bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Gryllotalpidae familyasından bitkilerin toprak altı kısımlarını kesip yiyerek zarar veren bir böcek türü.

  3,5 - 5 cm. boyunda, vücudunun üst kısmı açık veya koyu kahverengi renkte, kısa, ince, sık, kadife gibi tüylü, alt tarafı sarımsı renktedir. Antenleri kısa, petek gözleri küçüktür. Ön bacakları değişikliğe uğrayarak yassılaşmış ve kısalmış, toprağı kazmaya elverişli bir bacak gelişmiştir. Ön tibia'ların yan taraflarında dikenimsi çıkıntılar bulunur. Ön kanatları genellikle kısadır. Arka kanatlar ise kapalı olduğu zaman kuyruk şeklinde arkaya doğru uzanır.

  Avrupa danaburnu toprak altında, 10 - 20 cm. derinlikteki galerilerde yaşamasına rağmen geceleri toprak yüzeyine çıkarak faaliyette bulunur. Kumlu-killi, kumlu ve hafif toprakları sever.

  Çiftleştikten sonra dişiler, mayıs-haziran aylarında yumurtalarını toplu olarak toprak içindeki odacıklara bırakırlar. 10 - 20 günde açılan yumurtalardan çıkan nimfler yaz boyunca gelişir ve kışı 2. veya 3. nimf döneminde geçirirler. ilkbaharda tekrar faaliyete geçerek beslenme ve gelişimlerini devam ettirirler. 5 nimf dönemi geçirdikten sonra temmuz-ağustos aylarında ergin olurlar ve ikinci kışı ergin olarak geçirirler. Ertesi ilkbaharda yeniden yumurtalarını koymaya başlarlar. Böylece genellikle iki yılda bir döl verirler.

  Birçok sebze ve süs bitkisine zarar verir. Genç bitkilere zararı daha fazla olmaktadır. Zarar gören bitki solar veya kurur.
  ... jayjay
kapat