bugün

sokaktaki gıybet trafiğini istikrarlı ve ciddi bir şekilde takip etmesi ve yönetmesi bunlardan yalnızca biridir.
size satacakları envai çeşit açıktan satılan gıdaların içinde osura osura gezinirler.
çoğu zaman ürün sayımı yapmadığı için tarihi geçmiş bir ürünü satın alabilirsiniz.
bazılarının küçük esnaf olması ve küçük düşünmesidir.. her zaman gidilebilecek bi bakkalın 2 sigarayı kredi kartıyla çekmek istememesi nakit para istemesidir. halbuki o bakkal bu davranışıyla ayda toplam rahat 100 tl zarara girmiştir..

(bkz: müşteri her zaman haklıdır)
işsiz kaldıklarında tartacak birşey bulamamaları ve bu durumun doğurduğu olaylar dizisi.
ciddi dedikoducu olmaları, laf taşımaları.
para üstü yerine herzaman sakız verirler .
ekmeği poşete koymayıp tezgahın üstünde duran gazetelere sarmaları, eğer yaşınız biraz da küçükse koltuğunuzun altına sıkıştırmaları...
genelde tarihi geçmiş ürünleri satmalarıdır...
(bkz: para üstü olarak sakız veren bakkal)
Gelen siparişleri çoğu zaman aynı apartmanda oturan dğer müşterilere dağittırır.
Efenim rafların bakkal kişi tarafından görünmeyen tarafına geçip, istediğiniz ürünü aramaya koyulmuşken, bakkal sahibi kişi tarafından acaba alıp çantasına poşetine atacakmı tarzında bakış atmasıdır.
her ürünün bulunmaması ve ufak çaplı bakkallarda kredi kartının geçmemesidir. ayrıca haftada bir gitseniz ve kolaydı ekmekti başka şeylerdi alsanız da bir kaç kere o bakkla gidip 2 kısa paket x sigara ver desen öteki gidişinde kısa x mi diye sorarlar. sanki sürekli burdan aldın sigaraları ezberledik senin ne içtiğini der gibidirler..
benim küçükken en sinir olduğum şey para üstü yerine sakız vermeleriydi.
neden bilmiyorum da bu zamana kadar gittigim cogu bakkal böyle ayak altı, bi sel olsa ilk gidecek yerlerdir. aşağıda böyle. yokus asagı hani. anlatamadım gerci. olsun.
sattıkları gazetelerdeki bulmacaları çözmeleri.
ben bunu bizim mahalledeki bakkalda gördüm. birde amcam sağolsun karadenizli. cevapları telaffuz ettiği şekilde yazıyor.

erkek oyuncu: tarik pabuççioğlu
Her seferinde 10 yumurta almaya gittiğinizde size 15 yumurta satmaya çalışması ve bunu ara sıra becermesi.
her zaman kazığı geçirirler,hele o bakkallar birde nezih yerlerdelerse.
eğer bayansanız ve kendiniz için traş bıçağı almanız gerekiyorsa üstüne üstlük bakkal mahalle bakkalıysa yani sizi ve ailenizi tanıyorsa, babam ne istemişti hangisini kullanır acaba diye rol yapmanız gerekebilir.
etiket fiyatı olmayan mallarda birinci dereceden fiyat farklılaştırması yapmakta ünlüdürler. anlamadın mı, halk arasında kazık deniliyor.
orada bulunmayan bir şeyi başka bir yerden almaya utanırsınız. hem her şeyi bulundurmazlar hem de kendinizi kötü hissettirirler.
sattıkları ürünlerin fiyatları piyasa ortalamasının her zaman üstünde olmasıdır.
bir sene boyunca hergün 2 paket sigara, 2,5 lt. cola, ekmek vb. nevaleyi alıp günde ortalama 20 lira kazandırdığın bakkalından akşam iş dönüşü haftalığını alışının ardından iş dönüşü vermek üzere borca 1 paket sigara istersin o da sana "valla çok gelen oldu böyle hep biz zararlı çıktık kusura bakma" der. işte bu mahalle bakkalının en kötü yanıdır zira marketlerde en azından böyle bir beklenti içine girmediğinden bu hayal kırıklığını yaşamazsın.
eğer konuşmayı seven biriyse, en küçük alışveriş için gittiğinizde dahi 10 dakika dükkanda kalabilmek ve bu süre zarfında söz konusu kişinin konudan konuya atlamasıyla illallah dedirten durumlara yol açması bunlardan biridir.
türkçeyi katletmeleridir.

örnek: reyonda satılan karpuzun karpuz olduğunu belli etmek için tabelaya " karbuz " yazmaları.