bugün

Karınızı boşadiginizda kadin baska bir erkegin koynuna girmeden onunla tekrar evlenemiyorsunuz. Bizim gibi muhafazakar bir kültüre ters.

ikinciden sonra koca eşini bir daha boşarsa, bundan sonra kadın, boşayandan başka bir koca ile evlenmedikçe ona helâl olmaz. ikinci koca da onu boşarsa, birinci kocası ile bu kadının, Allah’ın kurallarına riayet edeceklerini zannederlerse, tekrar evlilik hayatına dönmelerinde bir sakınca yoktur. Bunlar Allah’ın kurallarıdır, bilmek isteyenler için onları açıklamaktadır.

https://kuran.diyanet.gov...resi/237/230-ayet-tefsiri
(bkz: hülle yapmak)
(bkz: süt kardeşler)
Boşanmanın oyuncağa çevrilmemesi ve boşanmak fikrinden olabildiğince, son raddeye dek uzak durulması için konulmuş bir ayet.
bunu türbanlı kız arkadaşlarıma sorduğumda öyle bir şey duymadım uydurma dediklerinde şak diye bakara suresini açarak savunmasiz birakırdım. ıstisnasız tüm inançlı arkadaşlarım böyle bir şeyi ilk defa duydular. arkadaşlar bunun daha cariyesi, 4 eşi muta nikahı da var. bunları bilmeden nasıl hala inanıyorlar anlam veremiyorum. hele kadınlar.
(bkz: #43743409)
boşanmayı zorlaştırmak istiyorsa 3 kere boşan diyerek boşanma ile başlayabilir. bu kadar mantiksiz birşey olamaz.

3 kere boşol diyerek 30 saniye de boşanabiliyorsun.

sonra tekrar barışmak istersen de karının başka biri ile yatması gerekiyor.

herhalde dünyanın en mantıksız olayıdır
Resmi nikahlı eşini iki kez boşayıp tekrar nikah kıyan, sonra üçüncü kez boşayıp yine pişman olup, üçüncü nikahı kıymak isteyen var mı bilmiyorum. Evrak kürek işleri bile insanı yaşlandırır zaten. Dini nikahı niye oyuncak ediyorsun kardeşim? Din burada 'burası çocuk bahçesi değil' mesajı vermiş resmen. Gençler de ne yaparsa yapsın.
o ayet evliliği çocuk oyuncağına çevirmesinler diye var. kötü etkilediği yok. yok öyle boşan evlen boşan evlen zırt pırt. yetişkin adamsan/kadınsan bileceksin sorumluluğunu. 3 kere boşanan erkeğin aynı kadınla 4. evlenmesini düzenler o ayet.
yalnız o ayeti doğru yorumlamak lazım... yani diyor ki eğer karını durduk yere boşarsan, başkası ile evlenmeden sen yeniden evlenemezsin. hülle yaptığın adam boşanmaya rıza göstermezse alırsın 3 un 1 ini...
Ne guzel amk koca kitabin içinden bi ayet çek al bak bu ne diyor de. Ne kuranın kronolojisini bilir ne o ayetin açıklayıcı olan baska ayetlere bakar. Amk dümdüz girer sonra da bakın ne diyor.

Sana demiyor amk. Anlamak için okumaya, okuduğunu tatbik etmeye inanana diyor. Sen her bulduğun deliğe sok. Nasılsa gotunden kan alacaklar.
Kardeşim tamam ateistsin sorguluyorsun moruk bilinçli kişisin hadi şimdi sal ya.
niye etkilesin? islamiyet kolaylık dinidir. üç kere boş ol denince bile, boşanmanın en rahat ve kolay olduğu din. sadece şunu bilmiyorum? diyelim; karım venezuela da bende japonya nın hiroşima kentinin yakınlarındayım. uzaktan onu boşayabilirmiyim? hani watsapp dan görüntülü falan. mimkinatı varmıdır bunun?
Osmanlı döneminde gençler kötü etkilenmesin, hülle de geçsin diye, boşanmış kadınları horozla nikahlıyorlarmış *
(Ne kadar doğru bilmiyorum tabi.)