bugün

her 18 yaşına girmiş erkek vatan evladının uğramak zorunda olduğu, askerlik alım ya da askerlik erteletmeyle ilgili alanlarda hizmet veren resmi kurum.
melül melül bakan asker adaylarının olduğu yerdir. ama korkulacak bir şey yok. hayata ara vermek bazen iyidir.
kurtlar vadisi ırak sineması çıkışı kanı donan askerliğini yapmamış olan her tük gencinin gece saatlerinde aradığı milli şube.
her türk erkeğinin mutlaka yolunun düşeceği yer
Bursa osmangazi şubesinin Yeni adliye binasının hemen altında olduğu şubedir.
bu başlığa yazarsam bir dahaki gidişimde yazdıklarımı önüme koyarlar diye psikopata bağlatan, geren, komplo teorileri ürettiren mekan.
içinde asker adaylarının donları ile gezdiği yer...
duvarda yazan kocaman "askerlik askerlik subesinde baslar" adli yaziyi okuyunca hazirolda kagit kurek islemlerinizi hallettiginiz yerdir.
pazartesi ve salı günleri kesinlikle işlem yaptırmak için uğranmaması gereken yer.
ceza aldığı takdirde, bir sonraki dönemde celp dönemi, bir veya birkaç dönem ileri atılacak olan şubedir.
(bkz: askerlik şubesi önünde nöbet tutan askerler)
(bkz: bor askerlik şubesi)
(bkz: askerlik şubesine girerken cep telefonu kapatma sorunsalı)
girerken cep teefonunun bataryasının söküldüğü kurumdur. hayır içeridse ne var neyi resimleyebilirim. madem o kadar gizli birşeyler var saklayın onları kimse resimlemesin efenim.
bir işkence yeridir. sabahın köründe gidip sıraya girersiniz, akşam işinizi halledemeden, sinir küpü bir şekilde evinize dönersiniz. ardından "keşke liberal demokrat partiye oy verseymiş %47, ne güzel askerlik kalkardı" dersiniz; o derece bir yerdir. bağlı olduğunuz şubeye giderseniz işiniz daha kolaydır; eğer yabancı bir şubedeyseniz eyvah eyvah. iki gününüz geçer hiç bir işlem yapamadan. mümkünse gitmeyin, bırakın kapınıza kadar polisler askerler gelsin, sizi götürsün. en kolayı bu. allah düşürmesin.
ayırt etmeksizin herkese ayar verilen yer.

(bkz: emir demiri keser)
(bkz: askerde mantik aranmaz)
Her zaman övündüğümüz askeriyenin, hem kendini hem de askere alınmayı bekleyen insanları bürokrasiden bezdirdiği yer. Küreselleşen dünyada adamlar bir ülkeden başka bir ülkeye saniyede milyonlarca dolar transfer ederken, bir askerlik durum belgesi için ilin kendi ilçesine bile faks çeken yerdir hala. askerlik ülkemizde zorunlu değilmişte biz sanki bizi askere alın diye onları zorluyormuşuz intibaı veren kurumdur. Sayın memureleri her gidişimde başka bir evrak isteyerek çıldırtmıştır beni. Yahu kardeşim ilk gelişimde ne gerekiyorsa söyle, ben de toplayım sen de kurtul ben de değil mi ama. Sonuç bugünde işimi halledemedim, hem de 4. defadır gitmeme rağmen. inat ettim onlar beni dışlıyorlar ama ben bu işi başaracam. Yani güzel ülkemde vergi daireleri bile makyajla güzelleşti ancak askerlik şubeleri ne çare. Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi en iyisi askerlik şubesine gitmeyerek onlkarın sizi polisle bulması hem bu saye de askerliğin zorunlu olduğunu da idrak etmek mümkün olabilir. Aksi taktirde ben askere gitmek istiyooom diye yırtınır durur, yine de gidemediğinizle kalır kudurursunuz. Ha bir de sanırım bu kurumun sivil çalışanları özel bir sınavla alınıyor galiba işe. Neden mi. Ne bilem öyle geldi de biraz bana.
Kapısının önünde kar altında 3 saat beklediğim, daha sonra gerine gerine yürürken çarpan sivil memurun havalı havalı "yol veresene be" demesi sonucu kendisinin tozunu aldığım onların da beni askere aldığı mekan. Kesinlikle birgün bu millet askere gitmekten vazgaçerse sebep bu şubelerdir.
Son üç gündür suyumu çıkartıp posamı bırakan,kapasında 'komutanım! komutanım! 'seslenişlerinin yaşandıgı,birçok amale arkadaşımızın da yer aldıgı,ve sonunda amale yanıgı olundugu,güneş altında saatlerce beklememıze neden lan yer.. ulan bi askerlık durum belgesı için bunlar yaşanır mı dedirtır adama. Bi de askere gıtsek vay halımıze.. Ayrıca içeridekı bayan görevlıler işin havasına kendısıne sokup, komutan vari laf sokuşları da unutulmamaıştır..
Askere gitmeden bile tertip yaplabilcek bi yerdir..ustegmenın artist bı o kadar da karizmatık hareketleri ,astsubayın ıse tam tersi sakın mızaçlı oldugunu anlıorsunuz..
Her yerde bi emir cumlesıyle kendınıze çeki duzen verirken,uç gunun sonunda artık yavşayıp her şeyi espriye vuruyorsunuz hatta yeni gelenlere bile danışmanlık yapıyorsunuz:

-yok aga sülüs için karşıda bekliosun..

- senın tecil dimi kanka,sen gıt yarın gel cok sıra var bugun senı almazlar..

-kaçaksın sen dımı,az bekle senı astegmen alıo zaten içeri..

-yerlılerı once alıo aga sen yabancıysan sıçtın,bence dırek gıt kendı subene.. vs vs

ayrıca birkaç ozlu soz de aktarmek ısterım subeden:

askerlık subede başlar subede biter.(valla ole)

kalıtel hızmet bir ayrıcalı degil HAK'tır.(tabi tabi a.q onun için bi belge için 3 gun kosturuosun,o belge 10 belge oluo sonra yıne bire dusuo 3.gun. bence bu soz yerıne 'askerlıkte mantık yoktur boşuna arama' dese daha iyi olur)

son olarak subayların gazıno diye adlandırdıgı bi yer vardır kı,içinde dansoz bekleyen arkadaşlar bosuna heveslenmesın,bildıgın tv ve radyo var..
her şube aynı değildir.

küçük illerde veya anadolunun ilçelerindeki şubelerde işinizi çok daha kolay halledebilirsiniz. bu tür yerlerde askere alınan genç sayısı büyük şehirlere göre daha az olduğundan, birisi yol tarifi için şubeye girse, hemen buyur edilir ve çay ısmarlama olayına bile girilir.

fakat büyük şehirlerde durum öyle değildir, en önemli işiniz askere gideceksiniz, yani kaçma gibi bir durumunuz asla yok, çünkü .ike .ike gideceksiniz, ama sizler gibi yüzlerce hatta sevk tarihine yakınsa binlerce kişi vardır, o yüzden orada işler yavaş yürür.

en iyisi doğum yeriniz neresi ise orada işlemlerinizi yaptırmak. ama tabii adam diyelim kars'tan göçmüş istanbul'a gelmiş, şimdi sırf askerlik işlemleri için kars'a mı gitsin, yani masrafı düşününce muazzam bir şey çıkıyor. ama herif diyelim kastamonu-taşköprülü, istanbl'da yaşıyor, bu herif taşköprü'ye gitse orada işlemlerini halletse daha kolay halledecek, ama illa diyor istanbul'da halledeceğim, o zamanda olmuyor işte, uğraşıp duruyor...
sağda solda ayar veren, kelle kesen *, kabadayılık yapan kişilerin * ; zamanı geldiğinde önünden bile geçmekten korktukları yerdir.

genelde vatan millet aşkıyla dolmuş taşmış kv * fanatikleri, şubenin önünden geçmeyi bırakın semtine bile uğramazlar. zira korkulacak bir şey yoktur. korkunun sebebi ise kulaktan kulağa yayılan hurafelerdir.

yaşı gelen her türk gencinin (gerek muayene ve tecil olmak için gerek askere gitmek için) gitmesi gereken yer.
halkı askerlikten soğutmak suçunun en fazla işlendiği yer.
askerliğimi askerlik şubesinde yapan bir asker olarak, askerlik şubeleriyle ilgili düşüncelerim:
-eğer orda askerlik yapıyorsanız diğer askerlere göre çok rahat edeceksiniz. başınızdaki komutan ya zorla asker yapılmış evrak işleriyle boğulmak isteyen bir genç subay olacak ya da emekliliği yaklaşmış rahata geçirilmiş bir yüksek rütbeli subay. 1.si şeker 2.si beladır.
-askerde olsanız, işinizi halletmeye de gitseniz şubedeki en tehlikeli-rahatsız edici adamşube astsubayıdır. orası onun krallığı gibidir ve bütün ego problemlerini sizin üzerinizde tatmin eder.
-sivil memurlar; götümüze girebilir endişesiyle bu kısmısansürlüyorum.

-işlerin yürümemesinin tek nedeni insanların işleri yürütmek istememesidir. komutanlar ortalıkta yoksa ne asker ne sivil memur işe elini sürmez. sizin oraya kaçta geldiğiniz ne kadar beklediğinizin bir önemi yoktur zira memur 5 te paydos edip gidecek askerde şafağı doldurup evine dönecektir. ikiside sadece zaman öldürüyordur.

- biraz aklınız varsa askerlerle ilk gelişinizde iyi ilişki kurmanız işlerinizi 10 katına kadar hızlandırır. 3 gün 8 er saat mesai harcayacağınız bi işi 2 saatte bitirebilirler.

-askerliğin doğasında olan bir çok saçmalık şubelerdede kendini gösterir. şubelerin bunun yumuşatılmış örnekleri olduğunu. askerlerin komutanların daha gevşek olduğunu unutmayın. gitiğiniz birliklerin yanında cennet bahçesi buralar.
tecil işlemi için gittiğimde çok eğlenceli gelen mekandır. komutan babacandı. askerlik için gelen abilerim tırsmakta. donla kalındığından ve hava soğuk olduğundan herkes titremekte. işte o gün anladım ki askerlik acısıyla tatlısıyla eğlenceli bir olay. iş ki çevrenizdekilerle iyi ilişki kurun.

toptan edit: işbu entry askere gidip geldikten sonra çok pis kıçımda patlar gibi geliyor ya. hadi hayırlısı.
sivil personeli dunya nemrutluk sinavinda dereceye girmis kisilerden seçilmis bir tuhaf yer.
ayrica sube basindaki subay, oraya giden her gence potansiyel kaçak veya vatan haini olarak yaklasmaktadir. bir defasinda bana yapmam gerekenlerle ilgili bilgi veren sivil personeli bana bilgi vermemesi konusunda kopek gibi azarlamisti. sanirim usttegmendi. bende ona dusman kuvvet olmadigimi, bu vatanin bir ferdi oldugumu izah etmeye çalistim ama sanirim bir gece once yenge basim agriyo yapmisti. eger askerlikten sogutma gibi bir suc varsa bu adam elebasiydi.
sonuç olarak aklima dusen ilk fikir su oldu: daha sivilken subede muamele boyle, bu elbiseleri giyip gittikmi kimbilir basimiza ne gelcek. uç oglum dydyma. durma burda.
anlatmaya çalıştığınız; durumunuz hakkındaki cümlelerinizin bir duvardan sekip geri geldiğini anladığınızda donup kaldığınız yerdir. işte o anda askerliğini uzun dönem yapmakta olan üniversite mezunu asteğmen'i görüp hemen sarılmalısınız. lakin sizi anlayacak olan ender kişilerdendir. ***
başvuru sırasında doldurulan formlardaki 'kullandığınız müzik aleti' bölümüne; mp3 çalar, müzik seti, walkman yazan insanların da varolduğunu öğrendiğiniz kurum.