bugün

koşu, yürüyüş, atlama, atma dallarından oluşan pist ve alan sporu.
düzenli sporların en eski türü olarak kabul edilir. m.ö. 1370'lerde başladığı sanılmaktadır.
sporların atası olarak ta bilinir.sporculara (bkz: atlet)denir.
olimpiyatlarda en merak uyandıran daldır. dünya da çok sevilmesi ve destek verilmesine karşın ülkemizde pekte rağmet edilmeyen ancak yine de değerli sporcularımızın olduğu olimpiyat disiplini.salonda ve açık alanda yapılabilmektedir. salonda yapılanında disk ve çekiç atma yapılamamktadır.

http://www.taf.org.tr
(bkz: usain bolt)
(bkz: tyson gay)
Atletizmde maraton koşusunun tam mesafesi 42195 metredir.
sözlükte 7 entry girilmesinden ülkede bu spora verilen değer açıkça görülebilmektedir.
sporun başlangıç noktası olan ama hala devşirme sporcularla olimpiyatlara katılınan,ülkemizde gereken değeri görmeyen spor dalı.
türkiye' nin sonunda avrupa takımlar şampiyonasında birinci lige yükseldiği sporların babası branştır.
her dalından ayrı zevk aldığım, ortaokul-lise yıllarında yapmış bulunduğum spordur. bıraktığım için hala pişmanım. en büyük keşkemdir atletizm.
pek çok spor dalı insan doğasının normal anatomisinin dışına çıkmayı gerekli olabilir, az veya çok ölçüde. ancak atletizmde yapılan bizzat insan doğasının anatomisine uygundur. ancak ülkemizde hala rağbet görmeyen bir spordur. ancak şöyle sağlam bir sprinter' ımız çıkar öyle merak salarız bu spora.
beden güçlerini geliştirme amacı güden koşu, atma ve at­lama gibi’hareketlerle yapılan spor. Dünyanın en eski sporu ve bütün öteki sporların temelidir. Olimpiyatların başlangıcı da bu spor dalı­dır. Ancak, atletizmin modern bir spor haline gelişi 19. yüzyılda ingi­lizlerin girişimiyle mümkün olmuştur.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/atletizm/#ixzz2OPNOjBtl
koşuların "saat yönünün tersine" düzenlendiği spor alanı. bunun sebebi ise; ekseriyetle insanların sağ ellerini kullanıyor olmalarıdır. zira, dominant eli sağ olan insanın; sağ bacak kas ve baldırları de kuvvetli olur. atletler için de, bu genelleme geçerli olacağından, rekorların kırılmasının kolaylaştırılması için, saat yönünün tersine koşulmaktadır.
Sporların atasıdır 400m'lik bir tartanlı saha vardır branşına göre çivili ayakkabılar vardır Nike, Adidas, Asics, New Balance, Puma ve birkaç marka daha ama bugün sadece dopingcilerin ekmek kapısıdır benim gözümde.
dalında faaliyet gösterdiğim ve madalyalar aldığım spor.
Moscow dream tarzı entryler giren bir kardeş.
atletizm dalında güzel.
görme engelli bir kardeşimiz sanırım. allah sabır ve kolaylık versin.
küresel çapta, futbol, basketbol, voleybol gibi sporlar düzeyinde hiçbir zaman ilgi görmese de insan iradesinin sınırlarını görme noktasında tarihi performansların gözlemlenebileceği bir alandır. insan psikolojisine ilgi duyanlar için ise en cazip sporlardan birisidir.
Dinsizliktir. Allah a inanmazlar.
Egitim hayatimda hep cok kotu idim 2 defa sınıfta kaldım hep sınıf sonuncusu yada sondan 2.idim. hızlı koşuyordum hocalarım nazikçe bir bok olamaya gitsin belki atlet olur demislerdi aileme. Bizde direk gsmden bie beyfendiye gittik oda sahada idman yapan bir hocaya yonlendirdi beni ve atletizme basladim ne yazik ki en cahil en bilgisiz antrenore denk geldim hep hayalimdi profesyonel bir atlet olayım milli takım da kosayim hatta olursa olimpiyatlarda koşayım dedim ama hedeflerimin yakina bile yaklasamadim düzenli ve disiplinli idmanlarimi yaptım ama olmadı tam oluyor dedim taban çökmesi yüzünden tektonlarimda doku zedelenmesi yaşadım aylarca yürüyemedim bile ve sonunda bırakmak zorunda kaldım hayatının büyük çoğunluğu gibi bun 5 senelik maceram da başarısızlık ile sonuçlandı.
yarışta zencinin olmadığı bir atletizm, atletizm değildir.
güncel Önemli Başlıklar