bugün

zorunlu yapılan askerlikte yaşanan olumsuzluklardır.

bazı örnekleri için bakınız:

http://askerleranlatiyor.blogspot.com/
Pek çoğu askerlik görevini ifa edenlerin bizzat kendi pisliklerinden kaynaklanır. Tuvaleti temizlediğin viledayla hiç temizlemeye bile gerek duymadan aynalara girişmek ne lan?
Her gün traşın zorunlu olması.
Denedim oluyor. Alaturka tuvaletin icinde, musluğa bağladığın hortumla duş alıyorsun.
Kenef kullanmasını bilmeyen iğrenç kavme mensup olanlarla aynı ortamda bulunmak.
pisuvarı sıçılabilir sanıp, birde bunu eyleme dönüştürecek kadar garip yaratıklarla aynı ortamı paylaşmak.
(bkz: askerde koro halinde osurmak)
(bkz: askerde çay içilen metal bardak)

tam bir sanat eseridir.
emir komuta zinciri.
koğuştaki ağır ayak ve ter kokusu.
yedek subay olarak görev yapılmaktadır. o gece nöbetçi subay kolluğu tutulmaktadır. mehmetçik gazinosunda askerler gece dersi yapacaklarını söyleyerek izin isterler izin verilir. aradan bir saat sonra gazinonun olduğu bölüme gidilir. buz gibi havada üstünde parka olmaksızın yeni askerlerden biri durmaktadır. elle sus işareti yapılır ve kapı açılır. tezkereci olan tertip sözde cezalandırma yapmaktadır. başlarındada bölük çavuşu ve aynı tertip er,onbaşı ve çavuşlar. yeni gelen tertiplerden ikisi sözde saygısızlık yapmıştır ve cezalandırılmaktadır. g3 piyade tüfeği selam dur pozisyonundadır ve namlu ucunda birer tane pet bardak vardır. düşüren palaskayla dövülmektedir. olaya el konulur. sorumlu olan tüm tezkereci er-erbaşların tamamı 7 gün diskoya yollanır.
kendini jiletleyen psikopatlar. kimsenin askerliğini sıhhiye olarak yapmasını istemem. bu psikopatlardan yüzlercesi geliyor.
devriyede karşılaştığım durumlardandır.
inzibat devriye çavuşu olarak görev yapmaktaydım. o zamanlar. nöbet kontrolleri yapılmaktadır ve nöbetteki er ile konuşuluyordur o esnada. telsizden anons gelir ve başka bir nöbet yerinde sorun çıktığı söylenir. apar topar gidilir. ama basit bir sorun olduğu anlaşılır. bağırıp çağırıp erin yanından çıktıktan sonra. başka bir anons gelir ve az önce ilk nöbet yerinden ayrılan yerdeki erin, ak47 ile intihar ettiği söylenir. acil olarak gidilir ama sonuç askerin artık baskılara dayanamayıp intihar ettiği görülür. yüzbaşı acil tekmil ister olay yeri anlatılır. ama gövdeden ayrılmış bir kafa yerde durmaktadır. bu yüzbaşıya anlatılamaz. yüzbaşı sinirlenir. tüm a.m.m. mangası ve nöbetçi askerler gece vakti çıkan kovanı ararlar. olay yeri kontrol edilir ve tüm askerler sorguya çekilir! herkes uyandırılır. o gün onunla konuşan herkes ile konuşulur. askerliği boyunca yapılmayan şeyler bir gecede yapılmaya çalışılır.

daha sonra öğrendim ki aynı zamanda ailesi de kendisi ile ilgilenmediği için kendini yalnız hissediyormuş. aynı asker o gece astsubaydan dayak yemiş. ve ailesi almanya da arayıp sormuyormuş. çaycıdan çay alamamış parası olmadığı için...

edit: bu entry nin nesi eksilenir anlamadım. piç misiniz?
nöbetçi çavuşluk yaptığım günlerden birisinde 5 nolu nöbet kulesinde nöbet tutan bir erin ağzına g-3'ü dayaması, yoğun uğraşlarımız sonunda silahı elinden aldıktan sonra karakol komutanı'nın olay yerine gelip derdini dinlemesi gerekirken ere tekme tokat daldığı ve silahını alıp jop ile günde 8 saat çelik yelek-kask ile nizamiye kapısında nöbet tutturması bunlara sadece bir örnektir.
bilal erdoğan'ın bilmediğidir.
bizim köyde ivezi denen ve 50-60 içiçe geçmiş sinek öbeğinin gece yatarken sağ iken, sabaha kadar çok afedersin osuruk kokusundan tek tek ölüp yerleri kana bulamasıdır.
askerin intihar ettiği kulübeye ceza verip bir daha orayı kullanmamak üzere kilit vurmak.
komutan uygulamalarını bir tarafa koyarsak, tatbikatlarda çadır tuvaletini kullanmak. anlatmayım.
pisuvarda kivrilmis piton gibi yatan bok. hayir yani nasil becerdin oraya yapmayi. yada tuvalet duvarlarina ilk insanin yaptigi gibi elle sekiller cizmek ama bunu son derece "naturel" bir madde kullanarak yapmak. yada gece saka olsun diye arkadasinin botuna tum kogus teker teker isemek, elemanin sabah bi hisimla ayagini bota gecirmesi ve sonrasindaki yuz ifadesi. kisacasi dunya uzerinde gorup gorulebilecek en rezil olaylarin yasandigi yerdir buralar.
(bkz: banyoya sıçmak)

Arkadaş nasıl bir medeniyetten geldiyse artık. Sen kalk 10 dakikalık banyo süreni sıçarak geçir.
Hasta askeri hastaneye goturmek ıcın nobetcı doktordan ambulans gondermesını ıstemek ve akabınde doktorun bır kısı ıcın ambulans yollayamam. Elınde ne ılac varsa ver yatsın uyusun yarın sabah otobusle gelsın demesı.
koca kışlada suların kesilmesini takiben kantindeki cola soda gibi gazlı içeceklerin de bitmesiyle birlikte oluşan tuvalet manzaraları.
ksd olarak jandarma karakolunda görev yaparken ilk 20 gün ben de bulaşık yıkadım. uzun dönem askerle bulaşık yıkarken asker bana sordu:

asker-hangi tür müzikleri dinliyorsun? (daha cevap vermeden kendisi tahmin etmeye çalıştı)
arabesk? fantazi? pop pop(istanbullu olduğum için bana popu yakışştırmıştı)

ben- gündüzleri genelde blues jaz. akşamları 70lerin amerikan rock müziğini tercih ederim. ama arada r&b de dinlerim

asker-hönk???
kahve makinesinin bozuk olması. evet çok zorluk çektik.
Dün hastaneye iki tane hasta er götürdüm. Birinin beli tutulmuş ayakta zor duruyo. Diğeri ayakta ama ateşler içinde yanıyo çocuk. Acildeki doktor tv izliyodu. Önce bizi yarım saat bekletti. Sonra söylene söylene geldi ve dediki neyiniz var. Çocuklar başladı anlatmaya yarım saat anlattılar. Çocuklara iki metre bile yaklaşmadan içeri gitti. Eline birkaç ilaç aldı. Çocukların önlerine doğru yere fırlattı ilaçları bunları için sabah hastaneye gelin tekrar diye. Bir dahada ölmediğiniz sürece gece hastaneye gelmeyin diye bağırdı. Bana da kızdı bir daha ölüm olmadan getirme bana geceleri hasta diye. Amk çocuğu ölürse imama götürürüm sana niye getirim. Sana ölmesinler diye getiriyoz işte senin o diplomanada ettiğin hipokrat yeminine de ayrı ayrı içine sıçayım. içimden şerefsiz oğlu şerefsiz derken dışımdan emredersiniz komutanım diyebildim sadece. işte size müthiş türk silahlı kuvvetleri ve vatan evlatlarına verdikleri o muhteşem değer.

Hv. is. Çvş. Richie pich.