bugün

amca baba yarısıysa, babaanne babanın iki katıdır. ekle halamı da toplama. etti mi sana güzel dedem.
gelinlerinin gıybetlerini yapmayı pek severler. bunu yaparken önlemlerini daha iyi alsalar keşke.

http://bunanedesem.com/mesaj-946.html
Annemle yıldızlarının hiç bir zaman barışmadığı, çoktaaaan toprak olmuş ama annenin gündeminden düşmemiş kişidir. Otoriter, dediğim dedik, çaldığım düdük kıvamında olup, annem dahil tüm eltilerin sevgisini! Kazanmıştır. Sürahi nineyi seyrederken, annenin her defasında, geçmişi hatırlayarak salya sümük ağlamasına neden olmuştur. Seni seviyorum babaannecim...Şşştt! Annem duymasın!
Demin babaannemin vefat haberini aldım. HıÇkırıklara boĞuldum. şu an Şoktayım, sanki gerçek deĞil gibi. Benim babaannem mi? Benim mi? Bana leziz yemekler yapan o temiz kadın mı toprağın altına gÖmÜlecek şimdi? Soğuk deĞil midir orası? Hala inanamıyorum... Olamaz bu.
sen olmayınca huzur var, böyle çok mutluyuz.
özlediğim.

bazen anneden, babadan ötedir.
Özlenen. Bugün kaybettim, ilk kez birini kaybettim. Ağlamaktan başka bir şey gelmiyor elimden. Ne çok seviyormuşum...
altı yaşındayken kaybettim. hep özenirim babaannesi olanlara. babaannelerinizi sevin..
hayatım boyunca sevmediğim, sevemeyeceğim, bana çocukluğumu zehir etmiş iğrenç yaratık.
geberip gittiği gün arkasından bir damla gözyaşı dökersem şerefsizim, pastayı da alacaz, kutlayacaz ailecek. ama bu gidişle kadın hepimizi gömeceğe benziyor.
gelelim benim bu nefretimin sebebine.
bu eğer küfür edersem ucu bir şekilde bana da dokunacağı için doya doya sövemediğim cadoloz benim babamı karnındayken aldırmaya, bebekken öldürmeye çalışmış,
dedemi genç yaşta kanser edip öteki tarafa yollamış,
dedemin bahçesinden beni ve kuzenimi sopayla kovalayarak kovmuş,
zorunluluktan onda kaldığım bir gün, ben 6-7 yaşlarındayken bir lokma yemek vermeyip karşımda yemiş,
bir yaz günü ben uzaktan onlara bakarken beni görmesine rağmen, benim de hakkımın olduğu paralarla kuzenlerime dondurmalar, çikolatalar alıp bana bir tane bile vermemiş,
daha pek çok şey sayabileceğim, iğrenç biri.
nesini seveyim?
az bile nefretim.
Hıc gormedıgımdır.
5 yıl önce kaybettiğim beni büyüten melektir.
özellikle torunlar için canlı bankadır. helal olsundur. allah uzun ömürler versin diye de dua edilesidir.
Rüyamda gördüm biraz önce ve uyandım. Deli gibi merak ediyorum şu an. Acayip korkuyorum ama bu saatte arayamıyorum da. Nolur inananlarınız dua etsin inanmayanlarınız enerji yollasın bi şry yapsın o şu an çok mutsuz ama elimden bir şey gelmiyor bu hâldeyken ona bir şey olursa kahrımdan ölürüm. Nolur Allahım bi' şans ver düzeltmem için lütfen.
bilim benim babaannem ve nice babaanneler yüzünden gelişmedi bence bu ülkede.
küçükken bi konu hakkında bi şey sorunca azıcık cevaplar, sorularla üstüne gidince hemen "çok Düşünme, çok düşünürsen delirirsin" derdi. neden babaanne neden? çok düşünürsek delirirmişiz, deli gibi gülüyorum. kendi kafasını yormuyor ya başkası da yorsun istemiyor (kötülemiyorum tamamen sevgiden). çok düşünüp delirene de örnek verdi mi, ikna ettiğini düşünüyor: "bak yele aamete? kıçına kadar saçını uzattı ipsiz sapsız bütün gün göl boyunda geziyo, düşünmicen çok deliriverirsin öyle!"
ah babaağma'm..
Nefret ettiğimdir.
Bana özel bir durum mu bilmiyorum ama baba tarafım tamamen bir tuhaf, hiçbirini sevmiyorum nerdeyse. Babannem de bunların başı. Belki bir dedem olsa onu daha çok severdim ancak dokuz yaşındayken yetim kalan babamın annesini bir türlü sevemedim.
Dun aksamdan beri bana cok baska duygular yasatan kadin. Tamamen kisisel bir entry olacak ve gun gelir de unutursam diye hatirlatma amaci tasimaktadir.

Birden balkonda otururken su maniyi soylemeye basladi:

Kus kadar olamadim
Bir dala konamadim
Kuslar bile yuva buldu
Ben bir yuva kuramadim

Icim aciyor. Gozlerimizin onunde eridigini goruyoruz. Kimsenin yardimina ihtiyac duymayan bu kadin artik duvarlara tutunarak yuruyor. Bu haline de cok sukur ama grip bile olmasina aliskin olunmayan bir insanin bu hale gelmesi mahvediyor. Yillar yillar once bana bakan bu kadina, simdi ben bakiyorum. Otururken caninin yandigini gormek, kahvaltiyi bile iki seferde, uzanip dinlenerek yiyisi, balkonda 15 dk oturup nefes nefese yatagina donusu... ah keske elimden daha fazlasi gelse, sarip sarmalasam, korusam ama yapamiyorum. Gunden gune ufaliyor, bir avuc kaldi.

Hala annesini ozluyor. Annesini kaybedeli 75 yil olmus ama annesini anlatirken agliyor. Kocasinin, cocugunun, abisinin, babasinin, kardesinin, torununun herkesin olumunu yasamis ama annesine agliyor sadece. En kotu gunlerinde hala annesi geliyor aklina. Doyamamis...

Bos durmaktan nefret ederdi, simdi bos durmaya mecbur ve psikolojik olarak bitiriyor bu durum onu. En kotu kitap okurdu, artik kitap da okuyamiyor gucu olmadigi icin...

Birinin olumune kendini alistirmaktan daha kotu bir duygu yok sanirim su dunyada. Evet yasayacagini yasamis, kotu gunlerin ardindan guzel gunleri olmus, 5 torununun hepsine bakmis, hepsini buyutmus, torunlarinin aci gununu de guzel gununu de gormus, arkasinda birakacagi bir sey kalmamis ama 'beni goturun mezara koyun gelin' dedigi an insanin bogazinda bir dugum olusuyor, icini dagliyor. Birini kaybetme ihtimali ortaya cikinca gercekten kiymeti anlasiliyor iste. Ben hep cok sevdim babannemi, hep canimdi ama bu kadar sevdigimi bilmezdim. Sarilip hic birakmayasim var ama cani aciyor dokununca diye ancak ellerini sevebiliyorum... allah kalan omrunu acisiz, huzurlu gecirtsin...

Unutmamak icin not: kanser olma ihtinali varmis, 88 yasinda, iyice ufaldi. 3 gun onceki haliyle 3 gun sonraki hali kesinlikle bir degil. Gucu tukenmek uzere, yuzunun rengi solmus. En cok yataga dusup kalkamamasindan korkuyor, korkuyoruz... allah acisiz bir hayat ve olum versin...

11 ekim 2015 tarihinde yanimda, elleri ellerimde kaydi gitti. Inanmadim, inanmak istemedik gittigine, nefes almadigina. Seslendim, optum, ellerini sevdim ama cevap vermedi yine de oksijen cihazini kapatmaya elimiz gitmedi. Ah benim pamugum, ah benim canim! Bu gece ilk gecesi o topragin altinda, yalniz, caresiz... insallah bu geceyi guzel bir sekilde atlatir, insallah zorluk cekmez sualinde benim canim...
Cok sevilendir.

Bin hayatim olsa binini de bu kadina feda ederim. Her seyim o benim.
Ailemizin huzurunu bozmaktan keyif alan şahıs.
bayram için dedemi de alıp bize gelen şahıs, gelir gelmez ateşledi 100'lüğü, sarıldı, öptü, kokladı falan. akrabalar şu açıdan çok garip, onlar kadar kimse sizi sevmez ama bir yerden sonra da bayıyorlar bunu da gençliğimize veriyorum. güzeldir vesselam, allah uzun ömür versin.
Simdi bi takim babaanne deyislerini yazicam. Benim hatun bi degisik a dostlar;

- sen kalkma ben sana su getircem. Iyilik yapmam lazim vaktim az (mantigini yedigim).

- sen artik buyumuyorsun yaslaniyorsun (sagol kanka ya).

- ben sana tamam dersem tamam olmaz dersem yolla (erkek arkadasim icin konusuyo).

- ben ölünce yaptir (dövme).

- ne zevksiz cocuksun ya ne bicim tiriska seyler giyiyosun ya. Hap yap para kap (dolabima bakarken).

- odani topladim (kafasina gore her seyi degistirmis). Sen elleme yapamiyosun (göm).

- sen sanirim biraz kilo aldin yaşla ilgili sanirim (evlen diyor).
Anneye göre " evlerden ırak" bir hatun, bana göre, onca kalabalığı idare edebilmek adına kuralları olan ama özü güzel bir insandır...
Eski toprak kadınları gibi güçlü, kararlı ve dominant oldukları bir gerçek olsa da, aslında yapmak istedikleri, özellikle, kalabalık ailelerdeki, damat, gelin, elti, görümce gibi zor ilişkileri düzenlemek ve her ne olursa olsun"aile" olduğunuzu, beyninize ve yüreğinize yerleştirmektir...
Hoş anınızın olmadığı babaanneler vardır elbette...
Ama babalar, annelerini severler, biz de babalarımızı...
Salt babamı dünyaya getirdiği için bile, seviyorum o tatlı sert hatunu...
Ve O' nu anlıyorum...
Not: Annem iyiki sözlükte değil....
Az once öldü haberini aldigim akrabam. Yillardir gorusmuyoruz bu yuzden resmen uzulemedim.tek uzuldugum icimi ciz eden sey babami aradigimda 8 yildan beri ilk kez sesini duymam ve basin sagolsun dedigimde bana tesekkur ederim "oglum" dedi. Sanirim bu kelimeyi ondan duymayali uzun zaman oldu. Ama hala kendisinden sonsuz nefret ediyorum.
babamın annesi. dolayısıyla kendisine babaanne diye hitap ettiğim. hayatta en nefret ettiğim varlık.
eğer en sevdiği torunuysanız, ki bu genelde tek oğlunun ilk erkek çocuğu olmanızla gerçekleşir, sizin gözünüzün içine bakan, size hizmet etmek için kendini paralayan insandır. yaşama sırf onun sizin ölümünüzü görmemesi için bile devam edilir.

zaten şu hayatta beni babaannem ile 4 senedir beni senede bir kez görmesine rağmen sayan 7 yaşındaki kardeşim kadar kimse sevmeyecek.

ekleme: tanımda da bahsettiğim üzere çevremde gördüğüm babaanneler hep oğlancıydı. cinsiyet ayrımını maalesef yapar benimki kız torunlarına daha kötü davranmazdı da oğlanlara daha iyi davranır.*
Babili diye seslenilendir. Balkondan beslediğim lağım faresini öldürmesiyle küçüklüğümün ilk travmatik olayını yaşatmış kadındır. Hala zehir gibi hafızası ve inci gibi otuz iki dişiyle nazar dualarımı pıtır pıtır eksiksiz okur. Seviyorum kız seni.