bugün

(bkz: yerden çorap almak)
koşma, yürüme sırasında itme-fırlatma görevi yapar. durmak istenildiğinde de denge işlevi araya girer.
kalas gibi dümdüz iki ayakla yürümeye çalışmak daha zor olacaktır. daha dengeli şekilde yürümemizi sağlamaktadırlar diye düşünmekteyim.
facebook'a fotoğraflarını koyan kızların zıplar gibi poz vermeleri, dans ederken, manyakça fotoğraf çektirmeleri ve ayak ucuna kalkmaları içindir. erkeklerinki ne işe yarar bilmiyorum.
yine aklıma bir lise anısını getirendir...

biyoloji dersidir.hocamız evrim konusunu anlatmaktadır...

b.h:darwin'e göre kullanılan organlar gelişir,kullanmayan organlar körelir.bıdı bıdı...
ben:hocam örnek ?
b.h:zürafanın boylarının uzun olmasıdır.
ben:hocam ben hayatım boyunca ayak parmaklarımı kullanmadım.atalarım da kullanmadı tahminlerime göre.peki bu parmaklar neden hala var ?
b.h:!!??...(bilmem der gibi bakmaktadır cevap yoktur...)
ayakların çirkinliğine katkı sağlamaktır.
ayak estetik bi organ sayılmaz, ne yazık.
karate yaparken kırılmaya yarar.
insanı dengede tutmaktır. misal ayak baş parmakları olmayan birisi ayakta duramaz. * *
topuklu ayakkabı giyildiğinde yere yapışarak kaymayı önlemek.
öpüşmeye katkı sağlar. ayak parmaklarınızın üzerine yüklenerek gayet romantik bir öpüşme gerçekleştirilebilir. ****
masa altından insan cimciklemeye yarar.
kadının orgazma ulaştığını belli etmek. *
şüphesiz ki serçe parmağımız sehpaya vurulmak için yaratıldı.
diğerlerini bilmem ama küçük olanların işlevi sehpaya çarpmaktır.
En umulmadık anlarda sehpaya, koltuğa vs. çarpmak.
özellik serçe parmağının koltuk kenarına vurulup dünyaya küfür edilsin diye yaratılmıştır.
bir nevi denge, bir nevi esneklik, bir nevi hareket kabiliyeti.
denge sağlıyordur. ayrıca (bkz: foot fetish)
vücut mühendisliğinin ince ayrıntılarından biridir.
vücut dengesi, koşma yürüme zıplama gibi fiziksel aktivitelerde çok önemli bir yardımcıdır.
Serçe parmağı dışındakiler işlevseldir. (bkz: körelmiş organlarımız)
sağ baş parmak masaüstü bilgisayarı açmak için kullanılır.