bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  prof. dr. suna kili'nin yazdığı kitaptır. alınıp, okunulması tavsiye edilir. birçok tanımı ayrıntılı olarak açıklayan bir kitaptır ayrıca..
  3 ... eldaina
 2. 2.
  türk devrimi'dir. tek bir şahsiyete (ki dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı, komutanı bile olsa)indirgenmemesi gereken önemli bir devrimdir. Dünya tarihinin tanık olduğu en muhteşem anti-emperyalist devrim, milli kuruluş destanıdır.
  2 ... dahii
 3. 3.
  atatürk devrimi; ne sapka giymiş olmamızdadır, ne latin harfleriyle yazmamızda. hani o büyük millet meclisi'nin duvarında koskocaman yazılı olan söz vardır ya, ondadır işte: 'egemenlik kayıtsız sartsız ulusundur' işte bu, yönetimin teokratik olmaktan cıkıp demokratik, giderek laik ve liberal olması yok mudur, atatürkün öncülük ettiği devrim budur. * *
  2 ... shinobi
 4. 4.
  yarım devrim diye de tabir edilebilir.
  şimdi bir kaç yazacağım ama okuyanlar lütfen dikkat etsin.

  atatürk'ü düşünce insanı olarak görmek tam olarak doğru değildir.öncelikle o bir askerdir. inkîlaplara baktığımız zaman ulusal nitelikler ön plandadır. ama ulusalcılık anlayışı fransız ihtilali ile dünyaya yayılır. kanunların hemen hemen tamamı diğer avrupa ülkelerinden getirildi. başarıyla da uygulandı 1946'ya kadar. anadolu konumu gereği hem batı hem de doğu'dur. atatürk ise bu iki medeniyetin sentezinde bir anlayış yaratmak istemiş; okuma-yazması olmayan ve geleneksel-kültürel olgulardan yoksun olan halk da bunu benimsemiştir.
  diğer yandan liberal ekonomi de atatürk'ün öncülünde anadoluda başlamıştır ancak yaratıcısı yine avrupa'dır.

  sonuç olarak atatürk doğu-batı sentezi oluşmasına öncülük eden kişidir. herhangi bir fikrin babası değildir.

  özetle: atatürk önce asker sonra fikir adamıdır.

  not: tam anlamadan eksi oy verecek arkadaşlar lütfen karşıtı olan birşeylerden somut örnek verirse sevinirim.
  -1 ... darwen