edilmeyi hak etmeyen insanlardir.
asteğmenlerin hakkında konuşmaya tenezzül edecekleri en son rütbeli personel grubunun başında gelen başçavuşlarda yıkanmaya değecek beyin olmadığı tarafımdan bizzat test edilip onaylanmıştır.
(bkz: astsubay)
orduda en yüksek rütbeli astsubaydır ve bu rütbe de kendi içinde kıdemlere ayrılır.(kıdemli başçavus, kademeli başçavus gibi..)genelde karargah bölüğünde olanları askere pek yaramaz.
bu kişinin bir eşeği mevcut olup,osurur durur...
orduda talim terbiye ve eğitim işleri ile uğraşmayan, subay yardımcısı olmayan, genellikle kara kuvvetleri birliklerinde lojistik ve idari faaliyetleri düzenleyen 12 yıllık meslek hayatından sonra ulaşılabilinen astsubay rütbelerinden birisi.
askerlerin en tırstığı rütbeli olmakla birlikte bir de kıdemli kademeli olursa dadından yinmez...
güncel Önemli Başlıklar