emlakçılık mesleğinden bi farkı yoktur.4 yıllık amele gibi çalışmışlıkları yanlarında kar kalır.
pek çoğu giyinmekten bihaberdir.
ben bugün siyah takım elbisesinin altına acık kahverengi ayakkabı giyen ve kemer olarak da kiremit rengini tercih eden üstüne de kareli gömlek cizgili kravat takanını gördüm.
Hak hukuk boyutundan çok Napolyon' un hayatı konusunda engin bilgi sahibi '' para para para '' felsefesi ile hayat bulmuş
sözde alim kişilere denir.
duygusal cümle kurmak ne kadar zor olsa da bunu söylemekte çekinme olmaz ; tanıdığım en iyi avukat annedir. ne kadar haksız ne kadar savunmasiz olsanda seni korur, kollar. son zamanlarin meshur cumlesiyle noktaliyorum sozlerimi.
anne candır.
Duygusallığa yer olmayan zor meslektir.
yapılan araştırmalara göre dünyanın en karizmatik mesleği.
para kazanmak isteyen avukatın bilmesi gereken 3 şey:

1- para istemekten utanma. masraflarını ve vekalet ücretini almazsan müvekkil mağdur sen parasız kalırsın. (burada istemeden kasıt baskı yapmak.)

2- memurlara(adli personele) işlerini yapması için teşvik et. (iltifat olabilir, selam vermek olabilir ama asla para vermeyin asla!!!)

3- halledebileceğin kadar dosya veya dava al. fazlasını komisyon karşılığı meslektaşına postala. (kolay ve kaymaklı işler müstesna)
Kenan Evren'in yargılandığı duruşmadan BENiM EN UNUTAMAYACAKLARIMDAN bir anekdot...

Öğle arası verilmiş; dönülmüş. Hakim Süleyman ince demiş ki; YOĞURT VARDI YEMEKTE, YEMEDiK; DURUŞMA SIRASINDA UYUMAYALIM DiYE...

Süleyman ince devam ediyor: AMA AVUKAT OLARAK ÖMER KAViLi VARKEN, KiMSE UYUMAZ BU DURUŞMALARDA... (demiş)

O avukat varsa duruşmalar eğlenceli olur...
Demek hakim ve savcılar da sıkılmamak için EĞLENCELi AVUKAT istiyorlar.

En çok iş yapan avukatlar, duruşmalarda en çok GIRGIR ŞAMATA YAPAN AVUKATLARDIR - Var mı itiraz eden.
orda burda en üç kağıtçı, yalancı, menfaatçi..vb diye bok at, sonra kimlik bilgilerinle kredi kartı çıkartılıp 30 bin tl kitlenince adamdan tanrı gibi hızlı mucizeler bekle.(yokyea)
alamancılar ile fazla yüz göz olmaması gerektiğini öğrenmeleri farz olan meslek grubudur.

olay bir:

alamancı elinde araba anahtarlığını * sallayarak ofise gelir.

a: avugat bey benim eşim sizlere ömür. bunun emeklilik maaşını anası alıyor. benim kızım türk vatandaşı deel, almanya'da hemşire ayda 3500 euro kazanıyor. bu maaşı gıza geçirtsek...
f: kızınızın alman sosyal güvenlik fonundan tatminkar bir maaşı varken neden eşinizin annesinin maaş almasını istemiyorsunuz?
a: çünkü o muhtaçlık maaşı alıyor.
f: zönk!

--spoiler--
bilmeyenler için söyleyelim muhtaçlık maaşı üç ayda bir, ay başına yüz tl civarı bir yardımı içeriyor. aç gözlüsün amk alamancısı, hacıyım, müslümanım diyorsun, fakat fakir üç kuruşuna göz dikiyorsun.
--spoiler--

olay iki ve de bana daha çok koyanı:

alamancı'nın çocuğu hastadır. bu sebeple müvekkilin üzerine gidilmez. sözleşme yapması için sıkıştırılmaz. zaten avukatın tuzu kurudur veya o öyle sanmaktadır. bu sebeple müşterilerini sıkıştırmaz. bu sebeple çok müvekkiller ile tanışmıştır, iyiliğini suistimal etmek namertlerle de... neyse işte bu alamancı kadın hastalanır. idealist ve güya zengin avukat tarafından, avukatın kendi aracı ile hastaneye götürülür. kadın avukatın üç gününü yer. bunun emekliliği için dilekçeler hazırlanır. görüşmelere başlanır. avukat kendi müvekkillerinin zamanından kısarak ve de mesleğine ihanet ederek bu kadına yardımcı olmaya çalışır. sonuçta kadın ne idüğü belirsiz bir adamla * tanışır. bu herif o'nu, hukuku pek bilmeyen ama uyanık bir diğer avukata götürür. kadın kendisine her türlü iyiliği yapan, kendisine müvekkilden ziyade bir dostu gibi yaklaşan avukata "biz sizinle çalışamayacağız. belgelerimi teslim etmezseniz avukatım aracılığıyla sizin hakkınızda barolar birliğine * suç duyurusunda bulunacağım." der.

sözüm size genç avukatlar *
alamancı müvekkil adayınıza asla sıcak davranmayın. almanya'da insan yerine konmayan bazı tipler buraya gelince kendilerini yetmiş milyondan üstün sanıyorlar. eğer statünüzü karşınızdaki insana gösterirseniz müvekkil tarafından suistimal edilmezsiniz. benim yaşadığım gibi bir durum ile karşılaşırsanız da karşınızdaki rızkınızı çalan insanlarla ilgili olarak bana ulaşın. size nasıl şikayetçi olacağınızı göstermekten mutluluk duyarım. aslında bu bütün müvekkiller için geçerli, maalesef ülkemizde müvekkile iyi davranırsanız mağdur olan siz oluyorsunuz. boşuna dememişler:
(bkz: deveyi diken insanı siken makbüldür)
(bkz: avukatlık ücret tarifesi)
Doktorlarla birlikte meslek çekiciliği/cazibesi olan meslek grubu.
bazı meslektaşlarım maalesef dolandırıcının önde gideni oluyor...

"şu hakim veya savcıya şu kadar para verirsen beraat edersin" diye müvekkilden para koparıyorlar. halbuki olaydan ne hakimin haberi var ne savcının... işin kötüsü şikayet edilirse şikayet eden de rüşvet vermeye teşebbüsten yargılanacak.

uyanık olun bunlara karşı, tongaya gelmeyin.
ayrıca istanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı'nın yeni bir bilirkişi listesi hazırladığını öğrendim. Çürük elmalar temizleniyor.

müjde olsun bu da avukatlara ve dürüst hakimlere.

artık aylarca dönmeyen bilirkişi raporları yok. yani umarım yok.
aylık yirmi bin lira verseler yapmayacağım meslektir.
önü açık bir meslek.
avukatlık, insan yaşamının en büyük gücü olan savunma içgüdüsünün toplum bazında ete kemiğe bürünmüş halidir.
Hakliyi savunan icin takdir edilesi meslektir. Bi de fakulte yillarinda idealist takilip is hayatinda para icin savunmayacagi insan kalmayani vardir, onlar da bu meslegin yuzkarasidir.
olmak için hukuk fakültesinin bitirilmesi gereken meslektir.
insanla uğraştığımız meslektir. ama size kalsa dünyanın parasını kaldırıp telefonları da canımız isteyince açıyor bizim güruh zaten öyle değil mi sözlük
kiralık vicdan.
profesyonel yalancı.
kapısında Av. ... yazan insan evladı.
acil olarak beyoğlu karakolunda çarşı grubunun beklediği söylenendir.

https://twitter.com/CanerAkT
görsel
eğer varsa, kendilerine özel mesajdan bir soru sormak istediğim meslek grubu.