bugün

En sevdiğim hayvan.
ilk kez Türklerin bulup, ehlileştirdiği hayvandır.
Arap milleti atı ilk gördüğü zaman küçük dilini yutup 'aa kısa boyunlu deve bu lan' şaşkınlığıyla tanımlamışlardır.

Günümüzde Türk atı diye bir şey yoktur. Atlar ikiye ayrılmıştır.
ingiliz atı,
Arap atı.

Gün geçmiyor ki, bir bokun altından ingiliz uyanıklığı çıkmasın.
bana göre çok asil bir hayvan.
Adana diyarı!
Adana diyarı!
Bir at antrenörü olarak hayatımda gördüğüm en mükemmel hayvanlar.
sopa gibi zurnası olan hayvan.
Avrat, silah.
avrat ve pusatla harika bir kombin olur.
sözlükten anladığım kadarıyla en çok yalan söyleyen hayvan. çok üstüne gitmeyin lan.
ali'nin topa gosterdigi sefkat derecesi.
yunan mit. tanrısı poseidon'un kutsal hayvanı, sembolu.
bir şeyi bir yerden bir yere fırlatma eyleminin emir hali...
boynuzlari olsaydi dunyanin onun boynuzunda olduguna inanacak bir suru dindar olacakti zamaninda.
görsel
asaletin vücut bulmuş hali olan varlıktır.
muhteşem ve zarif hayvanlardır.

abimin işi nedeniyle at çiftliği arayışındaydık bir dönem. Dikili'de şehirden oldukça uzak bir yerde aradığımızı bulduk. yarış atlarının uzun yolda stres yaşamamaları için dinlenmelerini sağlayan bir otelmiş bulduğumuz çiftlik. uzaktan baktık bir kaçına, gebeymiş birisi azıcık huysuzmuş. rahatça koşabilecekleri bir arazideydiler, uzaktı zaten hepsi. seyis sağolsun görmeden dönmeyelim diye bir küheylan çıkardı özel bir bölmeden.

öyle eften püften süt beygiri değildi. ilk defa bir hayvandan korktum görünce. bembeyaz, kocaman ve kastan oluşan yağız bir delikanlı. hani güzel olduğunu bilir ya birisi, aynı öyle bir hava vardı atta. hayvanın göğsüne zor ulaşıyordum öyle bir heybet.

bir kaç kez daha gittim o çiftliğe. beyaz oğlan gitmişti ama diğerleri vardı. sevdim ve sarıldım hepsine. hiç tanımadığı birisine karşı bile olabildiğince nazikti hepsi. çocuk sayılabilecek yaşta olanlar vardı, bir kaç aylıklar. her çocuk gibi zıpır ve yaramazlardı. onlara dokunamadım. her canlının çocuğu heyecanlı sonuçta.

atlar çok hüzünlüdür. gördüğünüz yerde sevin ve kalbini dinleyin. huzur verir.

fayton görürseniz de indirin faytoncuyu dövün. işkence ediyorlar hayvanlara.
görsel
-Şimdiye kadar kaydedilen en hızlı yarış atı saatte 88 kilometre hıza ulaşmıştır. Atların dörtnala ortalama hızları saatte 44 kilometredir.
-Dünya’nın en küçük atının boyu sadece 43 santimetredir.
-Atlar ayakta da uyuyabilirler.
-Roma imparatoru Gaius Caligula çok sevdiği atını senatör yapmıştır.
-Bir at 14,9 beygir gücü güç üretebilir.
-insanlarda 4 farklı kan grubu bulunurken bu sayı atlarda 8 tanedir.
-Evcilleştirilmiş atların ortalama ömrü 25 yıldır.
-At iskeletinde 205 adet kemik bulunur.
-Atlar yaklaşık M.Ö. 4000 yılında evcilleştirilmişlerdir.
-Karada yaşayan tüm hayvanlar arasında en büyük göze sahip hayvan attır.
-Atlar iki kör nokta dışında 360 derece görüşe sahiptirler. Bu kör noktalar tam ön ve arkalarıdır.
-Atların koku ve duyma yetileri insanlara göre daha gelişmiştir.
-Atlar birçok farklı hastalığın tedavisinde terapi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Atlar güven, saygı, şefkat, iletişim kurabilme ve kendine güven konusunda problemleri olan insanlara da yardımcı olmaktadırlar.
-Baba ( The Godfather) filminde kullanılan kesik at başı gerçektir.
160’ı aşkın farklı at türü bulunmaktadır. Arap atları en saf ırk olarak kabul edilir.
-Atlar kusamazlar.
-Bir atın yaşını anlamak için dişleri en iyi göstergedir.
-Ortaçağda atların da dahil olduğu birçok hayvan Avrupa’da mahkemelerce çeşitli suçlardan suçlu bulunmuşlardır.
-Bugün büyük şehirlerin yoğun noktalarında trafiğin ortalama hızı yüzyıllarca önce atların çektiği arabaların hızlarından daha düşüktür.
1923 yılında bir at yarışı sırasında kalp krizi geçirip ölen jokey, öldükten sonra yarış kazanmış tek jokeydir.
-20. yüzyılın başlarında sokaklarda atlar o kadar çok pislik bırakıyorlardı ki, otomobiller çevre dostu alternatif olarak görülüyordu.
-Atlar insan sesindeki farklı duyguları sezebilirler.
-Günümüz ingiltere ordusundaki tank sayısı at sayısından daha azdır.
-ingiltere’de her at, midilli ve eşeğin bir “at pasaportu” sahibi olması gerekmektedir.
-18 yüzyılda yeni yerleşimciler yanlarında getiresiye kadar Avustralya’da hiç at yoktu.
nasıl hisli, nasıl duyarlı canlılar. Tanrım bana bir at nasip et. O da beni sırtına alsın ve gidelim buralardan. Amin.
çoğunlukla ot yer. bu bitkileri koparmak ve çiğnemek dişleri yıpratır. at yaşlandıkça dişler daha da yıpranır. bir uzman dişlerin yıpranma oranına bakarak atın yaşını tahmin edebilir. atların yılda en az iki kez dişlerinin kontrol edilmesi gerekir.
''at binenin, kılıç kuşananın''; ''at yiğidin yoldaşıdır''; ''at ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır''; ''atı alan üsküdar'ı geçer''; ''at murattır''

hiç düşündünüz mü, atlarla ilgili ne çok atasözü var? türk dilinde atlarla ilgili binlerce atasözü var. sebebi basit: yeryüzünde ilk kez atları keşfeden, ehlileştiren, atlarla özleşen, atları savaş alanlarında ilk kez kullanarak karşı ordulara asırlarca büyük üstünlük kuran, gelirleri asırlar boyu ehlileştirdiği atları komşu milletlere satarak karşılayan tek millet türklerdir.

atla doğar, atla büyür, at sırtında yaşar, at sırtında savaşır, at sırtında ölür, atlarıyla gömülürlerdi. atın türkler tarafından ehlileştirilmiş olmasına dair dünya bilim adamları tarafından bulunan kanıtlar türklerin at kullanımına milattan önce 6000'li yıllarda başladığını ortaya çıkarmıştır. eyer ve üzengi gibi koşum takımlarını icat ederek ata daha rahat binilmesini sağlayan millet de yine türklerdir. dünya mitolojik tarihi türkler ve atlarıyla ilgili yazıtlarla doludur. mesela hintliler, türklere ''atın efendisi'' anlamına gelen 'aspavati' demişlerdir. çinliler, bir savaşta ilk kez karşılaştıkları türk atlılarını görünce dehşete düşmüş ve türk atlarına ''kan terleyen atlar'' adını vermişlerdir.

atların anayurdunun da tıpkı türkler gibi orta asya olduğu kabul edilir.

ata binerken rahatça ayağa kalkabilmeyi sağlayan üzengi ise oldukça önemlidir. 6. yüzyılda türkler tarafından kullanılmaya başlanılan üzengi sayesinde türk orduları at üzerindeyken hem önlerindeki hem arkalarındaki hedefe büyük isabetle ok atabilmekteydiler. dörtnala giden bir atta en iyi ok atma zamanı atın dört ayağının da havada olduğu kısacık bir zaman dilimiydi. bu bir anlık zamanı hissederek çarçabuk hedefe tam isabetle atış kaydedenler de yine türk savaşçılarıydı. gelin alma ve sünnet törenlerinde günümüzde de kullanılan at, türkün ağıtlarında, türkülerinde, atasözlerinde, kalbinde eşsiz bir yer almıştır. atlar, türkler sayesinde bugün hala soyluluğun ve asaletin simgesidir.

https://www.youtube.com/watch?v=pPNZbOg8Sio
ses tonunuzdan dahi sizi anlayabilecek bir hayvandır. haşmetlidir, asildir.
koşturması da her yiğidin harcı değildir.
At avrat silah üçlemesinin ilki.
Arap ve ingiliz olarak iki ayrı türü bilinse de bir de Türkmen olmak üzere özgün ve farklı bir türü de bulunan binek hayvanı.

Aslında ingiliz atları da aslen Arap atlarının yakın tarihte modifiye edilmiş türüdür.

Bir de belgian draft denen ingiliz ırkından bozma farklı bir türü var ki akla zarardır. Bir çifti 12 ton ağırlığı tekerleksiz bir ortamda sürükleyebilecek kuvvette devasa ve bir o kadar da uysal atlardır.
görsel