bugün

memletinin Meksika, asıl adının da Euphorbia Pulcherrima olması yönünden Ulu önderimize pek yakıştıramadığım kırmızı saksı çiçeği.
evimizin önünde bi tane ağacı olan,küçükken adı sayesinde zihnimde büyük yer kaplamış olan kırmızı çok güzel bi çiçek
çelenktir çelenk.
''Atatürk'' çiçeğinin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden Dr.Kirk Landin'imiş efendim ve çiçek dünyada bu isimle anılmaktaymış .

http://shop.gugukcuk.com/...urunler/Buyuk/ataturk.jpg
kasım ayının ilk haftasında kızarmaya başlaması da ayrı bir özelliğidir.
(bkz: ponsetya)
italyanlar bu çiçeğe "stella di natale" yani "noel yıldızı" derler. eğer noelde bir italyan ailenin evine davetliyseniz, bu çiçekten bir tane götürünüz, çok makbule geçer. aylar sonra gittiğinizde "bak senin getirdiğin stella hala ne kadar güzel, çok teşekkür ederiz tekrar" lafını duyar, mutlu olursunuz.
literatüre bu isimle kaydedilmiştir. çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landin çiçeği bulduğunda bu ismi vermiştir. her ülkenin kendi dilinde farklı isimlerle söylenir fakat azıcık okuma yazması olan birisi 'milliyetçi olsun ya da olmasın' botanik ilmine azıcık merak saldığında çiçeğin adının bu olduğunu bilir. lakin tabi ki pazarlarda seralarda bu çiçeği satan toprak üstadları ticari amaçlarla işini yaptıklarından çiçeğin bilimsel ismini kullanmazlar. bu da gayet normaldir.
ayrıca özünde sadece kırmızı renk olmakla birlikte botanik kimyagerleri çiçeğe labaratuvar ortamlarında farklı renkler de katabilmiştir.

--spoiler--
ismini ata'dan alınca bir başka seviyor insan
--spoiler--
son bulunan kaktüs çiçeğine de rte ismi verilmiş.
şu sıralar yapraklarının kendini bıraktığı bir türlü canlandıramadığımız kırmızı yapraklı çiçek. mevsimsel mi veya başka bir nedeni mi var! yoksa ben mi yetiştiremiyorum diye hayıflanıp duruyorum.
Kırmızı karanfil.
japon gülü olarak da bilinen çiçektir. ağaç boyuna ulaşabilen, dalları çalı gorünümünde olan çiçektir.

pembe ve kırmızı olanı bahçemde mevcuttur.
güneşi seven aydınlık çiçek.
*
türkiye dışında bu adla anılmayan çiçektir.
Güneşten ırak kalınca kırmızı kırmızı yaprakları olan güzel çiçek.
Aralık cicegidir de ayni zamanda. Cok severim.
Sadece kasım ayında açması nedeniyle Türkiye'de bu adla adlandırılmaktadır. Hoş bir espri olmuş Atamız için.

Tabii ki yabancılar bunu Atatürk çiçeği diye bilmezler, ingilizcesi Poinsettia'dır. Bir diğer adı da Noel Yıldızı.

Aslen Meksika ve Orta Amerika'ya özgü bir çiçektir. Görünümü çok hoştur.
ingilizce adını (poinsettia), abd'li devlet adamı ve bitkibilimci joel roberts poinsett'den alan bitki.
Şuana kadar gördüğüm en güzel çiçek.
Kıpkırmızı ve bir o kadar da aşık olunasi çiçek.
çirkin bir çiçektir eve sokulmaz.
1-2 yıl öncesine kadar kasımpatının diğer adı zannediyordum.
görsel

Çok güzel bir çiçektir. Alttaki yaprakları yeşil üst tarafındakiler ise kırmızıdır. Küçük kümecik halinde sarı sarı çiçek açacaktır. Yurt dışında noel yıldızı adı ile tanınmaktadır.
biz bu çiçeğe atatürk çiçeği deriz. yunan da vasilis çiçeği. resmen komşuyla aynıyız.
görsel

yaprakların kızarması için belli dönemlerde çiçeği en az 14 saat zifiri karanlıkta bırakmak gerekiyormuş. kısa süre de olsa ışık alırsa kızarma gerçekleşmiyormuş.

kaynak: https://evterapisi.com/ataturk-cicegi-ve-bakimi/
aklıma nereden geldiyse kesin yoktur ama yine de google'a bi atatürk çiçeği yazayım dedim. ciddi ciddi çiçeğe de atatürk ismini vermişler lan. şaka falan mı bu?