bugün

türkiye nin en batı ucu. eski bir osmanlı köyüdür. tarihi değeri bulunmaktadır, öyle ki osmanlı zamanından kalma bir kale, cami ve bir çeşmede köyde mevcuttur. eskiden bu köyün bir çoğu balıkçılık ile uğraşırmış, şimdilerde daha çok turizm ile geçimlerini sağlıyorlar. bıçakları ve denizi ile ünüdür. her türlü balık bu mümbit sulardan çıkar. gidenler için güzel ve huzur dolu bir tatilin kaynağı olabilir.
kılda keramet olsaydı g...tte çıkmazdı diyip ömrümü yiyen ilk verimli hasatını yakalayınca bıyığı koyuveren bıyık fetişisti şahsiyet.
uzun yıllar su altı çalışmaları yapmasına rağmen denizin dibine hala ulaşamayan,bunun sıkıntısını bıyık bırakarak atmaya çalışan bıyıklı deniz yaratığı...
aslında birinci nesil yazar imiş kendileri, bugune kadar da ortalarda yokmus, geldigi gibi 4 entrysinden 3 unde "laik moron" tabirini kullanmıs yuksek seviye(!) sahibi, sozluge geliş amacı insanaları dine dondurmek olan, yazar, gel gelelim biraz sakinlesmesi, bir kac bardak su içmesini tavsiye ediyoruz kendisine*
çanakkale ilinin ayvacık ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: ayvacık)
türkiye'nin deniz sınırları içerisinde en lezzetli ve iri ahtapotların yakalandığı ilçe. hatta bir ara istanbul'daki lacivert adlı mekanın menüsünün ordövr kısmında "babakale ahtapot" diye belirtilirdi.
Babakale bıçakçılıkta da ünlü imiş. Bununla ilgili bir belgesel izleyip bitirdim az önce. Adam öyle güzel anlatıyor ki keyifli bir film izler gibi izledim ve dinledim. Yeni bilgiler de öğrendim bu alanda. Evladiyelik bi babakale bıçağı yaptırabilirim. Severim öyle evladiyelik şeyler biriktirmeyi... https://youtu.be/EhxYVr0oJCM?si=2sXaA9trY7liIDwa