bugün

Zengin insanların, offf canım sıkıldı napsak yaaa diyerek giriştiği bir olay asdadd

https://x.com/AtvHaberTur...tatus/1786282337207976119
Bir haydari eksik.

görsel
deli saçmalığı.

yeryüzünden bunun kadar boş bir iş var mı acaba ?
gidin birilerine yardım edin, hayrınız dokunsun insanlığa. yada en olmadı sokak hayvanlarıyla falan ilgilenin. baby shower ne lan.
Doğuma sayılı günler kala şiş burunlu, koca göt ve göbekli annenin full makyaj ve cicili bicili elbiselerle yaptığı hoşgeldin bebeğim partisidir.
Bebeğin haberi olmayan kutlaması. Yazık lan herkes eğleniyor o şebek gibi ortada.
utandıran goygoylardan.

nerde bi baby shower görsem küçükken çarkıfelek zamanlarında mehmet ali erbilin şebekliklerinden utanır tüylerim diken diken olurdu, o geliyor aklıma. ayni his ansna.
hamile kişisi tarafından çevresinde ki bayanlara bir liste istekler paylaştırılır. bu kadar görgüsüzce isteklerde bulunan hamile kişisi doğum için belirli bir tarih saat veremediği için gece 2 ye kadar harala gürele küfürler eşliğinde bir şeyler hazırlanıp ertesi gün öğle yemeği saatinde hastahaneye gidilir.

tüm bunlar hamile kişisi egosunu tatmin etsin diye.
insanların eğlenmesinde ki problem ne anlamadım doğrusu sosyolojik bir çözümleme yapacak varsa okurum.
millet olarak çok meraklıyız her halta organizasyon yapmaya ki bunun asıl amacı gösteriştir diye düşünüyorum.
ya düşünüyorum düşünüyorum cidden ele geçen somut bir şey yok.

baby shower
sünnet düğünü
evlilik için yapılan düğün
ölünün arkasından yapılan mevlüt kapsamında pide yemek.

saçma sapan işler.. bunlar yine yapılabilir ama çok sade hallerde de yapılabilir. hemen hepsi amacından çıkmış durumda.
Bebeeem oldu demek için yapılan parti. Baby show(er) yani aslında bebek duşu değil bebek gösterme.
doğuma kısa bir süre kala kutlanandır orijinalinde. ama ülkemizdekiler 1. yaş olarak anlamışlar.
Babannemin 10 çocuğu varmış onların zamanında düşünemiyorum baby shower partisi diş çıkarma partisi emekleme partisi ilk Agu bugu partisi dedem iflas ederdi.

Yeni nesil annelerin simarikliklari ay ben çocuk dogurdum ayol tribine giriyolar.
son yıllarda türeyen batı özentisi garip saçmalıklardan birisi.
(bkz: baby shower)
Gerçekten de diş buğdayının suyu mu çıktı. Hayır en azından ismini değiştirin.
Kutlanacak gün icat etmeye bayılanların aktivitesi. Bir kere katılmam gerekti, altın gününden hallice bir organizasyondur. Fakat güzel yedik, temiz yedik.
Genelde zengin sosyete kesimde kutlanan bebek hedesi kendi çevremde henüz görmedim olursa Şaşmam.
bildiğin bebek mevlüdüdür.
batı özentiliğinden başka bir şey değildir.
Valla merak ediyorum nedir bu yeni neslin eğlence arayışı!
Duj sanmış.

O tuzlama başka.

Bu babyshowerler bebek doğmadan annenin karnı burnundayken 7,5-8. Ay gibi yapılır, hem anneye moral olsun hem de bebeği cinsiyeti ile birlikte eşe dosta ilan etme partisidir.

Özentilik.

Biz baby shower mevlüdü yapıyoruz.
Buradaki Shower kelimesi show dan geliyor olup duş ile alakası yoktur. Bebek gösterme partisi bir nevi.

Doğumdan önce "bak ahanda benim bebeğim var" babında yapılan etkinliktir.
Benimki leğende olmuş. Tuzlamışlar bir de artık nasıl kokuyorduysam.

Edüt: benimkisi de beybi şovır fotoğraf var 20 kişi eş dost akraba toplanmış, ortada leğende pipisiyle oynayan ben. Gösteriyse gösteri cinsiyetse cinsiyet çıplaklıksa çıplaklık...
shower

hem duş hem de gösterme anlamına geldiği için..

Önceleri ne alaka bebek duşuyla diyordum .Meğer bebek gösterme gibi bi anlamı varmış...

Ama halen ne alakysa doğuma yaklaşık bir ay kala yapılan bir tür kutlama.

Amerika kökenli bir kutlama.

Baby shower'da neler mi yapılır:

Bi kere gün yapılır kısırdı,sarmaydı (ne de olsa bir tür kadın kutlaması)
ikinci olarak oyunları var bu günün hazır malzemeleri de satılabilir veya ev halkının yaratıcılığına da bırakılabilir.

Örneğin herkese bir makara verilir ve annenin karın çevresinin ne kadar olduğunu tahmin ederek ipi kesmeleri istenir en yakın olana hediye felan verilir...

Doğacağı gün tahmin ettirilip, doğduktan sonra en yakın tahmini yapan fahri teyzedir.

vs.vs say say bitmez ... oyun oynamak ,eğlenmek ,o anı paylaşmak amaç ismine ne dersen de
bebek daha gelmeden "merhaba bebek! nasılsın? keyfin yerinde mi? 3 5 ay daha içerdesin Allah kurtarsın" babında parti düzenliyorlar. kuzenimin bebeği için yapılacak baby shower a davet edildik biz de ama ben gitmeme taraftarıyım. gereksiz olduğunu düşündüğüm bir şeye gidersem kendimle çelişmek şöyle dursun o saçma ortama katlanmak zorunda kalacağım. ben böyle sosyetik adetlerine karşıyım arkadaş. bu tutumumdan da taviz vermeyi düşünmüyorum. bir de kız bebeklere yapılan 6 ay kınası var ki o da ayrı bir gereksiz. Allah muhafaza bir de öyle bir organizasyon çıkmasın başımıza.