bugün

Halbuki harf devrimine kadar herkes üniversite mezunuydu, en az 3 dil biliyorlardı.
Tabi ya ne demezsin.
görsel
bırakmadı efendiler bırakmadı.
Hah hah hah hah. ... osmanlı da okuryazarlık oranı 1000'de 7 idi. Yani her bin kişiden 7'si okuma yazma biliyordu.

siktiriniz gidiniz efendim.
Bir konuda haklısın ama daha sonrasında millete bu harfleri öğretmek için harf mektepleri açtırdı. Ha ama bazıları ''cahal kaldak'' demek için o mekteplere gitmemiş olacak ki torunları da aynı mottoyu kullanıyor.
petrolümüz yok ama onun kadar kıymetli kaynaklarımız var,

güneş ve rüzgar enerjisi, bunları değerlendirmek için hiç bir şey

yapılmıyor ama yancıya dünyanın pek çok ülkesine girmesi yasak olan

ne idüğü belirsiz kömür ithal ettirilp, belediyelerden bağış ayağına halka

dağıttırılıyor, oy karşılığı rüşvet. millete de az sabredin 2023 de

bor çıkaracağız zengin olacağız yalanları. sanki bor yiyip

bor sıçacak, zoktuğumun dincisi.

atatürk hiç değilse yalan konuşmuyordu.

o padişahlarınızın yahudi tefecilerden borç alarak

yaptırdığı sarayların borçlarını ödüyordu.
görsel
rahmetli dedem marsa insanlı hava aracı gönderen proje üzerinde çalışırdı. sabah bi kalkmış harf inkılabı, kullandığı tüm defterler iptal. sonra tabi proje iptal. çeşme açmışlar işte.
O cahillerin torunları hala cahil. Size konuşma hakkı verende kabahat.
osmanlı döneminden bir kesit.

https://cdni.rt.com/files...455dadda4c802168b45aa.jpg

bu da cumhuriyet sonrası.

görsel

şurada da osmanlı döneminde,

atom ve astro fizik ilmi tahsil eden osmancıklar.

görsel
bunu diyen katıksız orospu çocuğudur.
böyle düşünenlere hak veriyorum zira osmanlı köylüsü pardon asilzadesi olan dedeleri uzaya üs kurmak üzere iken atatürk osmanlı devletine son verip harf devrimi yaptı. nihayetinde uzayda testislerini yayıp dünyayı seyreylemek varken şimdi köyde eşek zkiyorlar.
Atatürk'ün yaptığı doğa üstü işlerden bir tanesidir bu kadar insana bildiklerini Nasıl unutturdu hayretler içerisindeyim.
zaten cahil olan bir halk bir kez daha cahil olmaz..
böyle bir atraksiyonun bir gecede yapılmasıdır. oysa 40 gün 40 gecede cahil kalsak ne güzel anı olurdu. o zamanlar fakirmişiz ondan herhalde.
alim dediğin şeyh, şıh dediğin sülük, gereksiz adamlardır. 100 yıldır akıllı olun diye uğraşıyor insanlar hala bunlara koşup duruyorsunuz.
sidikli, bunak dedesinin mezar taşını kendisine dert eden hıyartoların sıçmığıdır.
ingiliz ozentisi olmasindan kaynaklanmaktadir.

ne olurdu simdi dedemin mezarini okusaydim? bana bunu neden cok gordunuz? sanki marsta koloni kurduk latin alfabesi gelince. yazik.
osmanlının bilimi neredeyse tamamen bıraktığı son yıllardan bahsediyorsan yapılmasının halkı pekte etkilemediği bir durumdur. 2 koşuıldada halk zaten cahildir. harf inklabı eğitimin bi nevi reklamı olmuş ve önceden okuma yazma bilmeyen kadınlar dahi okuma yazma öğrenmiştir. konu kilit+çöp
bunu türk hocalarını medreselerden kovup, yurtdışından hoca getirip; osmanlı'ya ilmi ait bilgilerin yurtdışına gitmesine ve osmanlının gerilemesine yol açan padişahları şakşaklayanlar mı söylüyor ?
osmanlıya saygım sonsuz ama bazı padişahlar çok sıradanmış be!
Ben bir şeyler derim .Hatta çok şeyler derim . Ama yobaz der geçersiniz . O yüzden size küfrün yobazı ismet inönü'den alıntı yapıyorum :

“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-Islam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı.(…) Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. (…) Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı [1]

[1] Ismet Inönü, Hatıralar, cild 2, sayfa 223.
Okuma yazma oranı ile cehaleti aynı sananlar var ya hala bu ülkede, hayret ediyorum doğrusu, bakın araplara, onlar da osmanlı dönemindeki gibi arapça harflerle yazıyor ve okuyor, saçma gibi oldu biraz, sonuçta osmanlı arap alfabesiyle türkçe okuyup yazıyordu, araplar hala aynı harfleri kullanıyor, neyse, bakın araplara, okuma yazma oranı %100 olsa ne olur, hala cahiller, hala öküzler, hala sapkınlar,
Osmanlıda medreseler vardı ve okuma yazma oranı %2 felan değildi, ama o zamanki medreseler sanki hep aynı kalitede miydi? Bir boğaziçi, bir odtü gibi sivrilen medreseler yok muydu? işte bunlar üzerinden her medrese okuyanı alim gibi göstermek de, okur yazarları yok saymak da yersizdir, Gereksizdir. harf inkılabı ile geri kalmadık, geri kalmaktan kurtulduk. Ülkenin önü açıldı, osmanlının eğitim sistemi daha ilerisi için zaten yetersizdi, microsoftun windows xp desteğini bırakması gibi desteksiz kalan bir sistemdir.
harbi lan cahil kalmışsınız.
bilim insanı gelişmeye tekamüle açık olan insan demektir

imam hacı hoca şıh mıh saltanatı devrildiği için zırlaayo

bir çok ilmi bilgiler ingilizce yayınlanıyor, hangi bilimadamı benim dilimden

yayınlanmayan makaleyi kabul etmem diyor ? hacının tahtı devrildi koydu zırıltıyı.