bugün

eğer kuranı ve ayetleri alay eden konuşmalarına devem etmekten vazgeçmezlerse haramdır der, lapella ve siz diğer kefereleri yalnız bırakırız. allah münafık olmaktan esirgesin. sizlerinde kalplerindeki mühürleri kaldırsın.

Allah size indirdiği kitapta onun ayetlerinin inkar edildiğini ya da alaya alındığını işittiğinizde başka bir konuya geçmedikleri sürece onlarla bir arada oturmamanızı, yoksa sizin de onlar gibi olacağınız! bildirdi. Hiç kuşkusuz Allah münafıklar ile kafirleri cehennemde bir araya getirecektir. nisa suresi-140
Bence ikna edilebilitesi yüksek olanlarla yapılabilinecek eylem.Hoşgörü dininde, ne olursan ol gel dininde; ateistlerle oturup onların ikna edilmeye çalışılmasını beklerdim açıkçası. Ayette bile ateistlerle oturanların onlar gibi olacağını söylemesi ikna gücünün hangi tarafta olduğuna dair fikir vermesi açısından enteresanmış.
isa'dan girip musa'dan çıkabilirsiniz, cok hoş.
beş dakikadır bakıyorum, "artistlerle aynı ortamda oturmak" olarak okumaya devam ettim.
müslümanların ateistlerle aynı ortamda oturunca fikirlerinin çelinebileceğini düşünen islam'ın peygamberinin, bu korkusundan dolayı kuran'a yazdığı ayet sebebiyle yapılmaması gereken eylemmiş. hoşgörülü davranmış bu ayette sağolsun. başka ayetlerde kafalarını kesin - öldürün dediği de olmuştu.

--spoiler--
allah size indirdiği kitapta onun ayetlerinin inkar edildiğini ya da alaya alındığını işittiğinizde başka bir konuya geçmedikleri sürece onlarla bir arada oturmamanızı, yoksa sizin de onlar gibi olacağınız! bildirdi. hiç kuşkusuz allah münafıklar ile kafirleri cehennemde bir araya getirecektir. nisa suresi-140
--spoiler--

--spoiler--
Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı, adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir. bakara-191(diyanet meali)
--spoiler--

--spoiler--
Haram aylar çıkınca bu Allah’a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. tevbe-5 (diyanet işlerimeali)
--spoiler--

rastgele.
inananların imanlarını kaybetmelerinden korktukları için değil, allah kelamı ile küfrün aynı ortamda bulunduğu, şeytanın ve fitnenin liderlik ettiği, meleklerin lanetlediği o ortamdan uzak durmaları için uyarı konumunda olan ayet i kerime.

başka ayetlerden bahseden arkadaşlara, islamı canavar insanlar topluluğu gibi gösterenlere ise, antlaşma kelimesinin anlamını gözden geçirmeleri tavsiye olunur. aynı zamanda kilitlendikleri ayetlerden sonra ve önce gelen, açıklama mahiyetinde olan ayetleri de aynı hassasiyetle okumaları tabi..

Hacc-ı ekber gününde, Allah ve Resûlünden bütün insanlara bir bildiridir: Allah ve Resûlü, Allah'a ortak koşanlardan uzaktır. Eğer tövbe ederseniz, bu sizin için hayırlıdır. Ama yüz çevirirseniz, şunu iyi bilin ki, siz Allah'ı âciz bırakabilecek değilsiniz. inkârcılara, elem dolu bir azabı müjdele! -tevbe suresi 3

Ancak Allah'a ortak koşanlardan, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz, sonra da antlaşmalarında size karşı hiçbir eksiklik yapmamış ve sizin aleyhinize hiç kimseye yardım etmemiş olanlar, bu hükmün dışındadır. Onların antlaşmalarını, süreleri bitinceye kadar tamamlayın. Şüphesiz Allah, kendine karşı gelmekten sakınanları sever. tevbe suresi 4

Haram aylar çıkınca bu Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. tevbe suresi ayet 5

Eğer Allah'a ortak koşanlardan biri senden sığınma talebinde bulunursa, Allah'ın kelâmını işitebilmesi için ona sığınma hakkı tanı. Sonra da onu güven içinde olacağı yere ulaştır. Bu, onların bilmeyen bir kavim olmaları sebebiyledir. tevbe 6

sizinle antlaşma içinde olan ve düşmanlarınıza yardım etmeyen, kuyunuzu kazma çabası içinde olmayanları öldürünüz gibi bir ayet göremedim ben.

Doğrusu Allah, kendi yolunda kenetlenmiş bir duvar gibi saf bağlıyarak savaşanları sever. (saff suresi 4. ayet)
eğer din konusunda konuşuyorsanız sizi dinden çıkarabilir. şüphelenirsiniz, ancak dini düşünceleriniz kuvvetliyse onu nakavt edebilirsiniz. dikkat edilmeli.
herhangi bir insanla aynı ortamla oturmaktır.
Karşısındaki adama insan gözüyle bakmayıp onun dinini,ırkını,dilini öne sürerek aralarında farklılık olduğunu sanan hayvan oğlu hayvanın açtığı başlıktır.
Ateist insan yemez durduk yere sana dinine küfür etmez.ama sen yavşaklık yapıp ona ve düşüncelerine küfür edersen oda boş durmaz.

Biraz saygı duyun lan insanların inançlarına karışmayın biraz nerelsin kimlerdensin diyeceğinize nasılsın deyin ayırmayın insanları birleştirin.
kuran ve hadisleri bilmeyen adamın açtığı başlık zira bir kafiri görüdüğünüz yerde öldürmeniz gerekir bakara 191 : Ve onları her nerede bulursanız öldürünüz. Ve sizi çıkarmış oldukları yerden siz de onları çıkarın. Fitne ise katilden daha şedîttir. Ve onlar sizinle savaşta bulunmadıkça siz de Mekke hareminde onlar ile savaşta bulunmayınız. Fakat onlar sizinle savaşta bulunurlarsa onları öldürünüz. Kâfirlerin cezası böyledir.
ateistlerin bulunduğu ortamda sadece allah'ın inkar edildiği konuşmaların geçmediği gerçeği göz önünde bulundurularak, başka konularda güzel muhabbetlerin olma durumu da vardır.
tüm sözlüklere bakıyorum ve hep bu tarz başlıkları görüyorum. üstelik de bu tarz şeyleri kafaya en çok takan tipler "inanç allah ve insan arasındadır ben karışamam." diyen "dinci" kişiler ve çoktan olayı çözdüğünü düşünen "bilgili ateistler"dir. arkadaş madem bu şeyleri aştınız neden hala bu sikko muhabbetleri yapıyorsunuz? kendinizi kandırmayın derim. eğer ki gençliğin böyle yoğun olarak bulunduğu sözlüklerde hala bu tür entryler giriliyorsa o zaman bir durup düşünmek lazım. üniversitedeki öğretim üyelerine taş atan öğrenciler için değil hala bu tür sözler sarf edebilen öğrenciler yetiştirdikleri için çıkışmak lazım.
aynı ortamda koyu, ağır bir dindar varsa (müslüman yada hristiyan fark etmez) ve tartışma ortamı doğmuşsa çekirdek çitlerken eğlenilebilecek bir ortamdır.
çağdaş olduğu söylenen bir kolejde okuyorsanız rastlayabileceğiniz bir durumdur. çağdaş olmak için ateist olmak, cahil, geri kafalı olmak için de dindar olmak gerekmez.

(yobaz kelimesi günümüzde müslüman dindarlar için kullanılmakta. oysa yobaz cahil manasına gelir. fen yobazı ve din yobazı olmak üzere de ikiye ayrılır. dindarlara yobaz diyenler hem fen yobazı hem din yobazıdır.) ateistlerle beraber okudum ama hala müslümanım
herhangi baskı altında kalmadım. bu düşünülemezdi bile. gültepe çocuğuyuz biz.
kuran'da peşinen önü kesilmeye çalışmış "günah"tır. nedenini de çözebilmiş değilim fakat. din dediğin yorumlanmaz zaten dogmadır'a tutundum, 5 dakkaya ordayım. öhöm. neyse. zaten müminlerle münafıklar ahirette bir araya geleceklerdir. şimdiden ortalığı bulandırmanın, yersiz samimiyetin, vakit gelip yollar ayrıldığında "la ben o kızı sevdiydim benim yerim onun yanı ben de gidiyorum cehenneme." demenin lüzumu yoktur. yapmayın yaptırmayın.
ateist olduğu düşüncesi bir yana bırakılıp, önyargılardan da arınıldığı zaman farklı konularda çok iyi anlaşıldığı görüldüğünde, ateist yerine insanla aynı ortamda oturmak olarak da düşünülebilir.
düşüncelerine göre insan ayrımı yapmayan kişiler için gayet normal olan durumdur. olması gerekendir ve oturabilir,muhabbet edilebilir,dost olunur,sevgili olunur. aslolanın insanlık olduğu unutulmadığı sürece bunların hiç bir önemi yoktur zira.
müslüman bir insan aynı ortam da oturuyorsa, ateistleri dine davet etmesi gereken yerdir.