bugün

ateizm; bir tanrı veya tanrıların var olmadığına inanmak ise ateizmde bir inanç sistemidir. ancak her inanç sistemi bir dinmidir? ne oldu kurudun kaldın işte...
(bkz: deizm bir din midir sorunsali)
bir akımdır."inanmayanların" akımı.
ilk olarak din nedir diye düşünmek gerekmektedir. her din aslında kendi aralarında yine bir akım gibidir. din sadece allaha inanış biçimlerinde, ibadet biçimlerinde farklılık göstermemektedir. eski çağlarda birçok din de allah dışındaki şeylere tapmıştır. lakin biz bunları da din kategorisine sokmaktayız. dikkat edin, bu dinlerde allaha inanılmayan, başka maddelere yahut maddesel güçlere tapılan dinler de vardır.

ateizme gelirsek, ateizmde de allaha inanmamak, onu inkar etmek vardır. ama sonuçta ortada bir inanç da vardır. bu inanç, allahın varolmadığıdır. tıpkı allaha değil de başka şeylere tapılan dinler gibi. bu şekilde düşündüğümüz de ateizmde bir dindir.

ayrıca din tapınacak birşey olmaması değildir, bir inanç biçimidir. -olmalıdır.
dadaizm gibi bir bir izmi oldugu icin insalarin kafasinda bir sistematigi canlandiran yanlis isimli inancsizligin problemi. *
değildir. ateizm dinlerle aynı sınıfta değildir, felsefeye daha yakın bir kavramdır.
tanrısız bir dindir. bir çeşitlilik örneğidir. karşıt düşünceler olmalı ki yaşam sorgulanabilsin. sorgusuz bir inanç sürü psikolojisine dayanır.
sorgudan korkmak, yokluğundan korkmaktır.
din; yaratıcının insanlara gönderdiği kurallar ve inanış bütünüdür. ateizm allah tarafından yollanmamıştır, tanrısal bir nitelik ya da nicelik barındırmaz içinde. allah; ben size ateizmide yolluyorum bana inanmamakta bir dindir...dememiştir. ateizm din değil, sadece yaratılışa ya da yaratana inanmayan bir görüştür, akımdır, savdır vesairedir. sorun ateizmin din oluşun da değil, bunu kavrayamayacak kadar dar düşünen beyinlerde ileri gelen sapmadır.
misyonerleri olan bir dinsizliktir. *
Ateizm din değildir.

Din : bir tanrı tarafından gönderilmiş olduğu inanılan - insanlara ne yapıp ne yapamayacaklarını söyleyen, uymazlarsa onları cezalandırmakla tehdit eden ve kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapan - kitaplar sistemidir.

Dinler dünyada kaos yaratır, insanlara zarar verir.
--alıntı--

Ateizm, Tanrı inancının reddidir. Tanrı fikrine dayalı "Teist" dünya görüşünü kabul etmemek demektir. Yani "Tanrı'ya inanmamak", yada "Tanrı inancının yokluğu" anlamına geldiği söylenebilir.

Ateizm Tanrı'nın "varolmadığına inanmak" demek değildir. Tanrı'nın "varolduğuna inanmamak" demektir. Bu noktaya dikkat ediniz, çünkü bu önemli bir fark. Ateizm bir inanç değildir. Fazladan bir açıklama, yada bir öneri sunmaz ateizm. Ateizm yalnızca, belli bir inancın yokluğu demektir.

--alıntı--
din gidilen yol manasinda olduguna gore ateizm bir dindir.bizde peygamberler ve Allah varken onlarda ateist dusunceyi yaratan felsefeciler filozoflar vardir.nasil inanan birinin allah'ina,peygamberine hakaret edersen tepki toplarsin onlarin Feuerbach, Marx, Engels, Nietzsche, Durkheim, Freud'a hakaret ettiginde ayni tepkiyi fazlasiyla gorursun.ateist'lerde bu dusunurlere inaniyor.
Nietzsche frengi nedeniyle ölmustur yaziyorum.bilimsel bir sey ama ateistler demedigini birakmiyor.*
kesinlikle sorunsal veya sorun olmayan, hiçbir savaşa yol açmayan, hiçbir politik suistimale uğramayan, tanrıya inanmama durumudur. Hiç bir anne ateizm yüzünden evladını kaybetmemiştir. hiç kimsenin özgürlüğü ateizm savunularak kısıtlanamaz, hiç kimse ateizm araç edilerek aşağılanamaz.
intihar bombacılarının, 9/11'in, 7/7'nin, Haçlı Sefeleri'nin, cadı avlarının, Barut Komplosunun, Hintliler ve Pakistanlıların ayrılmalarının, israil-Filistin savaşlarının, Sırp-Hırvat-Müslüman katliamlarının, 'isa katilleri' yakıştırmasıyla Yahudilere yapılan eziyetin, Kuzey irlanda 'sorunlarının', 'namus cinayetlerinin', saf insanların paralarını ellerinden alarak onları soyup soğana çeviren parlak takım elbiseli, kabarık saçlı televanjelistlerin olmadığını hayal edin. Antik heykelleri yıkıp yok eden Taliban'ın olmadığı, kafirlerin halk içinde kafalarının kesilmediği, kadınların vücutlarının birkaç santimetresini gösterdikleri için kırbaçlanmadığı bir dünya.

bunların hiçbirini dünyaya hediye etmeyen görüş sistemidir.
(bkz: inançsızlık bir inanç mıdır sorunsalı)
(bkz: paradoks)
(bkz: saçmalık)
2. dunya savasinda gestapo nedense yaninda Nietzsche tarafindan kaleme alinmis kucuk bir el kitabiyla dolasirlardi.yahudi dusmanligi Nietzsche sayesinde yukselen bir olgu degil mi?ustun insan modeli hangi dinin ogretisi?sunun surasi ateizm 150-200 yillik bir gecmisi var.ama 2 dunya savasi ve sonrasindaki soguk savasin asil sebebi ateizmdir.
Bazı insanlar ateizmin din olduğunu söylüyor veya ateist olmak için bir inancın gerektiğini söylüyor.

Ateizm bir inanç değildir, sadece inancın " yokluğudur ".
Nasıl pul "biriktirmemek" bir hobi değilse ateizm bir din değil, dinsizliktir.
Ateizm bir din olsaydı, "kellik" de bir saç rengi olurdu.
Eğer ateizm bir inançsa, "kapalı" da bir tv kanalıdır.
Ateizm din değildir. Ateizm dinin olmadığını savunmaktır.
ateizm bir tanrının var olmadığına inanmak o halde ateizm bir inançtır.
din bir tanrının var olduğuna inanmak o halde din de bir inançtır.

iddia bu yönde.

bir şeyin var olması ve yok olması aynı şey olamaz.

yani ben burada yoksam o zaman yokum.
ben burada yoksam o zaman yokum.
veya ben yoksam o zaman varım.
ben burada varsam o zaman varım.

bunlar saçmadır.

bir kere kişiyi inançsız yapan şey inanmamak değil. tanrının yokluğudur.

yani sen bir dine inanıyorsun seni inançlı yapan bir inanmanın kendisi değil inandığın şeydir.
yani tanrıdır seni inançlı yapan, inanmak değildir.

ateizm bir din midir?

değildir buna cevap bile vermek abes olur.
dindir. inanmamaya inanmaktır. açık ve net.
din değildir, inançta değildir. ateizm tanrı iddiasını ortaya atana karşı söylenmiş bir yalanlamadır veya fikirdir demek daha doğru.

yahu islam dinsizlik desek burada cıngıl çıkartısınız ama bu fikre din diyorsunuz.

inanç bir doğmadır doğmalara karşı olmak da bir doğmadır deyip inançla inançsızlığı bir göstermek neyin kafasıdır?

eğer inançsızlık bir inançsa o halde inançta bir inançsızlıktır.

sonuçta bir şeye inanarak inanmamayı inkar etmiş oluyorsunuz. ( öyle deme aynı kafa oluyor bu)
dinsizliğin dinidir.
Ateizm bir din olsa kendini de reddetmiş olur ki böyle saçmalık olmaz.
Mabadınızdan din icat etmeyin. O bakış açısıyla siyasi ideolojiler, partizanlıklar, fanatizm, birini idol almak da dindir.
Zira putperestlik en yaygın dindir. Üç semavi din de putperestliktir. Sonuçta görülmeyen ama özellikleri bilinen, hakkında emin olunan ama varlığına "o olduysa sebebi budur çünkü böyle olmalı"dan öte gidemeyen görünmez putlara (allah, god, yehova, hüda vs. ) tapınılır.
Ateistler Allah a inanmıyorsa allah'a inanmayanlar dini mi olur diye düşünüyorum.

Sorumu cevapliyim: din olması için inanmamak değil temel de inanmak olmalı. inanmamak olsa bile bu din değil daha farklı bir şey olur.
Ateizm tanrıyı reddettiğinden otomatik olarak dinleri de reddeder. Yani din falan değildir. Felsefi düşünce akımıdır.