bugün

bir zamanlar balkan ülkelerinin takımlarının katıldıgı uluslararası bir turnuva.fenerbahce 67-68 sezonunda finalde aek yı yenerek bu kupayı müzesine götürmüştü.
avrupa kupalarına katılamayan balkan ülkeleri takımları arasında düzenlenen uefa'nın tanımadığı gayri resmi bir turnuvadır.1960 yılında başlayan bu turnuva, dönemin fenerbahçe başkanı faruk ılgaz tarafından tekrardan önerilerek 1967 de balkan ikincileri kupası adı altında yapıldı.o yıl kupayı fenerbahçe kazandı.1992 de sarıyer , 1994 te de samsunspor kupayı aldı.
fenerbahçe'nin aldığı ilk ve son, bir türk takımının aldığı ilk avrupa(!) kupası.
90'larda 2. lig şampiyonlarının katıldığı kupaydı.samsunspor,sariyer ve fenerbahçe kazanmıştır.

(bkz: çayır cup)
2 maç sonunda atılan goller eşit olduğundan 3. bir maç yapılmış ve maçı 3-1 kazanan fenerbahçe bu kupaya uzanmıştır.

not: ua
fenerbahçe'nin kazandığı, her takımın müzesinde görmek isteyeceği büyük avrupa(!) kupası. ferguson'la görüştüm hep bu kupayı kazanmak istediğini ama bir türlü başaramadığını söyledi. acıdım adama haliyle. dedim üzülme, sen koskoca balkan kupasını kazanan fenerbahçe'ye 6 tane salladın falan. bana mısın demedi..

tabii ki ben de bir türk olarak fenerbahçe'yi bu başarısından ötürü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

edit: kötülemeyin lütfen. şurda balkan kupası diyoruz, tebrik diyoruz, gurur diyoruz. koca kupa kazanmışsınız tebrik etmeyelim mi?
bir grubun akşam akşam midesine oturmuş kupa..

(bkz: dostum yok dedin bak çıktı) *
bazı yazarların bir yerlerine batan kupa. çıkaramzsanız söyleyin ben çıkarmada yardımcı olurum.
galatasaraylı yazarların kıskandığını düşündüğüm kupa. balkan kupası lan düşünsene! mesela bana uefa kupası mı balkan kupası mı deseler hadi ordan seksi der tercihimi balkan kupası'ndan yana kullanırım. uzak durun pis cimbomlular, batıyor mu size bu başarı! ayrıca o laflar boy boy siksin seni atlı kovboy! bonus olarak o lafları atlattık götünde şampanya patlattık! son olarak karabiber tuz göt oldun sus! *
7-0 ı o zaman lig yoktu be diye dalgaya alanların sığınacak limanı olmuş kupadır.

(bkz: yaşa fenerbahçe)
o dönemde, orta doğu ve balkanlar'ın en acımasız takımı, şimdi ise avrupa'nın yeni prensi olan fenerbahçemizin medarıiftiharı olan kupa.

ayrıca;

fenerbahçemiz bu kupayı yaklaşık 40 yıl kadar az(!) bir süre önce kazanmasına rağmen uefa yetkilileri uefa.com'da fenerbahçe'nin sayfasında bu kupayı göstermeyerek büyük terbiyesizlik yapmaktadırlar.

buradan yetkililere sesleniyorum, nasıl olmaz bu büyük kupa. lütfen ama.
bazı arkadaşların bu kupa uefa.com'da gösterilşmyor isyanına karşı gülmemek elde değildir. Söz konusu kupanın mahalle turnuvalarında şampiyonlara verilen kupadan bir farkı yoktur. Uefa tarafından onaylanmışlığı olmayan efes cup'tan farksız bir kupadır ki efes cup bile daha resmidir.

Bu efes cup gibi hazırlık dönemi için düzenlenen bir kupadır ki dönemin güçlü balkan takımları; kızılyıldız, partizan, hajduk, dinamo zagrep, steaua bükreş, sarajevo gibi klupler değil genellikle balkan liglerinin düşmemeye veya ikinci liglerinde oynayan kluplerinin katıldığı bir kupadır.
uefa nezdinde düzenlenen turnuvalarda türk takımlarının bir halt edememesi üzerine acilen yeniden düzenlenmesinde fayda görülen kupadır.
türkiye bu kupaya 3 takımla katılmalıdır.
1-türkiye kupası finalisti
2-türkiye ligi 5. yahut 6. sı
3-bank asya şampiyonu.
(bkz: 30 mayıs 1968/#11918522)
30 mayıs 1968de fenerbahçenin bir kez sarıyerin bir kez ve samsunspor un dabir kez kaldıdığı eskişehir'in final oldığı kupadır.
dedem anlatır o zamanlar şampiyon kulupler kupasından daha prestijliymiş.*
balkanlarda yapılmış kupadır. bir tür bardaktır. içine bilumum meşrubat, sıcak içecek konulabilir.
şu sıralar yine gündemde olan kupadır.
işin tuhafı biz varken, bu kupayı canlandırma işini bulgaristan'ın üstlenmesi.
hani türkiye lider ülkeydi?
tabi bir süredir bu ülkede futbolun yaşanması, konuşulması gereken yerlerde, biz şike konuşuyoruz.

bulgarlar aylardır balkanların her ülkesini gezip kulis yapıyorlar.
türkiye'den galatasaray, fenerbahçe, beşiktaş'ı davet etmişler.
yalnız çok sayıda balkan kökenli insanın yaşadığı, bursa şehrinin takımının çağrılmaması büyük eksiklik.
azerbaycan, ukrayna gibi balkanlarda olmayan ülkeleri de bulgaristan bu kupaya dahil etmek için uğraşıyor.
bu da işin ekonomik boyutunun önemini gözler önüne seren bir detay.

bulgarların kafasındaki statü şöyle:
64 takım rövanşlı olarak tur üzerinden mücadele edecekler.
yani öyle grup falan yok.
final her sene seçilen bir balkan şehrinde tek maç üzerinden oynanacak.
aynı şampiyonlar ligi finali gibi.

eğer bu balkan kupası planı gerçek olursa...
çok ses getirir.
fifa, uefa falan engellemese bari diye düşünmemek elde değil.
yazık biz dururken bu işin öncülüğünü bulgarlar yapmış.
bari bu saatten sonra bizimkiler kafalarını şu şike olaylarından...
milli takıma gereksiz futbolcular çağırmak gibi işlerden kaldırır da...
bu yeni balkan kupası'nın oluştutulmasında söz sahibi olurlar...
tanım: 60 lı yıllarda prestijli kupalardan biridir. dikkat ederseniz 60 lı yılları belirtiyorum.

http://ulu.so/use6c3 görüldüğü gibi uefa kupası ya da şimdiki adıyla uefa avrupa ligi 70 lerin başında uygulamaya geçmiş ve avrupa'da en prestijli ikinci kupa olmuştur.

oysa ki balkan kupası, 60 lı yıllara dayanır ve 1955 yılından beri düzenli her yıl yapılan şampiyonlar ligi'nden sonra 60 lı yıllarda en prestijli kupadır.

fenerbahçe avrupa kupası almak için sadece 60 yıl beklerken, galatasaray yaklaşık 100 yıl beklemiştir.
44 yıl önce fenerbahçemizin kazandığı avrupa kupasıdır. ancak biz bazı çingene takımlar gibi her aklımıza estiğinde bunu öne sürmüyoruz.

(bkz: ama bizim balkan kupamız var)
siktirik bir kupadır. prestiji falan yoktur. samsunspor ve sarıyer'de kazanmasına rağmen nedense fenerbahçeliler kupayı kazanan tek takım olduklarını iddia ederler.

işte eledikleri avrupa devleri

http://en.wikipedia.org/w...lkans_Cup_1966%E2%80%9367

ulan insan bunları avrupa devi diye satarken utanır lan.

http://www.klipbul.com/ba...takimi-fenerbahce-hq.html

utanmazın biri de bu videoyu hazırlamış.
Sabah sabah birilerinin arka kısımlarını kaşındırmış kupa. Tey allahım.
kazanıldığı takdirde hemen göte sokulması gereken kupa. başka bir işe yaramaz çünkü.
Daha önce götlerine kupa sokmuşların tecrübesiyle tavsiyelerde bulundukları kupa. Neyin nereye yarayacağını biliyorlar anlaşılan.
kazananların göte sokabileceği kupa, kazanmayanlar sokamazlar... deneyim edinmek lazım önce...