bugün

On saat uykusuz yoldan sonra çok saran matematik sorusudur.
Hadi ben daha basit bir şey sorayım ortaokul sorusu;

Küp şeklinde peyniri 27 parçaya ayırmak için en az kaç kere kesmeniz gerekir?
Yahu en azından kapı numarası verilseydi. Böyle nasıl çözeceğiz.
arkadaşlar açılın ben matematik öğretmeniyim açıklayayım;

şimdi birçok varyasyonla bunu sağladığınızı düşünebilirsiniz. ama asıl sıkıntı burada başlıyor nüfus memuru bu kadar bilgiyle kızların yaşını buluyor. demek ki bu ihtimallerin hiçbiri olmuyor. çünkü nüfus memuru net bir şekilde kızların yaşlarını hesaplıyor. soruda bu söylenmiş. Sonrasında ise yaşları toplamı kapı numarasına eşit denmiş ama bu bilgi tek başına yeterli gelmemiş. Demek ki bu ihtimali sağlayan birden fazla olasılık var. Yani 3 sayıyı çarpınca 72 olacak toplayınca da iki ihtimaldeki sayılar birbirine eşit olacak.

bu ihtimaller de;
6-6-2 ( dikkat ettiyseniz iki ihtimalde de yaşlar toplamı birbirine eşit. Nüfus memuru bu yüzden yaşlarını bulamıyor)
3-3-8

babası büyük kızım dedikten sonra da nüfus memuru iki kız 6 yaşında olsa büyük olan olmaz amk diyerek ilk ihtimali eliyor. olay bundan ibaret.

Eğer sizin dediğiniz gibi mesela 3-4-6 olsaydı nüfüs memuru yaşları toplamının kapı numarasına eşit olduğunu bildiği için zaten emin olurdu.

Ayrıca büyük kızım dedikten sonra yaşlarını buluyor. Demek ki büyük kız hangisi bilmiyor e büyük kızın hangisi olduğunu bilmiyorsa ki sizin verdiğiniz değerlerde hep büyük kız belli çocuklardan ikizler var demektir.

3+4+6=13

Toplayınca 13 çarpınca 72 olan başka sayı değeri veremiyorum. Ama nüfus memuru emin değil üstüne büyük kızın çikolata yediğini öğreniyor 3,4,6 için bu bilgiyi istemek gereksiz bir şey çünkü başka bir ihtimal yok. Ama orospu çocuğu nüfus memuru bu bilgiyi aldıktan sonra yaşlarını buluyor.

Neyse anlamıyorsanız boş verin herkesin bir kapasitesi var nihayetinde siktir etmeyi de bilmek lazım.
en mantıklısı 2,4,9 dur. Sadece toplamlarının kapı numaralarına eşit olduğu bilgisini neden verdiğini anlamadım.
Gereksizdir. Soru saçmadır, çözmeye çalışmak boşa zaman kaybıdır. Evet matematiğin dört işlemden sonrasını zaman kaybı olarak görüyorum. Beceremediğin için demeyin bana lisedeyken diğer sayısal derslerimin hepsi 4-5 düşüyordu. Sadece matematik belli bir noktadan sonra saçma yerlere gidiyor.
9.8.1
9.4.2
8.3.3
6.6.2
6.4.3
18.2.2
36.2.1

Birçok cevabı olabilen saçma bir soru. Resmi sınavlarda sorulmaz böyle şeyler.
Öncelikle böyle soruyu sikeyim.
işimize yarayabilecek tek şey 72 sayısı.
Şıklardan 72ye bölünmeyenleri atalım.
Kaldımı bize 6 8 ve 9.
Şimdi tüm ihtinalleri yazıyorum.
Eğer 9 ise en büyük kız, diğer ikisinin çarpımı 8 olacaktır. Yani yaşları 2 4 ya da 1 8.
Eğer 8 ise diğer ikisinin yaş çarpımları 9 olacaktır. Yani 3 3 ya da 1 9. Ama 1 9 olamaz çünkü en büyük 8 yaşında.
Eğer 6 ise en büyük olan, diğer ikisinin çarpımı 12dir. Burdan da 3 4, 2 6 ve 1 12 geliyor ki 2 6 ve 1 12 de olamaz.
Yani yaşları şunlar olabilir.
9 8 1
9 4 2
8 3 3
6 4 3
Teşekkürler.
Kimse de demiyor, bu soru ilkokul sorusu olsa "e" şıkkı neden var?

Ortaokul öğrencilerinin bile test sınavları dört şıklıdır. Lise de beşinci şık (e) eklenir.
Yalnız sözlük ağır mal kaynıyormuş, hepiniz mi sözelcisiniz lan ?
Ben matematik öğretmeniyim ve özel sektörde çalışıyorum. 8. Sınıf matematik sınav soruları kesinlikle üniversite sınav sorularından daha zordu. Hele hele o yaştakiler için.

Yalnız bu soru lise kitaplarında vardı sanırım karekök ama emin değilim.
soru aşırı zor değil mantık sorusu , bu soru zaten her yerde var.
ilgilenenler bilir.
9,4,2
72=2*2*2*3*3
bu kısmı zaten yapamayacak öğrenci olmaz...
aslında soru bir anlamda türkçe sorusu
en büyük kızım demesi için 3 farklı yaş olmalı.
3,3 ,8 olsa sadece büyük kızım derdi...ya da
6,6,2 olsa en büyük denilmez büyük denir.
toplamlar zaten aynı bu kısımda sorun yok...
çikolata sevmesinin konuyla ilgisi yok...
valla yaşlarını bilmem ama kesin suriyelilerdir. doğur doğur at ne güzel.
9 4 2. Kızların yaşı.
En büyük kızı vurgulamasının nedeni 6-6-2 seçeneği ile 8-3-3 opsiyonunun kapı numaralarının aynı olmasıdır. 12-6-1 18-2-2 gibi diğer opsiyonlar da bu toplamlamın aynı olması şartı gereğince eleniyorlar. Çünkü eğer soru çikolata bilgisi gelmeden çözülebilseydi bir ton cevap cevabımız olabilirdi.
En büyük kızı sorduğu için cevap 8dir.
Not:24 yaşında yks’ye tekrardan girip derece yapmak isteyen bir abiniz.
okek sorusu yahu nesi zor..

trick kısmı ise en büyük kız söyleminde haliyle..

3 kızdan ikisi aynı yaşta olsa büyüğü demesi gerekirdi ve ikiz doğup salisesi salisesine anasından aynı anda çıkması gerekirdi..

72 = 3^2 x 2^3 = 9 x 2^2 x 2^1

9 , 4 ve 2 ivit.

edit: ha 3, 4, 6 da var.. dolayısıyla soru patlak aslında başından beri patlak da belki 9 yaşındaki çocuklarına çikileta yemeye izin veriyolardır da ondandır..

yanlış soru olduğu için yapılan kabulle kolay hale geliyür..
3 4 6 dır .
Cevap 9 dur.
Pratik olarak cozulebilir.
a=18, b=6, c=2 olacak sekilde hesaplayip
A:c 9 olur.

Not: sözelciyim.
parantez içindeki "g" mi "9" mu? "9" ise cevap dokuzdur. değilse çözmeye başlıyorum hemen.
(bkz: feridun düzağaç) matematik bizi kandırıyor hocam . beni aşar böyle şeyler.
Ben sözelciyim.