bugün

ates dustugu yeri yakar anlamazki o zalim yar gezer gezer uzaktan bakar diye giden ajda pekkan ın soledıgı gecen senelerde de deniz seki nin yorumladıgı parca.adı bu mu emin değilim.

(bkz: onceden duyupta adını bilmediginiz sarkılar)
ilk kez zerrin özer'den dinlediğim ve aman allah'ım bu bir arabeks dediğim ama yoruma hayran olduğum ve defalarca dinlediğim eser

hep ben mi seveceğim,ben mi özleyeceğim?
sabahlara kadar seni ben mi düşüneceğim?
olmaz artık sevdiğim olmaz artık bu kadar
bilmiyormusun;ateş düştüğü yeri yakar
ben böyle kahrolurken sen oralı değilsin
bu aşk bizim değil mi,sen nasıl sevgilisin
bilmiyormusun ateş düştüğü yeri yakar
söyle daha ne kadar gözyaşı dökeceğim
yoksa mahşere kadar seni mi bekleyeceğim
bilmiyormusun ateş düştüğü yeri yakar....
(bkz: ates olsan curumun kadar yer yakarsin) *
evlat kaybetmenin acısını ne yazık ki en iyi şehit yakınlarının bildiği,onun dışında kimsenin bu hissi anlayamayacağı yürekleri yakan durum.
ateş düştüğü yeri yakar siz sadece sıcaklığını hissedersiniz.
acı:en salt şekil de onu için de hisseden tarafından bilinir sözü.
ates dustugu yeri yakar tamamen bencil ve egoist insanlarin cumlesidir. ates nereye duserse dussun bizi yakmali. arkadasimizin annesi vefat etmis, simdi napalim duyarsiz mi kalalim. evet belki acisini hissedemiyoruz derinlemesine ancak okudugumuzda ozlerimizde yas oluyorsa bu ates nereye duserse sadece orayi yakmadigini goruruz.
en kolay ağrı, bir başkasının çektiği ağrıdır sözüne eştir. herkes çektiğini bilir.
düştüğü yer yeni alınmış arabanın koltuk döşemesiyse, ayrıyetten yanağı da yakar.
funda arar'ın zamanın eli albümünde seslendirdiği güzel şarkı. arabesk şarkıların da sesine ne kadar yakıştığını bir kez daha göstermiştir.
bir dönem orhan gencebay'a ait olduğunu sandığım, söz ve müziği selahattin sarıkaya'ya ait arabesk şarkı. ilk olarak zerrin özer'in 1984'te çıkardığı en arabesk albüm mutluluklar dilerim'de yer almıştır. bu şarkıyı orhan gencebay'ın da söylediğini sanıyorum.
funda arar yorumuyla ayrı bir tat aldığınız muhteşem şarkı.
böyle bağıra bağıra eşlik etmek geliyor içinizden.
*
unut demek dile kolay
ateş düştüğü yeri yakar
anlamaz ki o zalim yar
gezer gezer uzaktan bakaar...
(bkz: deniz seki)
cenaze evine gelen ziyaretcilerin birbirine birinci dereceden olan cenaze sahiplerine atfen fisildadiklari söz.
leman sam'ın ninni çocuk şarkısında "en kolay katlanılan başkasının acısı" tanımlamasının genele yayılmış halidir.
ateş düştüğü yeri yakar ama söndürülmezse döner herkesi yakar.
şehit ailelerinin yaşamış olduğu ve bu acıyı yaşamayanlara karşı sarf edilen cümledir.
bugün tekrar hatıralarda canlanan sözdür.

16 000 insan yavaş yavaş ölüme giderken ege'de grup laçin'in hit şarkısı çay bahçelerinde umarsızca çalınıyordu. ve artık sakarya'yı terketmek zorunda kalan ben ve ailemin içi kan ağlıyordu. onlar şeker eziyor ve kaynanaları hamuru teknede yoğuruyordu. kimsenin skinde değildi deprem. sadece depremzâde idik onlar için. *
(bkz: hayata dair iç burkan detaylar)
funda arar'ın zamanın eli albümündeki en iyi iki şarkıdan birisi. sesi sonuna kadar açıp eşlik edilesi. ben öyle yapıyorum evet.

diğeri için (bkz: yak gel).
kurtlar vadisi pusu dizisinde memati nin kibritçi cevat ı kibritle ateşe verdikten sonra kazım a söylediği cümledir.
"..anlamaz ki o zalim yar..." diye devam eden ilk deniz seki den dinlediğim şarkıdır. güzeldir, tavsiye ederim.
şarkıyı yaşarayak söyleyip, dinleyene de o hissi veren ve uzaklara götüren harika sesli funda arar'ın zamanın eli albümünde olan 5 numaralı şarkıdır.
funda arar'ın sesinde yeniden can bulmuş müthiş bir şarkı.
(bkz: 10 şubat 2010 galatasaray antalyaspor maçı)
funda arar"ın tek kelimeyle mükemmel yorumladığı şarkı. şarkıda öyle bi tını var ki, ilk duyduğum anda başka bir şeyle meşgul olmama rağmen, "aa bu ne böyle" diye dikkatimi çekti ve beni etkisi altına aldı.şarkıyı sürekli mırıldanmaya başladığımı farkettim.

sözlerine de ayrıyeten saygı duyuyorum, sevgiliye edilen sitemi diğer arabesk şarkıların aksine beddua etmeden çok güzel anlatmış.

hep ben mi seveceğim, ben mi özleyeceğim?
sabahlara kadar seni ben mi düşüneceğim?
olmaz artık sevgilim, olmaz artık bu kadar
bilmiyor musun ateş düştüğü yeri yakar…

ben böyle kahrolurken, sen oralı değilsin
bu aşk bizim değil mi? sen nasıl sevgilisin…
olmaz artık birtanem, olmaz artık bu kadar
bilmiyor musun ateş düştüğü yeri yakar