bugün

lunaparklarda bulunan, içinde parlak, rengarenk boyalarla süslenmiş çeşit çeşit atlar bulunan, arka fonda müzik kutularından çıkan şarkılara benzeyen bir müzik çalan, nostaljik oyuncak, dönen düzenek.*
lunaparkların olmazsa olmaz eglencesidir
sözlüğümüze yeni katılmış yazar. * hoşgelmiş.
ayrıca bu başlık altına da yazıyım atlı karınca yeniden yayınlansın
(bkz: carousel)
entrylerinin hız kazanmasını dört gözle beklediğim yeni nesil yazar. hoşgelmiş de 1 di 10 oldu gerisi de gelir dedi durdu. olmuyor böyle. yazsa da okusak *
her masum türk çocugunun binmek icin heyecanla bekleştiği, erkeklerin genelde ata veya uzay arabasına*, kızların ise genelde balkabağına veya fincana binmeyi sevdikleri, sinir bozucu bir müzik eşliğinde kendi etrafında yatay bir düzlemde dönen eğlentisel zımbırtı.
Ne çektik böyle gülünceye dek
Eh, şeniz işte hep bu düğünde!
Karım şen bir deliler evinde,
Yirmisindeki hemşirem Van'da,
Babam tenha tezgahının üstünde,
Ben bir hayal atının sırtında
Ve anam mahzun... ölünceye dek.

Ahmet Muhip Dıranas
ulan hadi atı anladık da karınca ne lan denesi lunapark oyuncağı.
*
(bkz: MERRY-GO-ROUND)
(bkz: CAROUSEL)
(bkz: ROUNDABOUT)
Yere dikilmiş bir eksen çevresinde döndürülen askılara takılı
oyuncak at, uçak vb. nden oluşan bir eğlence aracı. *

bu bileşik sözcük ayrı yazıldığı zaman ise bambaşka bir anlama geliyor.
atlı karınca: iri bir karınca türü.*

(bkz: atlıkarıncada bir tur daha)
çocukken ne kadar salak olduğumuzun en büyük göstergesidir. zira aptal bir müzik eşliğinde sürekli kendi ekseni etrafında dönmesi dışında bir numarası yoktur.
lunaparklar'da çocukların vazgeçilmezi olan oyuncak. o değilde küçükken kendime hep sormuşumdur at ve karınca ne alaka? geceleri sayıklamışımdır ata binmiş karınca, attan karınca , atsız karınca , karıncalı at . sonrasında öğrenildi herşey ama o zamanda lunapark kalmadı.
ahmet muhip dıranas şiirdir.

ne çektik böyle gülünceye dek
eh, şeniz işte hep bu düğünde!
karım şen bir deliler evinde,
yirmisindeki hemşirem Van'da,
babam tenha tezgahının üstünde,
ben bir hayal atının sırtında
ve anam mahzun... ölünceye dek.
küçükken hayal dünyamın amına koyan bir isim.
ulan karıncanın atımı var. sonra luna parkda gördüm e bu seferde ne alaka lan dedim.
a) Yere dikilmiş bir eksen çevresinde döndürülen askılara takılı oyuncak atlar, uçaklar vb.den oluşan bir eğlence aracı.
b) iri bir karınca türü (ponera grandis).